Rozmiar dysku a szybkość systemu

(Magister 123) #1

Witam! !!

Mam problem! Obiło Mi się o uszy że im większy dysk tym dłużej się system ładuje (przy włączaniu kompa) i ogólnie pracuje wolniej.

Posiadam dość starego kompa Hp Vectra Pentium III 866 . 256 RAM. i dysk 10 GB (ATA). Reszta zintegrowana. Z racji tej że komp służy Mi tylko do słuchania muzyki, oglądania filmów i buszowania po internecie myśle o zmianie dysku na 160GB lub 250GB. Oczywiście wolał bym 250 GB. W obawie przed wcześniej opisaną plotką obawiam się strasznie jak sytem (XP) będzie pracował pod 250 GB-tami.

Teraz prosił bym o wyjaśnie plotki i doradzenie jaki dysk wybrać(gwarancja, szybkośc i mała awaryjność). Mam maxymalnie 300zł ale wolał bym coś tańszego.

Z góry dziekuje.

(JNJN) #2

Nieprawda.

Sprawdź czy komp obsłuży tak duże dyski.

(Magister 123) #3

A jak to sprawdzić ?? Nie mam zielonego pojęcia :frowning:

(Ferdek31) #4

oczywiście, że nieprawda, że rozmiar dysku ma coś do szybkości pracy kompa, ładowanie systemu jest z MBR, który jest naprawdę "malutki", a co do obsługi dysku zalezy jaką masz płytę główną i bios, jak starszy niż 3 lata to raczej 250 GB nie obsłuży no i jaki system bo 98 powyżej 137 GB też nie obsłuży, ale bios jeśli płyta nie jest za "stara" zawsze możesz zaktualizować, przede wszystkim wejdź na stronę producenta płyty i poczytaj co tam o niej piszą i czy jest aktualizacja biosu

(Magister 123) #5

Modelu płyty nie pamietam. Ale na chipsecie jest napisane Intel 815 FW82815 rok produkcji 99

Czyli 250 GB raczej odpada na 100%

(JNJN) #6

Szukać biosu do płyty,a może - warunek trzeba znać dokładnie model płyty i jej wersję PCB.

(Magister 123) #7

Nie znam modelu płyty. Kompa kupiłem kiedyś na Allegro i takowych informacij nie posiadam.

(McDracullo) #8

Dowiesz się z Everesta. dostepnego na Vortalu.

(Ferdek31) #9

na samym dole poniżej slotów PCI lub ISA powinien być typ płyty, albo odczytaj przy ładowaniu na samym dole ekran po lewej stronie tam masz wszystko typ płyty i wersję biosu, tylko wstrzymaj ładowanie aby to odczytać klawiszem PAUSE

(Magister 123) #10

Nazwa płyty głownej z Everesta : Hewlett-Packard HP Vectra VL400 .

Przy ładowaniu systemu nie zobacze bo po uruchomieniu kompa wyskakuje logo HP a później ładuje się odrazu Windows XP

(Ferdek31) #11

wpisz to w googlach / w cudzysłowiu / nazwę płyty i dojdziesz do źródła

(Magister 123) #12

Najmłodszy bios jest z dnia ''(2 Aug 2001)''

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=21228&prodTypeId=12454&prodSeriesId=32853&swLang=13&taskId=135&swEnvOID=181#120

Złączono Posta : 05.11.2006 (Nie) 13:07

250GB już sobie odpuszcze. 160GB obsłuży??

(Ferdek31) #13

na Twoim miejscu nie ryzykowałbym, w 2001 r. "królowały" dyski do 20 GB, a biosy adresowały dyski do 32 GB pojemności.

(Magister 123) #14

Dzisiaj napisze do HP. Może ktoś odpowie i wskarze gdzie jest najnowszy BIOS.