Sabayon & PCLinuxOS vs. Ubuntu

A co myślicie o OpenSuSe ?

Kiedyś instalowałem ver. 10.2 - denerwujące sa w niej zależności programów ,a także bardzo powolny był w nim menager paketów-programów, aktualizacji nie to co … Ubuntu ( mam teraz zainstalowana wersje 64 bitową ) co używa apt-get i Synaptica - szybki,dobry , bezproblemowy - taki jak Ubuntu :slight_smile:

Temat:

Nie wiem, zawsze jakoś zapominam o tej dystrybucji :? Ale muszę sobie zassać LiveCD i wypróbować.

Wolne i raczej, polecam Ubuntu jak już pisałem…

Ludzie, ehh jak chcecie prostote i wygode to - NIE MA NIC prostrzego (powtarzam prostrzego a nie najlepszego) systemu niż *buntu + automatix2, I nie wierzcie w bzdury ze automatix2 rozwala system. Takie coś rozpowiadają tylko kompletni lamerzy. Nic nie rozwala, a konfiguracja wszystkiego czego potrzebujemy w systemie zajmuje nam 10 minut. Nigdzie indziej szybciej i wygodniej tego nie zrobisz!

A do tego reprezentuje przyzwoity poziom pod wzgledem stabilności.

Sabayon-polecam tę dystrybucję szczególnie tym bardziej początkującym, do których i siebie zaliczam. Dużo waży, oparta na Gentoo. Po zainstalowaniu w pełni funkcjonalny Linux, z wieloma grami. Niemniej warto w poradniku n/t Gentoo na polskiej stronie odnośnie tej dystrybucji trochę poczytać. W sumie system działa już od instalacji, ponoć na Nvidii i starszych Ati Compiz i Beryl działa od razu na żądanie. Ja musiałem, mając His-a 1950 xt, zaistalować fglrx-a, aby ruszyły gry. Beryla czy Compiza mi się nie udało uruchomić, do czego już przywykłem przy innych dystrybucjach z moją grafą.

Dlaczego warto zajrzeć do poradnika? Ano to mój pierwszy kontakt z Gentoo, a raczej systemem pochodnym od niego. Więc musiałem poznać najprostszą komendę typu emerge i poczytać o budowie repozytoriów. W sumie nie jest to konieczne, szczególnie gdy nie jesteś podłączony do netu. W przeciwnym razie trzeba się dowiedzieć, jak zaktualizować system, zainstalować poprawki.

Instalacja graficzna jest dostępna i całkiem przejrzysta. Instalacja prosta. System jest spolonizowany. Ma też zainstalowane przeróżne kodeki. Od startu obsługuje system plików NTFS, w tym zapis.

Uwaga: na cały system, ze wszystkim, trzeba przygotować powyżej 12GB (chyba że zrezygnujesz z czegoś, np. dodatkowych gier typu Warsow czy Nexuiz).

Po prostu WARTO spróbować smaku Sabayon!

Tez tak uważam. Btw. instalator pracuje dość dlugo i można mieć wrażenie ze sie zawiesił, a to nie prawda. Gdzieś na komentarzach na vortalu odnośnie sabayona ktoś napisał ze mu sie wieszał instalator. To nie prawda on sie nie wiesza tylko tak pod koniec jakby zamula, ale wszystko idzie do przodu :slight_smile:

Fajne distro, ale wydaje mi się, że przed jego instalacją trzeba mieć choć podstawy Gentoo. :slight_smile:

  1. Gdyby ktoś miał problem ze sterami do grafy (brak obsługi 3D lub wyższych rozdzielczości):

http://wiki.sabayonlinux.org/index.php? … in_Sabayon

  1. Howto:

http://wiki.sabayonlinux.org/index.php?title=HOWTOs

Złączono Posta : 17.08.2007 (Pią) 14:22

w sumie nie. ja nie znałem i nie miałem najmniejszego problemu z instalacją. Chodzi u mnie na kompie od kilku dni. Pewną trudnością okazał się update, ale już się uczę…

Nie jestem super userem, choc mam tam jakies_tam pojecie co w trawie piszczy. Przez lata uzywalem XP. Kilka miesiecy temu postanowilem sie obrazic na winde i przejsc na linux’a. Jako ze nie mialem zielonego pojecia o ci w nim chodzi i nie mialem zadnego znajomego ktory by uzywal tego systemu i mi pomogl musialem wyprobowac wiele rozynych dystrybucji.

Byl Ubuntu, Mandriva, Suse, Freespire o i w koncu moje odkrycie sezonu - PCLOS. Nie majac pojecia o skryptach, poleceniach z palca chcialem cos co jest proste, latwe i przyjemne.

Zdecydowanie polecam PCLOS dla niedoswiadczonych uzytkowinikow, ktorzy chca poprostu komputer uzywac a nie grzebac w nich. Stabliny, dopracowany system ktory nie bedzie wymaga wpisywania rzedow niezrozumialych do dzisiaj dla mnie polecen. Wydaje mi sie ze chodzi szybciej niz XP (mam starego zloma AMD 1800+, 512MB), a szybkosc Synaptic’a jest zalezna od olisci repozytorow ktore zaznaczysz - im wiecej tym dluzej.

Ciekawa opcja jest PCLOS 2007 Gnome.

A ja się z tobą nie zgodzę.

Cóż z tego że zainstalujesz distro które możesz “wyklikać” jeśli np. podczas większej awari będziesz miał tylko dostęp do lini poleceń.

Ja uważam że mimo wszystko warto zaryzykować i postawić na system

który na początku wymaga nieco nauki.

Systemy typu “dla początkujących” może i są fajne ale jeśli chcesz się nauczyć czegoś więcej co może ci się w przyszłości przydać warto rozważyć wybór nieco trudniejszych dystrybucji (np. Debian itp. , itd.)

rgabrysiak

masz pewnie trochę racji. jednakże musisz się zgodzić że ktoś kto przesiada się z windy i nie ma pojęcia z czym się linux’a je i o co chodzi, mogłby chwilę czasu poświecić na to żeby zapoznać się z tym systemem. moim skromnym zdaniem więcej osób mogłoby używac linux’a zamiast windy ale wydaje mi się że te polecenia ich poprostu odstraszaja. dystra typu PCLOS mogłyby być odpowiedzią na ich strach przed nowym.

pozdrawiam

Zgodzę się z tobą lecz dodam jeszcze jedno podczas pracy z Linuksem należy choć trochę użyć swoich szarych komórek. W Windowsie niekoniecznie

Pozdrawiam

wholtay na jakiej podstawie stwierdzasz że pclos jest taki dopracowany? Nie wiem jak u ciebie ale u mnie ciągle sie sypie jak nie po aktualizacji to wiesza się przy kopiowaniu plików…

Nie zrozum mnie źle ale takie stwierdzenie że coś jest dopracowane z ust osoby która jest dosyć nowa w temacie linuksa i nie miała styczności większej z takimi dystrybucjami jak gentoo slackware czy debian i nie ma za sobą przynajmniej kilku lat w użytkowaniu tej platformy jest mało przekonujące biorąc pod uwagę że nie masz punktu odniesienia odnośnie dopracowania systemu z takimi dystrybucjami jak imho debian

wholtay przypominam, że na forum należy pisać także z polskimi literkami (ą, ę, ź, ż, ć, ó, ł, ń), dlatego proszę o poprawienie swoich postów. W przypadku zignorowania prośby, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje.

Masz dużego pecha u mnie PCLinuxOS chodzi wyśmienicie. Zgadzam się z wholtay system ma być jak najłatwiejszy dla nowych użytkowników linuksa. Przecież nikt ci nie broni korzystać z konsoli, a co w tym złego że wszystko działa out of box.

Testuje od jakiegoś czasu Linuxa Mint 3.1 i uważam, że to bardzo przyjazny system. Bardziej mi się podoba od PCLinuxOSa czy nawet od MEPISa. Mint jest okodekowany na full i ma kilka świetnych narzędzi. DLa początkującego sporo łatwiejszy od Ubuntu, mimo że jest na nim oparty