Różnica prędkości XP a XP64

(Adampuch) #1

Witam wszystkich,

zastanawiam się nad reinstalką systemu i stąd to pytanie.

Czy różnica prędkości między XP PRO SP2 pl a XP64bit Eng jest wogóle zauważalna?

Czy warto dla tego przestawić się na tryb anglojęzyczny?

(adam749) #2

Mi się wydaje, że różnica nie będzie wielka lub wcale jej nie będzie.

Hmm... Jak znasz troche anglika i go rozumiesz to możesz się przesiąść i się przy okazji trochę podszkolisz.

A jak nie znasz angielskiego to nie ma sensu zmiany, bo nic na nim nie zrobisz.

(X P2p Bt) #3

Ja już tak przywykłem do systemu po angielsku, że nie chce nawet patrzeć na spolszczony :slight_smile:

Łatwiej jest znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu po angielsku w internrcie niż po Polsku.

Nie wiem jakiego masz kompa, ale u mnie różnica jest wyraźna między systemem 32 i 64bitowym. Mam Della Core 2 Duo T9500, 4GB Ramu. Mówię oczywiście o Ubuntu :slight_smile:

Ja mówię, że warto spróbować 64bit :slight_smile:

(MaRa) #4

Jeśli jest jakaś różnica szybkości, to na niekorzyść XP 64. Jego jedyną zaletą jest obsługa powyżej 4GB RAMu.

Sporo programów także nie działa pod XP 64, a działają choćby pod Vistą 64. Microsoft wypuścił ten system właściwie tylko dlatego, że pojawiły się 64-bitowe procesory a wraz z nimi 64-bitowe linuksy, więc nie mógł być gorszy 0X

Jeśli już 64-bitowy Windows, to Vista.

Brak różnicy szybkości bierze się stąd, że procesory od dawna są w środku 64-bitowe, tylko akceptowały 32-bitowe instrukcje (nie było standardu 64-bitowych instrukcji, dopiero AMD je wprowadził).

Kiedyś, po zmianie procesorów 16-bitowych na 32-bitowe nastąpił ogromny wzrost wydajności, bo te wcześniejsze np. mogły zaadresować 640kB pamięci.

(X P2p Bt) #5

Ubuntu 64bity jest wyraźnie szybsze. Windows Vista podobno też - wiem od kolegi, który próbował :slight_smile:

Windows XP - nie wiem. MaRa ma jednak rację, że nie wszystkie aplikacje będą szły pod WinXP 64bity. Ale jeśli używasz np. BOINCa, to odczujesz różnicę na 64bitowym systemie.

(JesperKyd) #6

Większość opinii na temat XP x64 jest błędna (czyt. totalne bzdury!)

Część programów działa wolniej lub szybciej od uruchomionych na "zwykłym" XP.

Różnice są i tak niezauważalne.

W porównaniu do osób którzy słyszeli, lub widzieli u kolegi x64, mogę zapewnić iż sprawuje się on doskonale.

Używam go już dosyć długo i jeszcze mnie nie zawiódł.