Rozszerzenie partycji systemowej

chciałbym się spytać jak mogę rozszerzyć partycję systemową, nie usuwając z niej danych, a zabrać trochę z drugiej też nie usuwając danych, bo na drugiej mam sporo wolnego miejsca,a na systemowej już nie (part. systemowa 10 GB) z góry dziękuje

Proponuję program Partition menager express 9 (jest free). Osobiście używałem tego programu do zmiany rozmiaru dysków. powiększałem dysk D z danymi jednocześnie zmniejszając systemowy C. Wszystko poszło bezproblemowo, nie straciłem żadnych danych. Do pobrania z dobreprogramy.pl

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … .0+Express

Może to http://forum.pcformat.pl/showthread.php?tid=26863

UWAGA! Przed takimi działaniami KONIECZNA jest defragmentacja dysku!

jak mam to na Partition menager zrobić? to resize partitions to mi wyskakuje błąd że nie znalazł partycji które mogłyby tego dokonać

ja proponuję Ci ten program :slight_smile:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … me+Edition

Ma intuicyjny interfejs, ogólnie łatwy program i za free

przemekx16 , 1. tak jak napisał wcześniej Dawidd , - porządna defragmentacja przed “zabawą” z partycjami,

  1. Pierwszy etap w programie do zmiany rozmiaru partycji to zmniejszenie partycji, na której masz wolne miejsce (powstanie opszar nieprzydzielony) a jako drugi etap - dodanie tego nieprzydzielonego miejsca do partycji, którą chcesz powiększyć.

defragmentowałem spoko spoko tylko jak oddzielić ten obszar może mi ktoś top wytłumaczyć

Zaznacz partycję, z którą chcesz zmniejszyć na rzecz powiększenia partycji C, np. masz partycję C i D, gdzie C jak pisałeś ma 10GB a D załóżmy, że ma 70GB, czyli cały dysk ma w tym wypadku 80GB. Zmniejszasz zaznaczoną partycję D i zmniejszasz, powiedzmy o 10GB, jej początek lub koniec, ale wtedy będziesz musiał ją przesunąć, powstanie obszar nieprzydzielony, czyli te 10GB, teraz zaznaczasz partycję C i ją powiększasz o to nieprzydzielone miejsce (10GB) i masz już partycję C wielkości 20GB i partycję D wielkości 60GB. Sprawdzasz 4 razy czy wszystko jest dobrze, jeśli masz 100% pewność, że wszystko jest ok. zatwierdzasz zmiany i czekasz aż się dokonają.

EDIT: Przypomniało mi się jak kiedyś komuś tłumaczyłem coś podobnego i wrzucałem screeny do galerii to przy okazji zobacz sobie na screenach jak to zrobić ale dopasuj do swojej sytuacji, na przykładzie GParted:

Załóżmy, że partycja /dev/sdb1 to partycja C, /dev/sdb to D, Ty chcesz powiększyć C kosztem D a w przykładzie zmniejszam D na utworzenie E ale to będzie wyglądało u Ciebie podobnie.

image_id: 1493

Tu zmniejszyłem koniec partycji /dev/sdb2 - partycji D, Ty natomiast zmniejsz jej początek lub jeśli zmniejszysz koniec przesuń ją, powstanie nie przydzielone miejsce:

image_id: 1492

na które ja stworzyłem nową partycję a Ty rozciągniesz partycję C.

image_id: 1491

Mam nadzieję, że w miarę zrozumiałe to będzie :slight_smile:

Pozdrawiam!

dzięki roobal takich ludzi którzy ci dokładnie powiedzą o co chodzi i jak co zrobić jest naprawdę nie wielu dzięki :wink: