Rozmieszczenie dodatkowych wiatraków w obudowie

Witam

W związku z nadejściem tej gorącej pory roku, pomyślałem nieco o zmodernizowaniu kompa i zamontowaniu w nim dodatkowych wentylatorów. Tyle że nie za bardzo mam pomysł jak się do tego zabrać. Tzn gdzie wstawić wentylatorki i w którą stronę puścić przepływ powietrza. Obudowa mniej więcej prezentuje się w sposób zamieszczony na modelu.

budam.th.jpg

Każdy kwadrat to miejsce na wentylator, strzałki to powietrze doprowadzone już do kompa, od tyłu przez zasilacz który zasysa powietrze do obudowy, i z boku jest chłodzenie bezpośrednio na procka (doprowadzone tunelem). Mam jeszcze 3 miejsca wolne, i możliwość podpięcia wentylatorów. Przy czym przód budy jest całkiem zabudowany więc przedni wentylator to ostateczność (ciężki dostęp i marna wydajność z powodu złego dostępu powietrza z zewnątrz przez 0.5 x 10cm szparę od dołu). Przed przednim miejscem na wentylator są dyski twarde.

Więc moim pomysłem byłoby doprowadzenie z boku powietrza do wnętrza obudowy i z tyłu pod zasilaczem wiatrak wydmuchujący powietrze na zewnątrz. Byłoby to sprawne w miarę czy lepsze byłoby inne rozwiązanie?

Sprzęt który posiadam (oraz temperatury wg Everesta w wieczornym chłodzie przy przeglądaniu internetu i odpalonym gg) to:

Płyta główna: Asus M2N-E (48*C)

Procesor: AMD Athlon 64 X2 3600+ (45*C /rdzeń 1#-41*C 2#-42*C)

Karta graf: Nvidia GeForce 7600GS z chłodzeniem zalman (56*C)

Dysk: WD 250G (48*C)

Pozdrawiam

Po pierwsze, w tym typie zasilacza, który pokazujesz, wentylator powinien wyciągać powietrze z obudowy na zewnątrz, a nie wtłaczać. Po drugie, należy zadbać o przewietrzenie obudowy wzdłuż - od przodu do tyłu - przy czym warto zacząć od wentylatora wyciągowego (na zewnątrz) z tyłu obudowy (pod zasilaczem), a następnie dolożyć jeszcze ewentualnie wentylator wpychający powietrze do środka z przodu obudowy, chłodząc w ten sposób twardy dysk. Wiem, że wydają się tam być za małe szczeliny, ale na pewno wystarczają. Dodam, że od 7 lat, mając latem często 34 stopnie w mieszkaniu, używam tej konfiguracji wentylatorów bez problemów.

Sprawdzałem podwójnie, niby z tyłu też coś zasilacz wieje, jednak na spodzie zasilacza jest dość duży wentylator, i dmucha on do środka.

Tak czy owak dzięki za odpowiedź, zrobię jak radzisz.

Edit:

Jeszcze małe pytanie, czy warto inwestować w jakieś filtry od kurzu, takie całe aluminiowe gęsta siateczka? Czy może zmniejszają one zbytnio przepływ powietrza?

Nie warto! Bezskuteczne! Wystarczy odkurzyć obudowę wewnątrz raz na rok.

Ok dzięki śliczne.