Rozmiar dysku a szybkość systemu

Witam! !!

Mam problem! Obiło Mi się o uszy że im większy dysk tym dłużej się system ładuje (przy włączaniu kompa) i ogólnie pracuje wolniej.

Posiadam dość starego kompa Hp Vectra Pentium III 866 . 256 RAM. i dysk 10 GB (ATA). Reszta zintegrowana. Z racji tej że komp służy Mi tylko do słuchania muzyki, oglądania filmów i buszowania po internecie myśle o zmianie dysku na 160GB lub 250GB. Oczywiście wolał bym 250 GB. W obawie przed wcześniej opisaną plotką obawiam się strasznie jak sytem (XP) będzie pracował pod 250 GB-tami.

Teraz prosił bym o wyjaśnie plotki i doradzenie jaki dysk wybrać(gwarancja, szybkośc i mała awaryjność). Mam maxymalnie 300zł ale wolał bym coś tańszego.

Z góry dziekuje.

Nieprawda.

Sprawdź czy komp obsłuży tak duże dyski.

A jak to sprawdzić ?? Nie mam zielonego pojęcia :frowning:

oczywiście, że nieprawda, że rozmiar dysku ma coś do szybkości pracy kompa, ładowanie systemu jest z MBR, który jest naprawdę “malutki”, a co do obsługi dysku zalezy jaką masz płytę główną i bios, jak starszy niż 3 lata to raczej 250 GB nie obsłuży no i jaki system bo 98 powyżej 137 GB też nie obsłuży, ale bios jeśli płyta nie jest za “stara” zawsze możesz zaktualizować, przede wszystkim wejdź na stronę producenta płyty i poczytaj co tam o niej piszą i czy jest aktualizacja biosu

Modelu płyty nie pamietam. Ale na chipsecie jest napisane Intel 815 FW82815 rok produkcji 99

Czyli 250 GB raczej odpada na 100%

Szukać biosu do płyty,a może - warunek trzeba znać dokładnie model płyty i jej wersję PCB.

Nie znam modelu płyty. Kompa kupiłem kiedyś na Allegro i takowych informacij nie posiadam.

Dowiesz się z Everesta. dostepnego na Vortalu.

na samym dole poniżej slotów PCI lub ISA powinien być typ płyty, albo odczytaj przy ładowaniu na samym dole ekran po lewej stronie tam masz wszystko typ płyty i wersję biosu, tylko wstrzymaj ładowanie aby to odczytać klawiszem PAUSE

Nazwa płyty głownej z Everesta : Hewlett-Packard HP Vectra VL400 .

Przy ładowaniu systemu nie zobacze bo po uruchomieniu kompa wyskakuje logo HP a później ładuje się odrazu Windows XP

wpisz to w googlach / w cudzysłowiu / nazwę płyty i dojdziesz do źródła

Najmłodszy bios jest z dnia ‘’(2 Aug 2001)’’

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=21228&prodTypeId=12454&prodSeriesId=32853&swLang=13&taskId=135&swEnvOID=181#120

Złączono Posta : 05.11.2006 (Nie) 13:07

250GB już sobie odpuszcze. 160GB obsłuży??

na Twoim miejscu nie ryzykowałbym, w 2001 r. “królowały” dyski do 20 GB, a biosy adresowały dyski do 32 GB pojemności.

Dzisiaj napisze do HP. Może ktoś odpowie i wskarze gdzie jest najnowszy BIOS.