Rozmieszczanie na Dyskach programów

Witam.

Mam stary dysk -2004 rok WD 120GB ATA (20GB- główne oprogramowanie i 100GB reszta) dokupiłem nowy dysk WD 250GB SATA (podzielony jest na 130 i 120) .Reinstalacja systemu nie wchodzi w gre bo nie umiem a w serwiśie kosztuje 100 zł .Ostatnio w tym serwiśie instalowali mi napend DVD SATA bo padł ,nowy dysk WD 250GB i podzielenie go ,instalowanie najnowszych sterowników ,aktualizacja Biosu z 2004r na 2006r, dużo gram .Prosze o porade jak najlepiej rozlokowac -programy,gry .filmy,piosenki,dokumenty ,itp.

Czy można bez reinstalacji systemu skasować partycje D na tej 120 by była jedna partycja -120GB.

1.stary dysk -120GB -system,programy.

2.nowy dysk-250GB -130GB-gry-120GB-filmy-piosenki,dokumenty.

system przenieś wraz z programami i grami na 130gb nowego dysku a doki,mp3,filmy itd na drugą partycję

ja mam 20 gb na system i programy a na 130gb reszte, zabawa w wiecej niz 2 partycje mija sie z celem

u ciebie zrobilbym 20gb na nowym dysku tak jak ja mam a reszte albo polaczyl w 1 partycje albo ostatecznie 2

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

Stary dysk wyjął z komputera, bo prawdopodobnie jest wolniejszy, głośniejszy od nowego, a jak nie jesteś fanem seriali trzymanych na dysku, bądź filmów to 250GB będzie aż nadto. Tę 120 będziesz mógł traktować jak backup, albo dysk przenośny. Zainstalowałbym system na nowym dysku na partycji 20-30GB, programy i gry na drugiej partycji (w zależności w co grasz i ile Ci to zajmuje), a do trzeciej partycji podlinkowałbym Moje Dokumenty i Pulpit oraz trzymałbym tam mp3, filmy etc. Osobiście tak robię, ale oczywiście można połączyć partycję systemową i programy w jedną, wtedy musisz uważać, by nie zając całej partycji grami/saveami itp.

coraz częściej savy umieszczane są w katalogu użytkownika (moje dokumenty) a te wiadomo gdzie są domyślnie, oryginalne gry po reinstalacji systemu nie wstaną a zatem rozdzielanie gier/programów od systemu nie ma sensu większego. jedynie osobiste pliki danych.

Ja tam w stare gry gram i szukam programów które wystarczy rozpakować (nie instalować), więc osobiście jak przeinstalowuję system, to część programów działa jak działała. :slight_smile:

A Moje dokumenty (jak już pisałem) zawsze linkuję do osobnej partycji.

Dla systemu masz 232 GB, skoro kupiłeś dysk 250 GB.

Skoro nie umiesz sam zaplanować, to ja ci podam najprostrze rozmieszczenie:

Trochę duża partycja systemowa, ale sądze, że jesteś graczem. Napisz też, czy nie chciałbyś mieć więcej systemów operacyjnych?

Witam a mi jak byście doradzili podzielić dysk w 1 pc mam dysk 500gb (465.76gb) najlepiej gdyby byly max 2 partycje bo wiecej to pogubic sie można,czasem gram np. w gta IV wiadomo ile takie gry zajmuja

a w drugim pc mam dysk 40 gb nie wiem ile jest po formatowaniu jak podzielic

Nie chciałbym żeby w którymś momencie instaluje grę czy coś i windows na mnie krzyczał że za mało miejsca na dysku

Teraz ten dysk 500gb mam podzielony na 2 partycje na pół

Dodane 10.03.2009 (Wt) 14:07

fastman92 doradz mi ok:D

Dodane 10.03.2009 (Wt) 14:07

ale dowiedziałem się że nie warto dzielić dysku na poł lepiej go jakoś inaczej podzielić

trochę przeginasz z tymi 70gb to zdecydowanie za mało zwłaszcza gdy nowe gry zajmują po 10 i więcej giga, zaużmy że zainstalujesz 2-3 takie gry system (vista) + kilka programów, drugą partycję zapełnisz filmami muzyką i tak dalej powiedzmy w 60%, a zatem jak wyczerpie ci się miejsce na dysku C będziesz musiał korzystać (aplikacje gry nowe) z najmniej wydajnej części dysku.

zalecam zatem dzielić na pół dyski 250Gb/320GB

daniel241190 , Ty masz dysk 462 GB więc:

Ale tak czy inaczej, ja nie wiem, jak ktoś chce mieć, bo ja myśle po swojemu.

a co to za kopia zapasowa danych na tym samym dysku twardym :stuck_out_tongue: na innym zewnętrznym lub wewnętrznym w kieszeni który się odpina…

Ale mi nie chodziło o dosłowną kopię zapasową. Kopia czyli np. obraz zainstalowanego systemu, tak aby go przywracać w kilkanaście minut programem np. Norton Ghost.

mam dysk zewnetrzny jeszcze 320 gb na nim pewnie bedzie kopia zapasowa:P

noo, musze sie niezgodzic - pierwszy lepszy bench pokaze, ze dysk wydajny jest mniej-wiecej do 40%, potem spada rowno do polowy wartosci poczatkowej na koncu talerza/y

wiec na poczatek test w hdtune czy innym programie, by sie dowiedziec z czym sie ‘je’

wstepnie mozna zaproponowac:

c- 50gb na system

d- 70gb na gry, dokumenty na 120-ce

e -50gb na kopie C i PW

f- 50gb na dokumenty

g- 140gb na filmy, zdjecia

majac dwa dyski mozna sie pobawic w podzielenie pamieci wirtualnej na dwa (na C 2mb i reszta na e)

clockwork , Twoje rozmieszczenie partycji jest niestety daremne.Na dysku nie można mieć więcej niż 4 partycje podstawowe, rozwiązaniem jest stworzyć drugą partycję rozszerzoną , a dopiero w niej dyski logiczne d,e, f, g.

Poprawione partycje podane przez ciebie:

1-sza, podstawowa, 50 GB, system (C:)

2-ga, rozszerzona, w niej:

d

e

f

g

Bez sensu robić tyle partycji.

2-3 partycje to sensowny podział, rozdzielanie filmów od dokumentów nie ma sensu i logicznej przyczyny.

dokładnie mój dysk ma 465,6 gb ale ja chcem żeby były max 2 partycje nie chce mi się skakać po więcej partycji

150gb spokojnie starczy jak zainstaluje pare nowszych gier takich jak crisis,gta IV itp. np. 5 takich gier

jak podzielic w przypadku jak na 2

na 3 to juz za duzo

w gruncie rzeczy chodzi o to by odseparować dane takie jak filmy, zdjęcia, mp3 od danych zmieniających się (system,gry, programy) w taki sposób by zoptymalizować odczyt (nie marnować) danych z dysku i ewentualny zapis tymczasowy (plik wymiany na początku dysku).

jak dobrze policzysz, to wyjdzie dwie partycje na hdd 120gb i 3 na 250gb - co nijak sie kloci z 4partycjami podstawowymi

patrzy wyzej, lub policz/doczytaj pierwszy post - autor ma dwa dyski i pyta sie jak je podzielic w sumie…

sam posiadam 3 dyski - 40gb z systemem (10gb) i dokumentami biezacymi na reszcie, 80gb z kopia OS+polowa PW (20gb) i download’em na reszcie oraz 250gb z kopia C :smiley: +polowka PW(20gb), archiwum (100gb) i reszta na drobnostki (120gb)

system masz na 40gb ?? ^^ a 120gb wykorzystujesz jako magazyn ??

AMEN