Rozszerzenie partycji systemowej

(przemekx16) #1

chciałbym się spytać jak mogę rozszerzyć partycję systemową, nie usuwając z niej danych, a zabrać trochę z drugiej też nie usuwając danych, bo na drugiej mam sporo wolnego miejsca,a na systemowej już nie (part. systemowa 10 GB) z góry dziękuje

(PiotrN72) #2

Proponuję program Partition menager express 9 (jest free). Osobiście używałem tego programu do zmiany rozmiaru dysków. powiększałem dysk D z danymi jednocześnie zmniejszając systemowy C. Wszystko poszło bezproblemowo, nie straciłem żadnych danych. Do pobrania z dobreprogramy.pl

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... .0+Express

(Tomek237) #3

Może to http://forum.pcformat.pl/showthread.php?tid=26863

(Dawiddek55) #4

UWAGA! Przed takimi działaniami KONIECZNA jest defragmentacja dysku!

(przemekx16) #5

jak mam to na Partition menager zrobić? to resize partitions to mi wyskakuje błąd że nie znalazł partycji które mogłyby tego dokonać

(Jarekgubernator) #6

ja proponuję Ci ten program :slight_smile:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... me+Edition

Ma intuicyjny interfejs, ogólnie łatwy program i za free

(Cedar) #7

przemekx16 , 1. tak jak napisał wcześniej Dawidd , - porządna defragmentacja przed "zabawą" z partycjami,

1. Pierwszy etap w programie do zmiany rozmiaru partycji to zmniejszenie partycji, na której masz wolne miejsce (powstanie opszar nieprzydzielony) a jako drugi etap - dodanie tego nieprzydzielonego miejsca do partycji, którą chcesz powiększyć.

(przemekx16) #8

defragmentowałem spoko spoko tylko jak oddzielić ten obszar może mi ktoś top wytłumaczyć

(roobal) #9

Zaznacz partycję, z którą chcesz zmniejszyć na rzecz powiększenia partycji C, np. masz partycję C i D, gdzie C jak pisałeś ma 10GB a D załóżmy, że ma 70GB, czyli cały dysk ma w tym wypadku 80GB. Zmniejszasz zaznaczoną partycję D i zmniejszasz, powiedzmy o 10GB, jej początek lub koniec, ale wtedy będziesz musiał ją przesunąć, powstanie obszar nieprzydzielony, czyli te 10GB, teraz zaznaczasz partycję C i ją powiększasz o to nieprzydzielone miejsce (10GB) i masz już partycję C wielkości 20GB i partycję D wielkości 60GB. Sprawdzasz 4 razy czy wszystko jest dobrze, jeśli masz 100% pewność, że wszystko jest ok. zatwierdzasz zmiany i czekasz aż się dokonają.

EDIT: Przypomniało mi się jak kiedyś komuś tłumaczyłem coś podobnego i wrzucałem screeny do galerii to przy okazji zobacz sobie na screenach jak to zrobić ale dopasuj do swojej sytuacji, na przykładzie GParted:

Załóżmy, że partycja /dev/sdb1 to partycja C, /dev/sdb to D, Ty chcesz powiększyć C kosztem D a w przykładzie zmniejszam D na utworzenie E ale to będzie wyglądało u Ciebie podobnie.

image_id: 1493

Tu zmniejszyłem koniec partycji /dev/sdb2 - partycji D, Ty natomiast zmniejsz jej początek lub jeśli zmniejszysz koniec przesuń ją, powstanie nie przydzielone miejsce:

image_id: 1492

na które ja stworzyłem nową partycję a Ty rozciągniesz partycję C.

image_id: 1491

Mam nadzieję, że w miarę zrozumiałe to będzie :slight_smile:

Pozdrawiam!

(przemekx16) #10

dzięki roobal takich ludzi którzy ci dokładnie powiedzą o co chodzi i jak co zrobić jest naprawdę nie wielu dzięki :wink: