Router ip: 1.1->Nano M5 (1.2)->Nano M5 Loco(1.3)->Router 2.1 | Dostęp z IP 192.168.1.1 do 192.168.2.x

Witam,

 

mam taką budowę sieci:

 

Router główny z dhcp który daje sygnał w domu po WiFi klasa IP 192.168.1.x z routerka idzie kabel do nanostation M5 która ma IP 192.168.1.2 ta nadaje sygnał do nanostation M5 Loco która ma IP 192.168.1.3 (IP nadane przez główny router) i z tej nano m5 loco idzie kabelek do drugiego routera do portu WAN i ten router ma dhcp i nadaje IP klasie 192.168.2.x.

 

Dostęp z routera i klientów 192.168.2.x mam do całek klasy 192.168.1.x jednak w drugą stronę nie ma dostępu czyli z 192.168.1.x do 192.168.2.x. Co trzeba ustawić aby widoczność była w 2 strony ?

Sprawdź tryb działania drugiego rutera gdyż z tego co piszesz wygląda, że jest skonfigurowany jako gateway (z NAT-em) a powinien być jako ruter (bez NAT-a). 

 

Spróbuj też na pierwszym ruterze ustawić statycznie trasę rutowania do podsieci 192.168.2.X (x pewnie 0 dla maski 255.255.255.0 ale zależy to od tego jaką maskę podsieci masz ustawioną) przez IP drugiego rutera.

 

Być może chodzi o jedno i drugie.

 

Zakładam przy tym, że nie wycinasz żadnego ruchu sieciowego jakimś firewallem na którymkolwiek z ruterów.

Jeśli jednak blokujesz ruch to należy go dopuścić.

 

Pozdrawiam

AdamW

No to pewno sprawka NAT’u, jednak nie widze gdzie go mogę wyłączyć ;/ Router tp-link tl-wr1043nd

Nie znam dokładnie tego rutera ale wygląda na to, że nie da się w nim wyłączyć NAT-u. Nie znalazłem takiej opcji w manualu.

Za to znalazłem wpis na forum tp-linka z którego wnika, iż brak jest takiej możliwości

 

http://forum.tp-link.com/showthread.php?74772-Disable-NAT-in-WR1043ND

 

Możesz spróbować zmienić wersję firmware np na DD WRT i uzyskać możliwość wyłączenia NAT-a ale sprawdź najpierw czy Twój ruter w dokładnie tej wersji jest wspierany przez alternatywny firmware. Poniżej link z krótkim opisem

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/domowa-siec-w-kilku-krokach-4210/strona/16084.html.

 

Oczywiście wgrywanie alternatywnego firmware może się wiązać z utratą gwarancji na urządzenie.

W praktyce wielokrotnie wgrywałem Tomato i DD WRT na różne urządzenia (linksys-y) i nigdy nie nie miałem żadnych problemów ze sprzętem.

 

Pozdrawiam

AdamW