Ryzen 5 1500X/8GB/120SSD/1TB HDD/GTX1050 TI

(aesereht) #1

Pod spodek zdjęcie koszyka jako, że składałem go w emagu (dawny agito) a tam nie ma eksportu koszyka.
Oraz pod spodem uzasadnienie komponentów.

CPU:
Platformę oparłem o AMD na sokecie AM4 dlaczego? Bo za prosto byłoby go zrobić na intelu :slight_smile: pewnie wybrałbym i5 7500. Po drugie ostanio AMD całkiem nieźle daje rade odnośnie procesorów. Mamy przewagę ilości wątków oraz odblokowany mnożnik jakby kto chciał później podkręcać a obliczeniowo są zbliżone względem siebie

HDD/SSD:
Dysk 120 GB SSD na system dlaczego ten? bo był najtańszy jaki znalazłem gdzie prędkość odczytu i zapisu była powyżej 500 MB/s prawie symetryczna
Dysk 1TB WD Blue na dane, nie toshiba bo zmieściłem się w budżecie :slight_smile:

RAM:
Pamięć RAM w 1 kości jako, że przez obudowę dajemy płytę microATX z 2 slotami, aby ewentualnie później móc rozszerzyć do 16 GB (wybór najtańsza przyzwoita DDR 4 w sklepie)

MOBO:
Tanie płyta główna mieszcząca się w budżecie nie ma co to więcej pisać pasuje pod obudowę i ma socket am4.

CASE:
Obudowa wentylator 200mm z przodu i 120mm z tyłu, kieszeń na dyski twarde z czego firma tworzy zajebiste wentylatory, przeszkolona obudowa 3 okna, i filtry przeciw kurzowe i ładnie wygląda

POWER SUPPLY:
Zasilacz 450w z certyfikatem 80+ bronze xfx dobry tani.

GPU:
Karta graficzna gtx 1050 ti wybrana tak, żeby poradziła sobie w przyszłości z googlami do wirtualnej rzeczywistości (chociaż najlepiej byłoby zwiekszyć budżet i przejść na 1060)

Plusy/Minusy:
-Największą wadą moim zdaniem tego zestawu może się okazać, że karta nie będzie gtx 1060 a gtx 1050 ti ale żeby w tej cenie mieć 1060 trzeba by przyciąć na zasilaczu i obudowie może i na dyskach czyli na elementach które najdłużej zostają w kompie

-Plusami jest lepszy zasilacz i obudowa na których jak patrzyłem często inni ucinają. No i oczywiście świetne osiągi w danym budżecie oraz nie przekroczenie 3000 zł. Alternatywą byłoby stworzeni podobnego zestawu na Intelu i porównanie wydajności

Patrząc retrospektywnie to tak naprawdę to co zostaje z komputera to dobry zasilacz, chłodzenie i obudowa.
Z dyskami jest różnie. Najmniejszą trwałość będą miały karty graficzne a potem procesory IMHO.

Dlatego takie też dobranie procesora i karty graficznej.