Rozbudowa starego sprzętu

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu zbieram na Alienware’a (tak wiem, że sprzęt drogi, lepiej złożyć samemu bla bla, ale nie to jest przedmiotem dyskusji), niestety do pełnej sumki daleko a grać już powoli nie mam na czym (prawdę mówiąc od 2lat nie mam bo mój sprzętu dławi się na prawie wszystkich grach od 2011 roku włącznie a i w 2010 potrafi).

Rozwiązanie problemu jest więc tylko jedno, rozbudować to co mam w miarę niskim kosztem i dociągnąć do nowego kompa.

Mój aktualny sprzęt:

Procesor: Intel Pentium E2200 @ 2.2GHz (nie kręcony)

Płyta główna: Gigabyte 945GCM-S2L (nie znam tej płyty szczerze mówiąc, nie wiem do czego się nadaje ale chyba mogę wykluczyć OC)

RAM: 2GB DDR2 333MHz

Karta graficzna: GeForce 9500GT 512MB

Zasilacz: Modecom Feel 400W (wiem wiem, czarna lista, wymieni się jak trzeba)

Jak wyżej, chce go nieco upgradować żeby w miarę sensownie pograć, tytuły w które mierze to GTA IV (gram teraz na low i jest spoko ale jednak wolałbym ją zobaczyć w lepszej jakości), Team Fortress 2 (raany, 15FPSów miałem po ostatnich updatach i musiałem przestać grać bo się nie dało), Battlefield 3 (podobno jest genialnie zoptymalizowany więc po cichu liczę, że da radę) no i jak Bóg da to Far Cry 3

Budżet myślę, że ustalimy na ok 1000zł ale jak przekroczy to nie ma sprawy pod warunkiem, że będzie to jakaś sensowna propozycja a nie składanie kompa pod ultra w Crysisie 3.

Procesor o jakim myślałem to E8400, nie drogi a na ten socket ciężko o coś lepszego, z drugiej strony jednak nie wiem jak to będzie z kręceniem go na tej płycie. O karcie nie myślałem, może GeForce 460? Ludzie grali na nim i E8400 na ultra w BF’a i GTA IV o_o.

Wiem że miałeś inne plany ale zastanów się nad (dysk, obudowa z obecnego komputera)

Aerocool AEROPGSVP-450

Intel Pentium G 860, 3.00GHz, 3MB

Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9

MSI B75MA-E33

Gigabyte Radeon HD7770 1024MB rev. 2.0

Cena 1065,23

Łyknie wyżej wymienione gry?

Będzie dużo lepiej niż na “GeForce 9500GT 512MB”

W jakiej rozdzielczości grasz (7770 nie radzi sobie najlepiej z najnowszymi grami w FullHD i przy max detalach)?

1440x900

Nie oczekuje fullhd, bez cieni i aa przeżyje, wiadomo, że jak uciągnie to bosko bo sprzęt niedrogi. Na pewno wezmę to pod uwagę i czekam na inne propozycję.

W tej rozdzielczości pograsz praktycznie we wszystko na maksymalnych detalach, lepszej propozycji po prostu nie ma. Jeśli jesteś w stanie, polecam dołożyć od razu do procesora i3-3220 (~ 200zł więcej), będziesz miał bardzo sensowny zestaw pod gry.

W takim razie chyba się skuszę, dziękuje serdecznie za pomoc :slight_smile:

Upewnij się tylko czy masz dysk pod SATA, bo nowe płyty nie posiadają już starych złącz IDE.

Oczywiście, że SATA, aż taki antyk to to nie jest :smiley:

witam.

zwracam uwagę szanownych przedmówców,że zestaw na być niejako “tymczasowy”, do czasu zakupu Alienware.

w związku z tym ile zostanie z kwoty 1000zł. o tyle mniej trzeba będzie uzbierać.

płyta Gigabyte 945GCM–S2L obsługuje procesory serii Core 2 Duo i mniemam,że wystarczy zakup procesora C2D 8200 - jest to kwota ok.150zł z przesyłką na Allegro.

może być zakupiony tylko procesor,bez chłodzenia,ponieważ “stare” pasuje.będzie taniej.niewiele ale zawsze.da się go na tej płycie podciągnąć do poziomu C2D 8400.seria e2…wydziela więcej ciepła,więc spasuje i się wyrobi.

dalej idąc pamięć którą Henorek posiada to DDR2 667 Mhz,więc zakup 4gb dodatkowego ramu DDR2 800Mhz jest bez sensu,bo szybciej nie będzie pracować,jak mniemam.osobiście zakupiłbym 2 gb.identycznego ramu lub innego firmowego o częstotliwości taktowania 667Mhz.

zakup 4 bg ramu to ok.120zł natomiast 2gb ramu to ok.60zł.+przesyłka z Allegro.

razem mamy ok.210zł.a do dyspozycji jeszcze kwotę ok.800zł.

tu doszliśmy do istoty gier komputerowych,czyli karty graficznej i związanego z nią zasilania,czyli zasilacza.

osobiście uważam,że karta radeona HD7700 to kiepski wybór.układ wprawdzie nowy,ale kiepski,nawet bardzo kiepski.

w tym momencie należy podjąć męską decyzję,czy kupujemy używkę czy słabą “nówkę”.z nówką nie ma problemu,jest nowa i gwarancję ma.

co do używki : część używanych kart ma gwarancję,również z renomowanych,zarówno internetowych jak i zwykłych sklepów komputerowych.gwarancja ta jest honorowana beż żadnego problemu.

układ taki jest sporo tańszy i gwarancję ma.

w grę wchodzą, moim zdaniem dwa układy : nV GTX460 lub radeon HD5850 (5830)-oczywiście posiadające gwarancję.to wydatek rzędu 450zł.nVidia jest nieco lepsza,ale i bardziej prądożerna.

oczywiście obsługują dx 11,i wydajność jest więcej niż przyzwoita.mówiny tylko o referencyjnych kartach,bez żadnych cudów, z 1 gb ramu (nie 700mb).mam niejakie doświadczenie z nV GTX460 i polecam z czystym sumieniem Gigabyte.ma 3 lata gwarancji.dla syna planuję HD5830.na pewno jest lepsza niż HD7700.

jest więc to czas wystarczający na jej sprawdzenie :smiley: .

doszliśmy do kwoty ok.600zł.

zasilacz na być zasilaczem,więc niż niżej niż Chieftec (Tagan,BeQuiet) 500W,całkowicie wystarczający.ok.100zł.razem 700zł+przesyłki +dobra pasta Zalmam STG2 ok.30zł.czyli nie więcej niż.750zł.

te karty starczą do hull hd.im mniejsza rozdzielczość tym lepsze aa,można by się pokusić o x2. :lol:

zasilacze Tagan są droższe,natomiast BeQuit to górna półka.kosztują drożej.

teraz należy zauważyć,że o ile zakup procesora C2D serii 82… niesie niewielkie ryzyko,ponieważ to doskonałe procesory, i ich spalenie/uszkodzenie,nawet na standartowych,biurowych płytach jest praktycznie niemożliwe,bo w przypadku niewłaściwego ustawienia zasilania bios wróci do ustawień fabrycznych płyty i należy dodać,co ważne,że wydajność jest zbliżona lub nawet wyższa (moim zdaniem) od serii i3 to tak samo należy potraktować ram.zakup sprawnej kości u sprawdzonego sprzedawcy nie stanowi ryzyka.są to już w pełni dopracowane kości i nie ma problemów (może 1%) współpracy pomiędzy różnymi producentami kości.

kwestia zasadnicza to wiarygodność sprzedawcy karty graficzne j.ma mieć gwarancję,być sprawna w 100%,w opakowaniu fabrycznym,kompletnym,z fakturą lub paragonem (oryginałem) i dodatkami (czyli grami jak są lub kuponami ze zniżką)

dobry zasilacz marek wyżej wymienionych gwarantuje,że ew.jego uszkodzenie pójdzie na sieć,a nie ma płytę (wiem,bo doświadczyłem awarii Tagana i padł tylko zasilacz,reszta działa u syna do dziś).można również rozważyć czy nie nabyć zasilacza modularnego.

system 64 bitowy,czyli win 7 lub 8 home premium/pro.bez przeniesienia pliku stronicowania do pamięci ram 4 bg wystarcza spokojnie.bedzie smigał aż miło.dysk musi mieć 8mb pamięci.

to oczywiście moja opinia.pozwolę sobie śledzić wątek.przy rozsądnym i właściwym wyborze ofert z Allegro (konkurencji niestety nie ma) będziesz Honorek bardzo zadowolony.

nawet Crysis 3 pójdzie więcej niż lepiej.

zostanie ci ok.250zł.możesz odłożyć na Alienware lub kupić fajny minitorek led 24".Alienware takiego nie ma.

oczywiście obudowa ma być dobrze wentylowana lub bez boczku (a).

na dobranie klawiatury i myszy do grania nie starczy (chyba,że bez monitora).

granie to również podkładka (duża,śliska,wygodna,nie ścierająca się i nie podwijająca brzegów,szybka,z zapasowymi ślizgaczami).Razer.

podpis jest prawdziwy,mam taki sprzęt pc.gram w bo 2 i crysisa 2 (to moja gra) z niejakimi sukcesami( to za mocno powiedziane,ale nie mam innego słowa).

nawet jakbyś uzbierał na Alienware nie wygrasz gier z prawdziwymi wyjadaczammi, nawet gdybyś był nieprzeciętnie zdolny.

na laptopie się nie gra i już.znaczy gra się ale nie w pełni.mam dosadniejsze porównania ale nie wypada.

pozdrawiam

Wow, świetnie napisane. Otóż to, ten sprzęt ma być tylko efektem przejściowym do czasu uzbierania na Alienware’a. Widziałem na yt filmiki jak ludzie grają na ultra detalach w BF3 na E8400 i Geforce 460. Fakt, że była to kampania a nie multi ale po przestawieniu na niższą jakość grafiki powinno być spoko. Alienwara planuje kupić w okolicach maja-lipca, więc to stosunkowo niedługi okres czasu, jednakże wciąż długi na tyle, że muszę coś zrobić z tym sprzętem aby jakoś dotrwać :smiley:

Dużo tekstu z którego mało co wynika.

Przecież R7770 ma wydajność zbliżoną do starego GTX 460, a do tego jest nowszy, chłodniejszy i ma znacznie mniejszy pobór mocy. Nie bardzo rozumiem jak można nazwać ten model “kiepskim”, a jednocześnie proponować coś podobnego wydajnościowo.

Jeśli ktoś uważa, że C2D E8xxx są wydajniejsze od i3, szkoda nawet ciągnąć dyskusję. To już nawet Celeron G550 (nowy za 160zł) jest na poziomie E8400, a co dopiero i3-3220 (po drodze jest jeszcze Pentium G860). Test:

http://pclab.pl/art50000.html

Ale wymaga wymiany płyty głównej, a ja chce ratować to co mam a nie kupować nowy sprzęt. Nowy sprzęt to będę miał w maju

Bardziej się opłaca wymienić całą platformę (płyta, procesor, ram).

Po pierwszym poście można było wywnioskować (“niestety do pełnej sumki daleko”), że to jednak zakup na bardziej odległą przyszłość, stąd padła taka, a nie inna propozycja. Ogólnie przelicz ile wyjdzie Cię propozycja kolegi pisarza, bo jeśli zaoszczędzisz ledwo 200-300 zł na używanych i podobnych (GPU) lub nawet mniej (CPU) wydajnych podzespołach, to jednak należałoby się zastanowić nad zestawem z drugiego postu. Szczególnie pod względem przyszłej sprzedaży, dużo łatwiej będzie się pozbyć nowych podzespołów z prawie pełną gwarancją.

uważasz freedom,że e8200 nie pociągnie BF3 lub GTA w sposób co najmniej zadawalający?

dziwne stwierdzenie…idąc Twoim tokiem rozumowania należałoby co roku zmieniać platformę,jak tylko wyjdzie coś nowego…

to ma być platforma na 4-ry miesiące i być tania…to po co wywalać więcej niź to konieczne?

Nigdzie nie napisałem, że nie starczy, więc proszę nie wmawiać mi niczego. Tutaj sprawa jest taka, że i tak trzeba wymienić grafikę + zasilacz, więc te póki co pominę.

Żeby ulepszyć starą platformę, trzeba kupić używany C2D E8xxx i 2GB DDR2. Do sprzedaży zostaje tylko stary E2200.

W drugim wariancie można kupić tak samo wydajnego Celerona G530/540/550, tanią płytę na chipsecie H61 i 4GB DDR3 (wszystko nowe z pełną gwarancją). Razem wyjdzie na pewno drożej (łącznie ~370 zł), ale na sprzedaż zostanie już cała stara platforma (E2200 + Gigabyte 945GCM-S2L + 2GB DDR2), przez co moim zdaniem oba warianty wyjdą bardzo podobnie cenowo.

I najważniejsze, czyli sprzedaż konfiguracji po zakupie docelowego komputera w maju. Dużo łatwiej i szybciej będzie się pozbyć kompletu, który składa się z nowych podzespołów.

P.S. kredens1967 , R7770 (na nowych sterownikach) jest mniej więcej na poziomie GTX 460 1GB (normalnego, a nie wersji okrojonych - SE, Green), R6850 i R5830, więc dobrze się zastanów jaki sprawić synowi prezent :wink: