Rozdzielenie Neostrady na 3 kompy


(Ziem) #1

Witam!

Mam sprawę mój kuzyn zamierza kupić Neostrade i chce ją rozdzielić na 3 kompy (2 stacjonarne pc i laptop). Jakich urządzeń do tego użyć, które polecacie i ile to by kosztowało. Chodzi mi o sieć w obrębie domu 2 piętrowego). Lepszym rozwiązaniem była by sieć bezprzewodowa czy kabel?

Pozdrawiam Ziem!


(Rkizeweter) #2

Pod względem działania lepiej kabel, pod względem wygody bezprzewodowa. Ja bym pociągnął kabel bez pytania - aby dobrze.


(aju) #3

Jeśli wszystko chcesz robić kablami to wystarczy zakup routera z wbudowanym switchem i modemem ADSL jak np. ten dlink - koszt duży ale jeśli ma być na 3 komputery to lepiej dołożyć.

Można kupić router o połowę taniej ale mogą wystąpić problemy w działaniu więc nie polecam.

Jeśli przewodowo tp należy liczyć się z zakupem routera z AP, modemem (300 - 400zł. tańsze modele) i do tego karta WLAN do kompa aby odbierał sygnał.

Koszt bezprzewodowej na pewno wiele większy niż "po kabelku"


(Ziem) #4

Ja się na tym za bardzo nie znam. Jak to ma iść: kupuje się neostrade podłącza się pod router i rozdziela sie na 3 kompy?


(aju) #5

Kupujesz neostradę.

Kupujesz router.

Podłączasz neostradę (wiadomo mikrofiltry i inne --> wszystko jest w instrukcji obsługi od TP).

Instalujesz router i podłączasz do niego linię telefoniczną od TP ==> konfigurujesz router na potrzeby neostrady (powinno być w instrukcji obsługi routera)

I teraz od routera do każdego komputera lecisz kablem typu skrętka zakończonym wtykiem rj45 (kabel taki dostaniesz w każdym sklepie komputerowym - podajesz że chcesz kabel do podziału internetu i długość poszczególnych kabli) ( jeśli router ma być z AP to zamiast kabla kupuje się karty wlan) (jeden komputer zazwyczaj da się jeszcze podłączyć przez USB)

To tak pirazy drzwi co należy zrobić ;]


(Ziem) #6

Dzięki aju!!

Jeszcze jedno czy i jaką każdy komputer musi mieć kartę sieciową?


(aju) #7

Jak to jaką? Zwykła karta sieciowa.

Jeden komputer może zostać połączony przez USB.

Dwa muszą mieć karty sieciowe jeśli połączenie ma się odbyć przez kabel.


(Ziem) #8

aju wielkie dzięki! Wszystkie pytania i wątpliwości zostały rozwiane!:smiley:


(Ubuntu) #9

Ziem z tego co wiem teraz można zamówić usługe "Live Box" koszt ~10zł/mc razem z urządzeniem dostajesz adapter do podłaczenia kompa bezprzewodowo żeby podłaczyć kolejne komputery wystarczy kupić taki adapter i wsio ( nie musisz kupować wtedy żadnych routerów i access point'ów) :wink:

stety nie mam neo więc więcej Ci nie powiem :mrgreen:

(ps. jeśli pomyliłem się proszę mnie poprawić :stuck_out_tongue: )


(aju) #10

Nie warto zamawiać liveboxa.

Była nie raz o tym dyskusja na forum - mają zbytnie tendencję do zwiechów