Router dostepowy i wbudowany switch

WITam,

Mam router dostępowy Cisco 8012 (http://www.cisco.com/en/US/products/ps6183/index.html - chyba taki sam tylko bez WLANu) i obecnie mam to spięte tak, że modem z TPSA jest wpięty w Cisco w gniazdo FE1 a z gniazda FE0 mam wyjście i w nie jest wpięty switch i dalej kolejne komputery. Adresami IP rządzi server który jest daleko, daleko ode mnie w innym mieście, przydziela przez DHCP. Wszystko działa jak trzeba, ale wynikła sytuacja aby podłączyć kilka komputerów więcej

Cisco 8012 ma wbudowany wewnętrzny switch na 8 portów (ponumerowanych 2-9) który jest nieużywany, jak wepnę w niego jakiś komputer, to kontrolka się zapala pomruga trochę i wyskakuje na komputerze komunikat o ograniczeniu łączności (nie przydzielone IP) i teraz moje pytanie czy mogę kabel z FE0 wpiąć w jedno z gniazd wbudowanego switcha i kolejne komputery dalej w niego czy coś się sfajczy? czy ewentualnie nie ruszy, czy jednak muszę wymienić posiadany zewnętrzny switch na taki z większa ilością portów, osobiście wolałbym go wywalić całkiem, ograniczyć ilość urządzeń i kabelków i skorzystać z tego wbudowanego, tylko czy się da?

Skonfiguruj to Cisco, puść ruch na tego switcha…

Pokaż co pokazuje: sh ip int bri

Nie mam dostępu do rutera, nawet jak bym chciał nie mam kabla (jakichś specjalny) żeby się wpiąć w konsolę :frowning: a jak bym i skołował to nie znam haseł itp co tam trzeba :frowning:

Zresetuj go (najczęściej przyciskiem z tyłu) trzymając przez 1-3 minuty przy włąćzonym routerze.

Kup 1m kabla rj45 i skonfiguruj, żeby rozdzielał po kablu net.

Pierwsze słysze żeby jakiś router resetowało się poprzez trzymanie przycisku aż 3 minuty :smiley:

Do tego ze 3 wtyczki i zaciskarkę ;]

Nie koniecznie końcówki i zaciskarkę, bo można kupić gotowy panie kolego. :smiley:

Kabel 0.5m rj45 z końcówkami

Mówiłeś o samym kablu. Nic nie wspomniałeś, że kolega ma kupić już zarobiony :stuck_out_tongue: Idąc dalej powiem, że nie ma czegoś takiego jak kabel RJ-45. RJ-45 to rodzaj wtyczki, a sam kabel można nazwać skrętką.

Ależ jestem precyzyjny dzisiaj :smiley:

Ale jak ktoś rzuci hasło “rj-45” to chyba każdy wie o co chodzi.

A więc, co do tematu, to niech kupi owy kabel 0.5 (starczy do podpięcia i konfiguracji). 8) :stuck_out_tongue:

Który model routera/switcha Cisco tak się “resetuje”? Troszkę inna jest procedura.

Tu masz informacje o tych modelach po polsku z zastosowaniem http://www.exanet.pl/userfiles/Image/sp … o_1800.pdf dość skomplikowane to urządzenie dla zwykłego zjadacza neta :slight_smile: teretycznie nie powinien blokować ruchu na switchu .

dzięki, pysiu,

Pamiętaj, że wg. opisu kolegi jest to router już skonfigurowany, on nie ma do niego dostępu - całkiem możliwe, że ktoś wyłączył/zmienił ACLki/zmienił VLANy na switchu.