Różne nagrywarki - te same błędy

Witam!

Mam problem z nagrywarkami. Zacznę od początku. Miałem zamontowany napęd NEC ND-3540A. Przez dwa lata nie było z nim żadnych problemów, zaczęły się one niedawno. Podczas próby nagrania płyty CD z jakąkolwiek zawartością pojawiał się w Ashampoo Burning Studio 6 “średni błąd” i nagrywanie nie ruszało. Wystarczyło kilka razy włączać nagrywanie i w końcu się udawało. Czasem też nagrywało bez żadnego zająknięcia, przechodziło pomyślnie weryfikację, ale częściej po nagraniu nie przechodził jej. Próbowałem różnych marek płyt - to samo. Z dyskami DVD było jeszcze gorzej - nagrywało się ale za każdym razem nie przechodził weryfikacji. Próbowałem także różnych wersji Nero - bez skutku. Zaznaczę, że brałem najniższe prędkości nagrywania. Wczoraj napęd zaczął baaardzo wolno czytać płyty, pomyślałem, że to już jego ostatnie chwile, nic nie żyje wiecznie niestety. Kupiłem dzisiaj nową - HP dvd1040i. Pierwsza płyta (CD) nagrana bez problemów, więc się ucieszyłem, ale radość nie trwała długo - druga już z błędami podczas weryfikacji. Fakt, że dyski te są niskiej jakości (hawk) no ale podczas nagrywania płyty za 6,90 zł (EMTEC 8,5 GB) także pojawił się błąd, ale raczej film działa. No i już kolejne płyty nie przechodzą weryfikacji czy to CD czy DVD (chociaż film nagrany na CD działa). Zmieniłem kabel IDE ale dalej to samo. Trochę chaotycznie to opisałem ale to tak na szybko pisane. Pomocy!

Proponuję w menadżerze urządzeń wejść we właściwości kanału ATA, na którym znajdują się napędy i sprawdzić w jakim trybie działają. Jeżeli masz tam Tylko PIO, to usuń dany kanał z menadżera urządzeń poprzed prawoklik na nim i wybranie opcji “Odinstaluj”. Po tym ponownie uruchom komputer. Po ponownym uruchomieniu sprawdź tryb raz jeszcze. Powinno tam być “DMA jeżeli dostępne”, a tryb pracy dla napędów optycznych na niezabytkowych płytach głównych: Ultra DMA Tryb 2.

Sprawdź też od razu w jakim trybie działają inne urządzenia (dyski, napędy) - zasada ta sama, tylko przy dyskach Tryb Ultra DMA powinien być wyższy (dla ATA100 - tryb Ultra DMA Tryb 5, dla ATA133 - tryb Ultra DMA Tryb 6).

Pozdrawiam.

Dzięki za szybką odpowiedź :slight_smile:

Niestety jednak nie rozwiązuje to mojego problemu, gdyż mam problem z nagrywaniem w obu napędach a z odczytem tylko w starym (nie sprecyzowałem tego w poprzednim poście - mój błąd). W nowym tego problemu nie ma ale spojrzałem z ciekawości do menedżera i wszystko wydaje się być w porządku, stary jest odłączony i nie chce mi się o tej porze go podłączać i sprawdzać. Ale Twoja rada pewnie mi się przyda w przyszłości, bo nie wiedziałem o tym :slight_smile:

Również pozdrawiam!