Rozbudowa komputera dla chrześniaka - budżet 1500 zł

@aesereht @anon7248146

Bardzo dziękuję, staram sie załatwić zdjęcia wnętrza i pleców, żeby zobaczyć ile jest miejsca.
Czyli najlepiej było Kartę i RAM, dysk to po prostu wolniejsze ładowanie jeśli będzie SSD na daną chwilę).
Co do karty, to dobrze, rozumiem, że jesli chcę nową kartę (tak, zeby chłopak miał gwarancję) to wchodzi w grę wyłącznie 1650 ? I to musiałoby być coś takiego?

https://allegro.pl/oferta/zotac-geforce-gtx-1650-d6-gaming-oc-4-gb-gddr6-11347877538

a pamięć RAM taka będzie okay?

Wielkie dzięki za każdą podpowiedź.

Musi być dokładnie taka sama kość, jak w omputerze. Przy innych masz (niewielkie) ryzyko problemów.

1 Karta, 2. Dysk SSD/RAM 3. Procek. :wink:
Dysk SSD do pewnego stopnia „zastępuje” też RAM. Przy braku RAM dane lądują w pliku wymiany na dysku. Przy obecnym procku i karcie… chyba ssd bym wybrał jednak jako pierwsze.

W zasadzie tak, tylko 1650.
Oczywiście możesz kupić „tanią” np. 1050 (bez ti) lub rx 560, ale to starsze i już słabe karty. Możesz kupić 1650Super, jest lepsza, ale tu byś musiał znać zasilacz (dodatkowy kabelek i pobór mocy większy).

@aesereht @anon7248146 wielkie dzięki za odpowiedzi. Udało mi się zdobyć dodatkowe info w sprawie zasilacza, mianowicie: FSP 400A 350w ATX i niby ma IEC62368 … nie mogę bezpośrednio znaleźć tego modelu w necie. Czy to coś zmienia w temacie?

Co do tego ramu to kurcze może być problem kupić identyczną kość. Bo identyczną masz na myśli parametry 1 do 1 czy dosłownie ta sama kość tej samej firmy?

Dodaję zdjęcia, czy ta 1650 się zmieści? Podpowiecie, proszę?


Zmienia, to zasilacz FSP, nie jest istotne nawet który, bo one są dobre. 1650 wejdzie lekko (75w bez dodatkowych kabelków zasilających), weszłaby nawet 1650 Super (100w), ale nie widzę jaki kabelki masz w środku. :wink:

Personal Computer Power Supply | FSP TECHNOLOGY INC. (fsp-group.com)

Najlepiej dosłownie identyczną od tej samej firmy. Połączenie różnych firm / parametrów nie zawsze dobrze działa. Ostatnio na forum był przypadek komputera, który losowo się zawieszał. Po wymianie 3 różnych rodzajów pamięci RAM na identyczne, problem ustał. :wink:

99,99%, że dowolna 1650 zmieści się. Obudowa jest duża. :wink:

@anon7248146

Bardzo, ale to bardzo dziękuję. Czylli RAM szukam taki sam, jak się nie uda znaleźć to kupuję 2x8.

Ostatnia kwestia w takim razie jako pytania nooba totalnego - o co chodzi z tymi kabelkami ?
Mowa o kablu, którym zasilę kartę, tak? Czy jest możliwość, że nie będzie takiego kabla już w komputerze? Jeśli nie będzie takiego kablu już „na stanie” to czy taki kabel jest wtedy w zestawie z kartą?

patrzę sobie na te filmiki:
Install NVIDIA MSI gaming GeForce GTX 1650 into Dell XPS 8500 - YouTube

Geforce GTX 1650 Unbox and Install - YouTube

i Oni podłączają po prostu kostkę (chyba 6 pinów), wiadomo, musi pasować wtyczka do gniazda), ale ten Pan
Zotac GTX 1650 Unboxing and Install - YouTube

jakby w ogóle kabla nie podłączał.

Tutaj też nie widać kabla

Zotac GTX 1650 Low profile unboxing and installation - YouTube

Więc reasumując:
1.czy każda karta potrzebuje kabla zasilającego (serio, sorry za głupie pytanie jeśli to takie oczywiste, nie wiem czy da się przez port zasilać, te filmiki gdzie nie widzę podłączonego kabla mnie mylą)
2.jeśli trzeba zasilać kablem i nie byłoby takiego kabla to będzie w zestawie czy trzeba poszukać? I pytanie jak ten kabel wtedy podłączyć do zasilacza?

No i pytanko, czym różnią się te dwie karty? Która lepsza ? nadają się do tego komputera?

EVGA GeForce GTX 1650 SC ULTRA GDDR6 GAMING, 04G-P4-1257-KR, 4GB GDDR6, Dual Fan, Metal Backplate : Amazon.co.uk: Computers & Accessories

ZOTAC GAMING GeForce GTX 1650 OC 4GB GDDR6 128-bit Gaming Graphics Card, Super Compact, ZT-T16520F-10L : Amazon.co.uk: Computers & Accessories

W wielkim skrócie:

  1. Złącze pcie na płycie, to podłużne długie, obsługuje do 7wW
  2. Karta gtx 1650 potrzebuje 75W
    3) Czyli kupując 1650, bez dopisku Super, nic nie podpinasz, nic nie potrzebujesz. :wink:
  1. 1650 SUPER ma 100W
  1. Ma więc złącze 6 PIN, czyli jest tak

Byłoby najlepiej, ewentualnie kup innej firmy 8GB, o identycznych parametrach, i ewentualnie nastepnego dnia dokupisz 2 kość 8 GB. :wink:

Różnice będą w granicach pewnie błędu pomiarowego, brałbym chyba Evege, bo dwa wentylatorki i chyba bęzie nieco ciszej.

@anon7248146 okay, wykupili tego zotaca co nie potrzebuje dodatkowego zasilania. W takim ywpadku jakbym wziął tego EVGA to muszę zasilić tą 6 pinówką. Czy taka 6 pinówka jest dołączona w zestawie z kartą czy trzeba dokupić? a może standardowo każdy zasilacz ma już jedną wolną 6cio pinówkę?

Nie odpowiem Ci na te pytania, bo już je przerabialiśmy. :wink: Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post i ustal, czy potrzebujesz temat zasilacza i kabelka ciągnąć. Podpowiem: żadna z kart nie ma „Super” w nazwie.

1 polubienie

@anon7248146 Jeśli uraziłem jakoś tym pytaniem to sorry, nie miałem tego na myśli.
Pytanie padło po prostu dlatego, że czytając specyfikację zauważyłem, że w tej ZOTAC jest napisane PCIe Bus Powered (i gdyby nie to, że jest out of stock to bym ją wziął dla świętego spokoju), a przy EVGA widzę na zdjęciu 6 pinowe złącze i informację na stronce: Requirements

  • Minimum of a 300 Watt power supply.
  • An available 6-pin PCIe power connector

stąd to pytanie o te 6 pin zasilanie.

Pamiętaj proszę, że się na tym nie znam, bazuję na tym co przeczytałem powyżej i co znalazłem na stronie producenta.

Nie, nie uraziłeś, po prostu niektóre osoby miesiącami analizują jeden problem. :wink:

Z sama kartą sytuacja jest nietypowa. Według producenta, co widziałeś, potrzebuje ona 75W, czyli powinna zadziałać bez dodatkowego zasilania, tylko z tego co ma z płyty PCIE. Przypuszczam, ale to już moja autorska teza, że karta może mieć „jakieś tryb ultra podkręcenia”, który wymaga ponad 75W i stąd to złącze. Podobna sytuacja była bodaj z Radeonami 560, były wersje 75 i 85W.

Dla 100% pewnosci zadzwoń/napisz do supportu, czy ta karta na 100% działa z 75W, czy jednak musisz podłączyć dodatkowe źródło. Ja stawiam, że kabelek bęzie niepotrzebny.

EVGA - Support - Home

EVGA - Products - EVGA GeForce GTX 1650 SC ULTRA GDDR6 GAMING, 04G-P4-1257-KR, 4GB GDDR6, Dual Fan, Metal Backplate - 04G-P4-1257-KR