Rozmieszczenie wiatraków w jednostce i jakie napiecia?

Jak w temacie

mam 2 wiatraki rozmiaru (takie jak w starszych zasilaczach)

gdy byl tylko zasilacz wydmuchiwał strasznie gorące powietrze, a co wiadomo temperaturka skróci jego żywotność:(

zamontowałem z tyłu obudowy wiatrak, poczatkowo wdmuchiwał powietrze ale mały był rezultat i sie strasznie kurzył wiec zamontowałem go tak aby wydmuchiwał powietrze na zewnątrz i temperaturki spadły i przez zasiłke idzie chłodne powietrze

ale jeszcze bym chciał założyc jeszcze jeden wiatrak z przodu obudowy

teraz problem jak najlepiej zestawić ze soba te wiatraki który ma gdzie byc na jakich wysokościach i jak ma dzialac wdmuchiwać czy wydmuchiwać powietrze?

proszę o porade! !!

Wentylator wdmuchujący powietrze do obudowy powinien znajdować się na dole, z przodu obudowy.

Z podstawowych zasad termodynamiki wynika, że ciepłe powietrze unosi się do góry więc, wentylator wydmuchujący ciepłe powietrze z obudowy powinien znajdować się na górze (pod zasilaczem) - na wysokości procesora.

Powstaje wtedy ciąg, który znacznie obniża temperatury podzespołów.

widze ze ty dobry z termodynamiki jestes ja wciąż terme mam do tyłu lece na poprawkach :frowning: heeh

dobra o rozmieszczeniu juz wiem ale teraz z jakimi napieciami maja pracować

czym wieksze napiecie tym głośniej

jakie napiecia wy macie w chłodzemiu w obudowie

typu jeden wiatrak z przodu na dole drugi z tyłu pod zasilaczem???

jakie minimalne napiecia zastosować zeby było w miare cicho i chłodno??

Standardowo wentylatory zasilane są napięciem 12V - zarówno te podłączone do płyty głównej, jak i te na karcie graficznej itp.

Możesz wyposażyć się w rozgałęźnik MOLEX na 4x2-pin, do którego możesz podłączyć 4 wentylatory - dwa do napięcia 12V, a dwa do napięcia 5V.

Wentylator pracujące na napięciu 12V pracują pełną wydajnością, zaś wentylatory na napięciu 5V, znacznie mniej wydajnie (np. wentylatory 80mm zasilane napięciem 5V pracują tak, jakby nie pracowały wcale - przepływ powietrza jest mizerny).

Jeżeli kupisz wentylator jakiegoś solidnego producenta, podłączysz go do linii +12V, to możesz być spokojny, że wzrost szumu wydobywający się z wnętrza obudowy będzie niewielki.