Router, dysk sieciowy i odtwarzacz w jednym?


(Loczek__16) #1

Witam, chciałem się zapytać o pewną rzecz. Muszę podłączyć do Internetu 3 komputery (2 stacjonarne i laptop). Stacjonarne wolałbym kablem a laptop przez wi-fi. Do tego zadania wystarczyłby każdy router, ale chciałbym mieć również dysk sieciowy, który można podpiąć pod TV (HDMI). Dysk musi mieć minimum 500Gb pojemności, i żeby odtwarzał format .mkv, oraz .avi plus do tego napisy w .txt (polska czcionka?). I tu pojawia się pytanie czy jest takie urządzenie i ile może kosztować?

Za pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam.


(dark__jedi) #2

Urządzeniem takim mógłby być odtwarzacz HD

http://allegro.pl/item1010500920_fergus ... ratis.html

jest też wersja z wifi na innych aukcjach,

do niego możesz podłączyć dysk,

Ja takie urządzenie obsługuje netbookiem przez wifi tj. urządzenie HD podłączone jest do routera kablem sieciowym a dane do niego wysyłam przez wifi z netbooka. Wszystko bez dodatkowego dysku sieciowego. Jedynie co to pracujący netbook, ale u mnie chodzi on non stop, więc nie ma problemu. Jedna ważna rzecz router min. 150Mb/s czyli minimum protokół lite N.


(Loczek__16) #3

Mi właśnie chodzi o to aby komputer nie musiał być włączony, i najlepiej jakby wszystko było w jednej obudowie. Ale gdybym kupił taki odtwarzacz i dysk sieciowy to czy by one ze sobą współpracowały ? Czy komputer musiałby być włączony ? Czy film (HD Ready/Full HD) nie będzie się zacinał ?


(dark__jedi) #4

Nie wiem czy będą się widziały, jeśli działa tam udostępnianie plików a chyba działa bo to dysk sieciowy to powinno się zgrać. Ariva widzi udostępnione katalogi na dysku komputera. Jednak kto inny niech się wypowie. Do pełnego FullHD potrzebny transfer rzeczywisty w okolicach 4-5 Mb/s (mega bajtów), dla dysku i sieci po kablu to żaden problem.

Tu bliźniaczy Asus, bardzo podobny, środek chyba prawie tens sam.

http://allegro.pl/item1016892812_asus_o ... _hdmi.html

I Asus i Ferguson postawione są na linuksie. Ariva jest aluminiowa a Asus plastikowy.


(Mmiszczuk) #5

Chyba nie wiesz o czym piszesz. Co ma dysk sieciowy do obsługiwanych formatów? Przecież to dysk może być nawet z laptopa w kieszeni USB. Może twój tv potrafi obsługiwać (podaj model). Jak nie to trzeba będzie kupić STB.


(Loczek__16) #6

qwerty01 nie zrozumiałeś mnie (albo ja się źle wyraziłem). Chodzi mi o to że chce mieć jedno urządzenie, które rozdzieli mi Internet na 3 komputery, a w dodatku będzie odtwarzaczem z wbudowanym dyskiem który będzie pełnił role dysku sieciowego. Tak abym miał dostęp do tego dysku z każdego komputera. To urządzenie musi odtwarzać formaty .mkv i .avi + napisy txt z polską czcionką. Posiadać wyjście HDMI i wi-fi.

Obecnie posiadam sam router, aby obejrzeć film na TV muszę przynosić laptopa z innego pokoju do salonu, co jest dosyć nie wygodne.

Znalazłem odtwarzacz sieciowy, Ale nie jest on wstanie rozdzielić mi sygnału.


(Mmiszczuk) #7

Nie ma takiego urządzenia.


(Loczek__16) #8

Czyli jedyne rozwiązanie to rozdzielenie sygnału Internetu poprzez router do którego podłącze 3 komputery, dysk sieciowy i odtwarzacz HD ? I nie wiadomo czy wszystko będzie ze sobą współgrać ?


(scripter1) #9

Możesz jeszcze sam postawić routera na jakimś PC - kilka kart sieciowych + sieciówka wifi + odpowiedni system (są linuxy do stawiania routera na pc) + odpowiedni soft do odtwarzania i masz wymarzony router, dysk sieciowy i sieciowy odtwarzacz w jednym.

Ale to już wyższa szkoła jazdy - a innego sposobu nie ma...


(Damgora) #10

za 1000-1200zł chodzą tańsze nettopy, ktore pociągną video hd, złożenie samemu takiego maleństwa (mini-ITX) wychodzi podobnie


(dark__jedi) #11

Chyba najłatwiejszym sposobem będzie zakup odtwarzacza HD + dysku na USB który podłączasz do odtwarzacza. Raz na jakiś czas robisz zrzut plików video, które chcesz oglądać i po temacie. Dodatkowo możesz go połączyć sieciowo tak jak opisywałem powyżej a wtedy masz dwa źródła video. Dysk twardy komputera i podpiętego do urządzenia. Za ok. 600zł masz odtwarzacz, który odtwarza praktycznie wszystko + duży magazyn na video - rzędu 500GB.


(Dirtyspeed13) #12

Zastanowiłbym się jeszcze nad wyborem jakiegoś odtwarzacza sieciowego. Co prawda sam się tym nie interesuję ale wpadłem ostatnio na bloga http://tnij.org/hym9 i wydaje mi się to na prawdę sensowne. Czy ktoś używa takiego sprzętu? Chętnie dowiem się czegoś więcej bo nie chcę kupować kota w worku :wink:


(Jjoasz) #13

http://www.trustedreviews.com/networking/review/2006/12/03/Thecus-N5200-RouStor-NAS-Router/p1 coz... :roll:

ps. ew. mlodszego brata: http://www.transparent.uk.com/acatalog/ThecusM3800MediaServer.html w calkiem rozsadnej cenie (trzeba jeszcze dyski doliczyc) 8)


(Kpc21) #14

To dość mało popularne urządzenie (jeśli ktoś chce mieć coś takiego, zwykle stawia w tym celu specjalny komputer) - ale jeszcze przed przeczytaniem twojego posta przyszło mi do głowy że coś takiego może istnieć i sprawdziłem w Google pod "odtwarzacz LAN". A rozwiązanie jest bardzo sensowne (w połączeniu z routerem).

Ja przy wyborze kierowałbym się firmą, poszukał też jakichś opinii (może się coś znajdzie) oraz recenzji w Google.


(Qneek) #15

to prawda, odtwarzacze sieciowe nie są w Polsce bardzo popularne, ale ostatnimi czasy zyskują coraz więcej fanów - sam miałem do czynienia z takim urządzeniem, i jest to według mnie dużo lepsza opcja od komputera. Choćby z racji wielkości - zajmuje niewiele więcej miejsca niż zewnętrzny dysk, a odtwarza wszelkie typy plików multimedialnych, filmy z HD i Full HD, bezproblemowo łączy się z siecią LAN i internet, ma pilot, wszystkie potrzebne wejścia itp itd :slight_smile: myślę że warto zwrócić na te urządzenia uwagę, gdyż moim zdaniem w niedługim czasie staną się dużo bardziej popularne. Bardzo dużo informacji na ich temat można znaleźć na stronie http://www.humanmedia.pl/porady.html - opisy urządzeń, specyfikacje, proste wyjaśnienie "z czym to się je" itp itd.