Rozdzielenie Neostrady na 3 kompy

Witam!

Mam sprawę mój kuzyn zamierza kupić Neostrade i chce ją rozdzielić na 3 kompy (2 stacjonarne pc i laptop). Jakich urządzeń do tego użyć, które polecacie i ile to by kosztowało. Chodzi mi o sieć w obrębie domu 2 piętrowego). Lepszym rozwiązaniem była by sieć bezprzewodowa czy kabel?

Pozdrawiam Ziem!

Pod względem działania lepiej kabel, pod względem wygody bezprzewodowa. Ja bym pociągnął kabel bez pytania - aby dobrze.

Jeśli wszystko chcesz robić kablami to wystarczy zakup routera z wbudowanym switchem i modemem ADSL jak np. ten dlink - koszt duży ale jeśli ma być na 3 komputery to lepiej dołożyć.

Można kupić router o połowę taniej ale mogą wystąpić problemy w działaniu więc nie polecam.

Jeśli przewodowo tp należy liczyć się z zakupem routera z AP, modemem (300 - 400zł. tańsze modele) i do tego karta WLAN do kompa aby odbierał sygnał.

Koszt bezprzewodowej na pewno wiele większy niż “po kabelku”

Ja się na tym za bardzo nie znam. Jak to ma iść: kupuje się neostrade podłącza się pod router i rozdziela sie na 3 kompy?

Kupujesz neostradę.

Kupujesz router.

Podłączasz neostradę (wiadomo mikrofiltry i inne --> wszystko jest w instrukcji obsługi od TP).

Instalujesz router i podłączasz do niego linię telefoniczną od TP ==> konfigurujesz router na potrzeby neostrady (powinno być w instrukcji obsługi routera)

I teraz od routera do każdego komputera lecisz kablem typu skrętka zakończonym wtykiem rj45 (kabel taki dostaniesz w każdym sklepie komputerowym - podajesz że chcesz kabel do podziału internetu i długość poszczególnych kabli) ( jeśli router ma być z AP to zamiast kabla kupuje się karty wlan) (jeden komputer zazwyczaj da się jeszcze podłączyć przez USB)

To tak pirazy drzwi co należy zrobić ;]

Dzięki aju!!

Jeszcze jedno czy i jaką każdy komputer musi mieć kartę sieciową?

Jak to jaką? Zwykła karta sieciowa.

Jeden komputer może zostać połączony przez USB.

Dwa muszą mieć karty sieciowe jeśli połączenie ma się odbyć przez kabel.

aju wielkie dzięki! Wszystkie pytania i wątpliwości zostały rozwiane!:smiley:

Ziem z tego co wiem teraz można zamówić usługe “Live Box” koszt ~10zł/mc razem z urządzeniem dostajesz adapter do podłaczenia kompa bezprzewodowo żeby podłaczyć kolejne komputery wystarczy kupić taki adapter i wsio ( nie musisz kupować wtedy żadnych routerów i access point’ów) :wink:

stety nie mam neo więc więcej Ci nie powiem :mrgreen:

(ps. jeśli pomyliłem się proszę mnie poprawić :stuck_out_tongue: )

Nie warto zamawiać liveboxa.

Była nie raz o tym dyskusja na forum - mają zbytnie tendencję do zwiechów