Rozbudowa nowego pc o stare napędy

Witam, chcę kupić taki base http://www.allegro.pl/item445707243_bas … abyte.html , i wykorzystać w nim swoje (tymczasowo) napędy (nadrywarka DVD i dysk twardy) są one prawie nowe ale są na IDE (szerokie taśmy) teraz pytanie da radę zrobić taki myk, żeby podpiąć te napędy do tej płyty? płyta ma jedno łącze IDE i 4 SATA.

Pozdrowionka.

Są dwa wyjścia. Pierwsze, to podłączyć napęd i dysk na jednej taśmie. Dysk ustawiasz na Master, a napęd na Slave.

Drugie, to napęd podłączyć samotnie na IDE, jako Master, a dysk poprzez przejściówkę do kontrolera SATA (są na allegro).

Istnieje jeszcze możliwość kupna dodatkowego kontrolera na PCI, do którego podłączysz dysk IDE, ale za dużo z nimi jest problemów, więc nie polecam.

dzięki za szybką odpowiedż, przejściówek chciałbym uniknąć a te pierwsze rowiązanie bardzo mi odpowiada.rozumiem że nie ma konieczności podłączenia napędów do SATA?

Pierwsze podejście jest najprostsze, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż dysk twardy zostanie spowolniony przez napęd (chodzi mi o transfer).

czyli twardy dysk muszę dokupić może to być SATA 2 czy musi być SATA?

Może być sata albo sata2 choć wszystkie obecnie sprzedawane dyski obsługują już sata2…

ale uważam że nie ma problemu w używaniu przejściówki ;] sam używam jednej od paru lat i zero jakichkolwiek problemów ;]

http://www.allegro.pl/item443178885_prz … abyte.html

A ogólnie kiepski ten base… praktycznie na 99% będzie od razu do wymiany zasilacz… grafiki w sumie nie ma ;] bo ta wmontowana to głównie do netu i office plus stare niewymagające gry… itp… ;]

nie kupuj tego straszne starocie.

Napisz może ile masz do wydania to ci złożymy może jakiś lepszy zestaw ;]

neo 10 możesz podać lepszy zestaw w takiej lub podobnej cenie? do takich przejściówek potrzebny jest jakiś soft? Strzęt będzie odsługiwał Linux (Sidux)i będzie tylko do sieci, open office,+stare gry (open arena) :wink:

500 zł - nadrywarka DVD sam base :wink:

mój duron nie daje już rady nawet Linux’ owi

Zależy jaka nagrywarka. Nowsze IDE mają już interfejs ATA100, taki jak w dyskach. Starsze mają ATA33 i podłączenie do nich dysku ATA100 spowolni go.

Z przejściówkami nie powinno być problemów. Ale proponowałbym raczej dokupić nowy dysk SATA/SATA2, są już poniżej 200zł. Pojemność ma drugorzędne znaczenie- na nim pójdzie system operacyjny, natomiast starszy dysk będzie do przechowywania plików/kopii zapasowych itd.

nagrywarka LG HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55L