[Rozwiązano] Przesyłanie pakietów IPv4 poprzez sieć IPv6

Mam taką sieć jak na grafice w załączniku (tworzona w Packet Tracer 6.3). Wszystko prawie komunikuje się jak powinno. O ile przy wysyłaniu pakietów poprzez sieć IPv4 nie było problemów (tunel 6to4), o tyle nie wiem jak zrobić coś analogicznego, by pakiety IPv4 były poprawnie przesyłane poprzez sieć IPv6 do serwera “WEBSERVER” (dual-stack). Gdzieś wyczytałem, że powinno się to samo robić, ale jakoś jednak nie działo to tak. Próbowałem również na routerze nr 6 postawić NAT-PT, ale też jednak coś było nie tak.

 

 Sieć źródłowa pracuje w IPv4, serwer jako dual-stack (IPv4 i IPv6). Sieć między routerami 3,4 i 6 pracują jako IPv6.

 

Jak rozwiązać ten problem bez wprowadzania zmian w bieżącej topologii?

siec_komp_ipv4_i_ipv6.png

 

@edit

Problem został przeze mnie rozwiązany. Nie trzeba było używać NAT64 (jak zasugerował użytkownik bachus). Wystarczyło skorzystać z, dostępnej funkcji w mojej obecnej konfiguracji routerów Cisco, NAT-PT. Co i jak zostało przedstawione w poniższym (anglojęzycznym) tutorialu:

https://www.youtube.com/watch?v=LGgXtcJgmzk

NAT64
http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/ios-nx-os-software/enterprise-ipv6-solution/white_paper_c11-676278.html

 

Niestety w Packet Tracer 6.3 nie ma zaimplementowanej tej funkcjonalności, tzn. wpisując na routerze “nat64 enable” dostaję komunikat, że podana komenda jest niepoprawna. Wg niektórych stron ta funkcja wymaga IOs w wersji 15.*, podczas gdy PT bazuje na wersji 12.*.

 

Bez tytułu.png

Bardzo mi z tego powodu przykro. Czas na GNS3.

Założenie projektowe zakłada użycie Packet Tracer’a.