Router+firewall

Witam wszystkich!

Mam takie pytanie (być może głupie…)

Czy jak mam router (Pentagram p6331-42) to czy na kompie muszę instalować dodatkowo firewalla? Przecież w routerze jest już zapora…

W roterze masz sprzętowy firewall, a Windowsie i itp. softwarowy.Nad softowym masz wiekszą kontrolą. Jak zablokuje Ci coś omyłkowo to szybciej się zorientujesz niż dojdziesz do tego.

Czyli co, wyłączyć ten w routerze i zainstalować sobie np. Comodo?

Ja mam Netgear DGN1000. Ten firewall w routerze radzi sobie świetnie, odbija wszelkie ataki. Najlepiej jakbyś tak jak ja, wszedł na http://www.pcflank.com i przetestował pod kątem zabezpieczeń - ale nie instaluj żadnego innego firewalla - jak masz systemowy to go zostaw włączonego. Ja tak zrobiłem, nie doinstalowuję żadnej zapory programowej, pracuje tylko standardowa wbudowana w system. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad programami, które żądają dostępu do internetu, chcesz koniecznie wiedzieć co Ci się łączy i czy zezwolić - możesz taki firewall doinstalować. Jeśli jednak jesteś “szarym użytkownikiem”, który korzysta z Internetu w sposób rozsądny, tzn przeglądanie stron, GG, poczta, YouTube, etc, nie wchodzisz na podejrzane strony, ten sprzętowy w routerze Ci wystarczy. Oczywiście nie zapominaj o programie antywirusowym (polecam darmowy AVG, u mnie sprawdził się najlepiej, ale Ty przetestuj jaki chcesz). Musisz sobie wejść na stronę konfiguracyjną (z reguły masz podane na spodzie obudowy/instrukcja obsługi stronę dostępową do routera - zazwyczaj numer IP. Sprawdź czy w ogóle ten FW jest włączony i jakie opcje zabezpieczeń są uruchomione.

Wchodziłem na pcflank i zrobiłem kilka testów. Wyszło, że wszystko mam zabezpieczone. Komp[ nie przeszedł tylko tego testu “Browser check”…

Jestem “zwykłym szarym użytkownikiem”. Czasem tylko coś ściągnę z torrentów :oops:

“browser check” wyświetla się tylko dlatego, że przeglądarka zapisuje Ci pliki cookie na dysku i historię. Jeśli wychodzi Ci, że wszystko masz zabezpieczone, routerowy firewall pracuje jak należy. Jeśli ciągniesz z “torrentów”, też zależy co, zaopatrz się w dobry program antywirusowy (tak jak pisałem np AVG), by czegoś niechcianego przez przypadek nie wpuścić na kompa. Ja używam tego routerowego FW i uwierz mi, do takich rzeczy spokojnie on wystarczy. Pozdrawiam

Ok. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam!