Routing na serwerze

(Leo555) #1

Witam mam mały problem konfiguracyjny serwera. Korzystam z Netgear ReadyNAS Pro i nie umiem zrobić rutingu. Sytuacja jest taka:

1) eth0 192.168.1.20 - od strony routera (internet)

2) eth1 192.168.0.1 - na nową podsieć

jak mam ustawić routing ?? jaką bramę ? dns dałem standardowe TPSA

(Brtx) #2

Jaki routing? Bramę? Na pewno wiesz o co Ci chodzi?

Te interfejsy są gdzie? Na tym NASie? Jest wyposażony w router?

(Leo555) #3

Żeby stworzyć serwer udostępniający internet w innej podsieci trzeba mieć 2 karty sieciowe. Na jednej od strony WAN ustawia się (w zależności od dostawcy) w moim przypadku IP, maskę, bramę oraz DNS, a na drugiej karcie ten internet się udostępnia i równiez trzeba podać IP, maskę, bramę i (opcjonalnie) DNS. W taki sposób można zrobić najprostszą wersję NAT (http://pl.wikipedia.org/wiki/NAT). To wszytko na zwykłym serwerze np HP ML100 wychodzi, problem jest z tym Netgearem. Jest to najnowszy model wiec nie sądzę żeby nie obsługiwał NAT. Jednak coś jest na rzeczy i to nie działa, dlatego zostaje jeszcze ten routing - jest to opcja na serwerze.

(Brtx) #4

No, ale routing w kernelu tworzy się dynamicznie po podniesieniu interfejsów.

Parafrazuję pytanie: co Ci nie działa na tym Netgearze?

(Leo555) #5

Dokładnie, zgadzam się z Tobą że automatycznie routing się tworzy. Objaw jest taki, że z poziomu komputera podłączonego do Netgeara ja pinguję zarówno eth1 jaki i eth0, ale już reszty komputów (urządzeń) pingowac nie mogę. Jeszcze się zastanawiam nad jedną sytuacją, czy wogóle ten Netgear ma udostępniona możliwość pracy jako typowy serwer provaidrski. Naprawdę ma tyle bajerów w sobie, że było by nie taktem jak by takiej funkcji nie miał. Jednak ja ten temat poruszyłem na kilku formumach i właśnie ktoś napisał że ten sprzęt nie robi NATa tylko działa jako klient w sieci co dla mnie jest bezsensowną sprawa, bo po co mam płacić 5 tys za taki sprzęt, jak to samo osiągnę na każdym działającym komputerze. Jeszcze jutro zadzwonię do Netgeara i zapytam.

(Brtx) #6

No jeśli nie ma NATa to wiele nie narobisz. Pewnym obejściem tego problemu będzie re-organizacja sieci, tak aby do serwera podłączony był NAS a do niego komputery.

Swoją drogą - polecam Ci sprawdzić FreeNAS: http://www.freenas.org/

(Airborn) #7

leo555 , proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, w przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do kosza