Różne bsody - wina hardware - szukamy winowajcy

Witajcie,

od 3 lat na sprzęcie męczą mnie rzadkie, ale jak to bsody - uciążliwie resety. Problem jest trudny do zdiagnozowania, bo bsody występują nieregularnie i w różnych sytuacjach. 

Oto najczęstsze kody bsodów:

0x0000001a 

0x0000003b

0x00000124

0x00000050 

 

Specyfikacja komputera (CPU jak i mobo są nowe, na starych też występowały bsody)

CPU: i5 4570 

mobo: gigabyte b85m-d3h

RAM: 2x2 gb Goodram 1333 mhz CL9

GPU: Inno3d GTX 260 -216sp

PSU: Fortron FSP460-60GHN 460W

najświeższe sterowniki. Problem występował na przeróżnych wersjach sterownika nvidii na przestrzeni 3 lat.

 

Co robiłem: 

  • Tempy - OK

  • Power Supply Test z OCCT: pierwszy wysypał w niecałe 5 min. Proszę o pomoc w interpretacji wyników:

http://s211.photobucket.com/user/PiaER/library/OCCT%20PSU%20TEST

Drugi przetrwał planowane 20 minut. Dodam, że bsod występował również bez obciążenia grami.

  • memtest - nic nie wykrył przez 4 h (testowałem obie kości na raz, to źle?)

  • HD Tune Pro - wskazuje warning na C7, ale kabel od niedawna jest nowy. Crystal Disk Info wskazuje, że status jest “dobry” i nie widzi zastrzeżeń dla C7

Macie jakieś sugestie?

Zdaje się, że jedynie po kolejnym bsodzie wyłączysz całkiem komputer, otworzysz obudowę i kolejno dotkniesz kości RAMu. Najgorętsza może okazać się winna. Gdy przygotujesz się, chodzi o wyłączenie komputera, odpięcie od sieci itd, to zajmie Ci 6 sek? Albo jakoś tak.

Masz nieprawidłowe napięcia z zasilacza (widać to już na pierwszym screenie: http://i211.photobucket.com/albums/bb169/PiaER/OCCT%20PSU%20TEST/hwm_zps0c3e1159.png). Przydałoby się zweryfikować je miernikem jeżeli posiadasz. Sądzę że to może być przyczyną. Swoją drogą, czekałeś 3 lata?

Bsody wyskakiwały na tyle rzadko, że trudno było to jakkolwiek zdiagnozować… W dodatku na kilka wcześniejszych prób komputer zawsze przechodził wszystkie testy, teraz się wysypał na OCCT.

 

Co do ramów, to ja je jeszcze przetestuje, bo im nie ufam…

Co do zasilacza: nie mam teraz dostępu do miernika, ale masz na myśli ujemne wartości linii -5V i -12V? Wiem, że powinienem sprawdzić miernikiem, ale tako rzecze BIOS:

http://s211.photobucket.com/user/PiaER/media/OCCT%20PSU%20TEST/IMG_20140120_100348470_zps7f3e4da7.jpg.html

 

Dysk jest raczej OK. HD Tune nie znalazł żadnych errorów. Czy błędy C7 mogą wynikać z restartów kompa spowodowanych restartami spowodowanych szukaniem limitu OC i BSoDami?

 

 

Najprawdopodobniej winowajcami są: Zasilacz, GPU (za niedługo i tak zmieniam; być może pamięć grafiki szwankuje), tudzież RAMy… Macie jeszcze jakieś pomysły co mogę zrobić w obecnej sytuacji?

Ma na myśli wartości +3.3V u Ciebie jest 1.98V oraz +5V a masz 3.48V

Faktycznie. Co prawda BIOS pokazuje poprawnie, ale faktycznie - muszę sobie załatwić miernik napięć…

 

Tutaj jest więcej informacji nt. moich bsodów:

http://s211.photobucket.com/user/PiaER/media/OCCT%20PSU%20TEST/Bluescreenwiev_zpsbcabcdf7.png.html

 

P.S. Jeśli ktoś chce, to mogę wrzucić te wszystkie minidumpy. Więksość z nich jest small memory dump.

Stawiam na pamięć. Memtestem testuje się każdą kość osobno! Nic nie kręciłeś?

Właśnie czekam aż wyjdę do pracy, to wtedy przetestuję pojedynczo kości. Komputer w tej chwili jest bez OC (jedynie domyślna funkcja turbo jest aktywna), na poprzednim procku (AMD Athlon II X3 445) gdy chodził na standardowych ustawieniach BIOSu też miałem BSoDy.

 

P.S. Ze sterowników do mobo instalowałem tylko do karty sieciowej, bo nie chciała działać. Instalować też sterowniki do chipsetu (Intel INF installation, Intel Management Engine Interface) oraz SATA RAID/AHCI (Intel® Rapid Storage Technology, Intel SATA Preinstall driver (For AHCI / RAID Mode)?

 

P.S. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wypowiedzieli się w tym temacie!

Pomiar napięć wykonaj pod obciążonym komputerem np. OCCT którego używałeś wcześniej.

Na jutro załatwię multimetr, więc dam znać. Jednocześnie mam pytanie odnośnie memtestax86+. To, że pokazuje i7 zamiast i5, to kij, ale program pokazuje CAS: 19-15-15-31, podczas gdy BIOS automatycznie pobiera 9-9-9-24. Czy to jest normalne? Jednak po 3h30 (13 passów) nic nie wykryło… Jutro przetestuję drugą kość. 

Na jutro załatwię multimetr, więc dam znać. Jednocześnie mam pytanie odnośnie memtestax86+. To, że pokazuje i7 zamiast i5, to kij, ale program pokazuje CAS: 19-15-15-31, podczas gdy BIOS automatycznie pobiera 9-9-9-24. Czy to jest normalne? Jednak po 3h30 (13 passów) nic nie wykryło… Jutro przetestuję drugą kość. 

 


 

Okej Panowie,

napięcia w stressie jak i idle kształtują się tak samo (mierzone miernikiem):

5 V: 5,20-5,23

12 V: 12,10-12,15

3,3 V (Pin 1 & Pin 24): 3,35-3,39

Wartość się ciągle zmienia, ale nie przekraczają podanych przeze mnie granic.

 

Ramy:

2gb: 3h38 min (13 passów) - bez błędów

2gb: 7h13 min (26 passów) - bez błędów

 

 

 

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. 

 

P.S. Przypominam, że to raczej nie wina software - działo się tak po 3 formatach, sterowniki zawsze najświeższe, żadnych śmieci

Czyli na razie nic się nie wyjaśniło. Możemy sprawdzać dalej. Napisałeś wcześniej że korzystałeś z HD tune. Czy robiłeś może pełny skan powierzchni? Jeżeli nie, to wykonaj. Jaką masz obecnie wersję biosu, czy aktualizowałeś go kiedykolwiek?

I jeszcze jedna rzecz. Czy potrafisz spowodować powstanie bluescreena na komputerze (jakieś zdarzenie które go spowoduje np. test OCCT)

  1. HD Tune zrobiłem pełny test - zero błędów

  2. BIOS - nie updateowałem, bo nie licząc bety jest najświeższy (P.S. na starej płycie głównej i procku też miałem te bsody)

  3. BSoDu nie umiem sprowokować. Jednak pewne okoliczności występowania są zaskakujące: często pojawiał się włączając/włączając jakiś filmik flashowy, ale też dość często w momencie WYŁĄCZANIA GRY. Dokładnie w momencie wybrania “exit” kilka razy skutkowało to natychmiastowym BSoDem. Screeny wyskakują więc zarówno w idle jak i stressie.

 

P.S. Czy zasilacz można wykluczyć, czy samo chwilowe badanie miernikiem tego nie określa?

To wygląda tak, jakbyś miał jakiś plik exit.bat, albo jak, że wywołuje close exit windows 7. Moglem tylko poczytać, bo jestem amatorem, a trzeba by być informatykiem. To niby może chodzić o jakieś polecenie w konsoli odzyskiwania, ale coś może działać na windowsie w trybie normalnym, choćby wywołane jakimś ustawieniem jakiegoś programu, że exit zamyka, a system ma plik wsadowy.

To dalej taka spekulacja. Przynajmniej szukałbym takich ustawień.

Możliwe nawet, że wirus może Ci wyłączać komputer.

Zasilacz był męczony przez OCCT, napięcie weryfikowałeś w czasie testu miernikiem, więc raczej można go wykluczyć.

Sterowniki do grafiki. Masz najnowsze, możesz spróbować zmienić na starsze, może te które były dołączone do karty.

Jeszcze taki mały test. Czy możesz odtworzyć ten film:http://acidcow.com/video/54868-girl_training_the_handstand_skills.html ??

  1. Wirus raczej nie - miałem to na czystych systemach, trefnych rzeczy nie instaluję. Sęk w tym, że komputer się nie wyłącza, a crashuje BSoD’em. Ewentualnie rootkit, ale nie ma co popadać w paranoję :stuck_out_tongue:

  2. Sterowniki do grafy - Przejechałem wiele sterowników. Od tych z płyty, przez 2xx.xx po 3xx.xx

  3. Dziwi mnie czemu o to poprosiłeś, ale filmik działa :stuck_out_tongue:

 

Macie jeszcze jakieś pomysły?

To może być zakłócenie ustawień exit w bios setup. Coś to wywołuje jakby.

Reset bios?

Ja na razie pomysłów więcej nie mam. Co do filmiku, to włączenie go powodowało u mnie przerywanie obrazu i bluescreen po jakiś 10 - 15 sekundach odtwarzania. Żeby było fajnie, to problem występował tylko na tym jednym filmiku. Pomogła reinstalacja sterowników od grafiki.

BIOS jest świeży, niemodyfikowany. Zaznaczam, że na starej płycie głównej miałem podobne problemy, więc MOBO i procek najprawdopodobniej odpadają.

Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy, to to że mógłbyś przejść na kartę zintegrowaną na jakiś czas, ale jeżeli grywasz to może być problematyczne.