Różnica między TZ5 a LZ10

Czy wie ktoś może jaka jest różnica między aparatami PANASONIC LUMIX LZ10 a TZ5 ? Czy lepszy jest większy zoom czy więcej efektywnych MPX ?

LZ10 z Polskim menu kosztuje 800zł a TZ5 1200zł czy opłaca mi się dokładać 400zł ? Aparatem będę robić różne zdjęcia(nie jestem zawodowcem). Proszę o poradę :stuck_out_tongue: Aha i mam kasę na aparat :smiley: Więc komentarze typu weź jakiegoś tam za 300zł bo po co ci lepszy jak nie jesteś zawodowcem…

Z aparatów polecam sony (seria DSC-Wxx, DSC-Txx) albo canony (seria A5xx, A6xx). Z tych dwóch nie polecę żadnego, musiałbym strzelać (nie miałem z nimi do czynienia).

Im mniejsza matryca, tym lepiej (mniejsze szumy). Producenci (zapewne dopingowani przez swoich marketingowców) oszaleli i wstawiają już do zwykłego kompaktu 12-mpx matryce. Absurd! Jedyne co istotne w matrycy, to jej fizyczna wielkość (im miększa tym lepiej - lepsza jakość zdjęć).

Nie zwracaj uwagi na takie bajery jak “stabilizacja”, “wykrywanie twarzy” itp. Zoomem też nie ma co się za bardzo ekscytować. Większy zoom jest z reguły okupiony ogólnie niższą jakością fotek.