Rozdzielenie sieci radiowej

Witam,

chciałbym rozdzielić sieć radiową w domu wg. poniższego schematu.

internetgfs.png

Możliwie jak najtańszym kosztem. Komputer, który ma być podłączony poprzez WiFi do internetu jest w innym pomieszczeniu.

Posiadam gniazdo RJ-45 (LAN) zintegrowane na płycie głównej GA-MA790XT-UD4P oraz kartę sieciową TP-LINK TL-WN551G.

Proszę o pomoc, gdyż jestem w tych sprawach zielony.

Jak masz router z WiFi to nie ma żadnego problemu. To że jest w innym pomieszczeniu również nie stanowi problemu, jeśli router ma odpowiedni zasięg i jeśli karta jest dość czuła (z tego co widzę ma zasięg do 300m i powinna dać radę).

Pozdrawiam!

Czyli “rozgałęźnik”, cokolwiek to jest :roll: , ma wyjścia kablowe ethernet?

Można zastosować access point wi-fi, choć trudno go kupić. Albo router wi-fi, niektóre mają możliwość pracy w trybie access point. Różnica pomiędzy obydwoma urządzeniami jest taka, że jako router będzie zmieniał adresy IP, więc nie będzie bezpośredniej komunikacji pomiędzy komputerami, a to się przydaje.

Ewentualnie można podłączyć wejście wan routera z urządzeniem sieci radiowej, a do niego dopiero inne komputery, kablem lub bezprzewodowo. Tak może będzie lepiej. I będzie działać w każdym trybie urządzenia (router, access point, wyłączony nat itp.)

Można też wykorzystać kartę wi-fi z komputera stacjonarnego, ale to nieco zagmatwane i wymaga, by był włączony ten komputer.

Kiedyś Gigabyte oferował router-kartę do komputera stacjonarnego, działający nawet po jego wyłączeniu. Ale ostatnio czegoś takiego nie widziałem.

Rozgałęźnik to jest to, co trzeba kupić ;).

To odpada, a powód sam podałeś.

Tak więc jakieś konkrety - jaki rozgałęźnik kupić (firma, model) - czym mniej będzie kosztował tym lepiej.

A gdybym chciał zrobić tak (nadal mam taki sam sprzęt do dyspozycji + to co trzeba kupić):

internet.png

I tutaj tak samo bym prosił o konkrety co do urządzenia rozdzielającego (firma, model).

Fjerst nie ma jeszcze tego “rozgałęźnika”, to jest tylko projekt :slight_smile:

To nie będzie takie proste, ale wszystko da się zrobić.

Najpierw teoria. Po pierwsze potrzebny Ci access point umożliwiający pracę w trybie “AP-client”. Będzie on pełnił funkcję “przejścia” z sieci bezprzewodowej na przewodową. Do tego możesz już podłączyć zwykły router z wbudowanym switchem i ew. access pointem (do połączenia bezprzewodowego z laptopem).

Myślę, że najlepszy byłby tutaj TP-LINK TL-WR543G. To urządzenie to kombajn łączący funkcję obu wymienionych przeze mnie przed chwilą urządzeń. W dodatku jest niedrogi, a TP-Link to godna polecenia firma. Jeśli jednak chcesz jeden z komputerów połączyć bezprzewodowo, musisz kupić jeszcze jeden access point (dowolny - nie musi już umożliwiać pracy w trybie klienta), ponieważ AP wbudowany w tego TP-Linka zostanie już wykorzystany do połączenia się z dostawcą.

Do tego TP-Linka przykręcasz kabel biegnący od Twojej anteny w miejsce antenki dołączonej do urządzenia.

TP-LINK TL-WR543G - a pod niego na pewno podepnę antenę z wtykiem RP-SMA?

Zdecydowałem jednak się na połączenie komputerów za pomocą RJ-45, czyli WiFi nie będzie.

Jak ktoś ma jakieś inne propozycję co do sprzętu to proszę pisać :wink:

antena->access point->kabel->router bezprzewodowy gniazdo WAN->komputer po kablu oraz komputer po wifi

Ja tu czegoś nie rozumiem - napisz proszę co dokładnie masz teraz w domu: jaka antena, jakim wtykiem wpięta i do jakiego urządzenia.

Obecnie w domu mam: antenę 2,4GHz z wtykiem RP-SMA, kartę sieciową PCI TP-LINK TL-WN551G z gniazdem RP-SMA, kartę sieciową zintegrowaną na płycie głównej GA-MA790XT-UD4P z gniazdem RJ-45.

Do karty TP-LINK TL-WN551G jest podpięta antena, a karta jest podpięta za pomocą PCI do GA-MA790XT-UD4P.

Zdecydowałem się na rozdzielenie internetu radiowego przy pomocy kabli z wtykami RJ-45 (czyli WiFi nie będzie) i podłączeniu ich do komputerów. Do tego jest mi potrzebny rozgałęźnik; 2x kabel po ok 1,5m z wtykami RJ-45; karta sieciowa (do komputera, który nie ma integry na płycie głównej) z gniazdem RJ-45.

Potrzebny Ci router, ustawiasz w trybie AP-Client a potem wedle uznania, net po kablach albo po wifi (ale wtedy trzeba kupić AP do rozsyłania WIFI)

Router najlepiej taki, co podał kolega wyżej - tp-link wr543g albo edimax br-6204wg - oba kosztują mniej więcej 100 PLN.

Co do drugiego, to na forum.edimax.pl możesz liczyć na pomoc w konfiguracji, nie wiem jak z TP-Link

ej zaraz, a nie będzie potrzebny router z funkcją WISP? jeśli podepnie zwykłego AP-ka w trybie klienta to ISP i tak przydzieli mu jedno IP (ewentualnie będzie musiał dopłacić za drugie),a tak router pełniłby funkcje NAT’a i po sprawie

Nie.

NAT robi router, tylko teraz czy on ma internet radiowy ?

Bo jak tak to potrzebny AP i router…

no ma radiowy,bo po co mu antena 2,4GHz :stuck_out_tongue: więc potrzebny AP+router lub sam router z trybem WISP

Kupiłem TP-LINK TL-WR543G, podłączyłem, skonfigurowałem i wszystko działa ok. Jedyny problem to taki, że jak chodzi drugi komp to łącze dzieli się po ~50% na komputer ;P.

Dzięki za pomoc :wink:

Nie ten router funkcji dzielenia pasma więc dzieli po równo :slight_smile:

To widzę, że są takie co nie dzielą łącza na pół.

A w jakiej cenie są takie, co nie dzielą łącza na x komputerów, tylko dostarczają po 100% łącza na każdy komputer? ;>

to o czym napisałeś jest niewykonalne :slight_smile:

pysiu ,miał na myśli router w którym możesz sobie podzielić pasmo np: PC1-30% ,PC2-70% lub PC1-40%,PC2-60% albo jak ci tam do głowy przyjdzie,ale zawsze do podziału masz 100%

gdyby każdy z kompów dostawał po 100% łącza to z nazwą dzielenie" miałoby to mało wspólnego

Ja myślę że Fjerst chce, aby łącze było rozdzielane pomiędzy komputery dynamicznie w zależności od zapotrzebowania (np. kiedy na jednym jest ściągany jakiś plik, to on dostaje praktycznie całe łącze).

Wystarczy wyłączyć funkcję QoS w panelu routera.

Myślałem, że są takie również co przydzielają po 100% łącza na każdy komputer. marusg jednak wytłumaczył o co chodziło koledze pysiu.

Kpc21 , bardzo fajną opcję podałeś, dzięki ;).