Rozszeżanie partycji logicznej kosztem partycji systemowej

Witam!

Posiadam system operacyjny Windows 7 i dysk o pojemności 320gb który jest podzielony na dwie partycje (właściwie to 3). Jedna z partycji jest logiczna i chciałbym ją rozszerzyć kosztem partycji systemowej bez utraty danych. Próbowałem za pomocą narzędzia “zarządzanie komputerem” ale nie mogłem przydzielić niewykorzystanego miejsca dla tej partycji… Obie partycje stosują system plików NTFS. Chciałby rozszerzyć partycję bez żadnych dodatkowych programów z zewnątrz (szczególnie tych w wersji trial)…

Z góry dziękuję za pomoc!

Zrobisz to przy pomocy gparted lub easus partition master.

Zmniejsz systemową i w wolnej przestrzeni utwórz nową partycje podstawową - masz taką możliwość!

Zmniejszyłęm partycję podstawową i w ten sposób uzyskałem wolną niewykorzystaną przestrzeń ale kiedy próbuje rozszeżyć drugą partycje logiczną, okazuje się że ta opcja jest zablokowana… Mógłbym oczywiście stworzyć dwie partycje podstawowe nie za bardzo widzi mi się tworzenie kopi zapasowej drugiej partycji… Ja chce porostu stworzyć u mieć dwie partycje po 140gb bez utraty jakich kolwiek danych…

Druga partycja podstawowa to żadna kopia zapasowa. Na dysku możesz mieć nawet trzy partycje podstawowe a żadnej rozszerzonej->logicznej. Jeżeli chcesz powiększyć tę partycje rozszerzoną->logiczną to musisz usunąć wszystkie woluminy logiczne z niej, a potem ją powiększyć.

Chyba praktyczniejsza jest moja propozycja utworzenia jeszcze jednej podstawowej - w praktyce nie ma to żadnego znaczenia.

Ta ale na partycji logicznej mam pliki i kopie zapasowe, teraz rozumiesz… TO jest prawie 50 GB danych. Nie jest to jakaś wielka liczba ale nie za bardzo mi się chce tworzyć ich kopie. Dlatego wolę rozszerzyć ten wolumin niż go usuwać i tworzyć nowy…

Przecież podałem Ci rozwiązanie jak to zrobić bez ytraty danych… #-o

Więc tak zwiększenie partycji logicznej nie pociąga za sobą utraty danych. Jeśli uruchomisz program Easeus partition Master (http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html), to zobaczysz, te dwie czy 3? partycje obok siebie - ważne by ta którą chcesz zwiększyć była przy systemowej - bo tylko tę możesz powiększać. Trudno coś radzić jak się nie ma podglądu rozkładu partycji na dysku. Ile partycji pokazuje Windowsowa zakładka zarządzanie dyskami?

Ogólnie to trzy: Podstawowa, Rozszerzona i OEM…

Cóż wołałbym to zrobić bez użycia dodatkowych programów ale trudno…

Nie zrobisz tego inaczej, tak więc nie masz wyboru i musisz tym programem.

kryspin013

najłatwiej będzie ci zrobić tą operację tym programem co podał Piotr92. Jednakże pod warunkiem, że twój system to x86, bo póki co EPM nie obsługuje x64

Darmowa wersja obsługuje tylko 32 bitowe systemy ale ta: http://www.partition-tool.com/professional.htm - wszystkie wersje Windows 7. Czasami można ściągnąć ją i zainstalować za darmo z http://www.giveawayoftheday.com/easeus- … r-pro-601/

GParted- to jest live-cd czyli nagrywasz na płytę wkładasz do napędu bootujesz uruchamia ci się z płyty i robisz z partycjami co chcesz