Router Totolink A3002RU Uszkodzony plik aktualizacji softu a gwarancja

Witam. Przy podpisywaniu umowy na internet światłowodowy 200 Mb/s operator zaproponował mi router Totolink A3002RU ponieważ mój router TP-Link obsługiwał maksymalnie łącze o prędkości 100 Mb/s. Wziąłem ten router i co jakiś czas sprawdzałem stronę producenta czy wydał aktualizacje dla mojego routera. 3 razy aktualizowałem router poprawnie i zawsze w ten sam sposób i router działał poprawnie. Miesiąc temu producent wydał uszkodzoną aktualizację, a ja nieświadomy tego że ta aktualizacja jest uszkodzona (Nigdzie w internecie nie było wzmianki o tym) wgrałem tą aktualizację i router padł. Świeci się dioda od portu USB i dioda zasilania i kabla WAN i od kabli LAN. Próbowałem restartować ale router nie reagował. Postanowiłem napisać maila do producenta i dostałem taką odpowiedź https://imgur.com/a/2HvNhSQ
Z maila wynika że rzeczywiście paczka z aktualizacją była uszkodzona z ich winy. Oddałem router do dostawcy internetu na gwarancję i dziś ten router został mi zwrócony nie naprawiony ponieważ aktualizowałem soft routera i to jest niby z mojej winy a gwarancja tego nie obejmuje. Czy to jest prawda? Czy rzeczywiście gwarancja nie obejmuje tego typu sytuacji? Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

1 polubienie

Nie korzystaj z gwarancji, która zawiera szereg wykluczeń tylko z rękojmi.

Przygotuj sobie pismo - w internecie jest masa przykładów i na tej podstawie zareklamuj urządzenie. Nie ma co się z nimi sprzeczać, Ty wiesz swoje, oni wiedzą swoje.
Sprzęt defakto nie jest uszkodzony tylko oprogramowanie - firmware.

Nie będzie opłacać się im iść z Tobą w zaparte, bo naprawa jest banalna tylko wymaga programatora pamięci flash i chwili na zflashowanie firmware.

Możesz też spróbować naprawy poprzez tftp.
To rozwiązanie jeżeli da się połączyć przez tftp jest też dosyć szybkie, z resztą w punkcie drugim ze skanu maila masz to zaproponowane.

1 polubienie

Teraz sprawdzam ten router i zauważyłem że jak połączę ten router z routerem TP-Link WR-841N Kablem LAN po obu stronach do gniazd LAN i połączę komputer z routerem Totolink to internet działa ale wyświetla się strona konfiguracyjna TP Linka która jest na innym adresie niż strona konfiguracyjna Totolinka. Strona totolinka nie wczytuje się. @Domker Mógłbyś mi opisać jak naprawić przez TFTP? Znalazłem taki poradnik https://kb.netgear.com/22688/How-to-upload-firmware-to-a-NETGEAR-router-using-TFTP
Czy robić według tego poradnika?

W mailu pisze, że wskazówki jak to zrobić są w załączniku do maila.

W skrócie wygląda to tak. Ustawia się statycznie IPv4, aby się nie zmieniało.
Pobiera się plik z firmware w formie binarnej. (najczęściej są spakowane w zip i trzeba rozpakować)

Na przykładzie Linuxa mogę Ci podać mniej więcej:

  1. Zmiana uprawnień na nobody dla pliku z firmware
    chown nobody NAZWA_FIRMWARE.bin

  2. Ustawienie praw 777 (odczyt, zapis, uruchamianie) dla niego:
    chmod 777 NAZWA_FIRMWARE.bin

  3. Zainstalowanie atftp:
    sudo apt install atftp

  4. Odpalasz atftp i łączysz się z routerem:
    atftp
    connect IP_ROUTERA

  5. Ustawiasz tryb binarny dla przesyłu:
    mode octet

  6. Tracemode i przerwę z 5 sekund:
    trace
    time 5

  1. Wysyłasz firmware do routera:
    put NAZWA_FIRMWARE.bin

  2. Wychodzisz:
    quit

  3. Zmieniasz ponownie na automatycznie IPv4 w ustawieniach, restart routera i powinno działać.

2 polubienia

@Domker Plik z Softem ma rozszerzenie .WEB. Używam Windows 7 64 Bit. Mam to wszystko robić przez CMD z uprawnieniami administratora? W załączniku maila nic nie ma. Próbowałem według instrukcji w mailu ale diody ciągle świecą tak samo, nie reagują na trzymanie i puszczanie przycisku reset

Sprawdzałem ten plik firmware to jest jakiś spreparowany pliczek z dodatkowymi informacjami do upgrade za pomocą panelu zarządzania routerem, a nie czysta binarka.

Być może router po przesłaniu takiego pliku sam sobie go rozpakuje, ale wątpię.
Najlepiej zapytać producenta, żeby nie pogorszyć sytuacji.

Nie CMD tylko spod Linuxa - może być nawet odpalony z liveUSB.
Nie używam Windows do niczego innego niż gry, więc napisałem Ci sposób jak się połączyć z poziomu Linuxowego terminala.

1 polubienie

@Domker Teraz pobiorę liveCD Linuxa wrzucę na pendrive i będę próbował ratować ten router. Napiszę jak to zrobię

@Domker Tutaj ci przesyłam ostatni sprawny plik z softem w wersji 1.08 https://megawrzuta.pl/download/63b2960e771497920e783bc17c9c9a13.html

1 polubienie

Napisałem maila do supportu Totolinka i dostałem odpowiedź z instrukcją jak wgrać soft przez TFTP za pomocą programu TFTPD64. Robiłem według instrukcji i udało się uratować router. @Domker Dzięki wielkie za pomoc :smiley:
Na przyszłość jakby ktoś miał podobny problem zostawiam tutaj link do instrukcji wgrania softu przez TFTP

1 polubienie