Samo startujący film .avi lub .mpg2 z DVD

Witam,

Nie wiem czy się da, ale warto zapytać, czy da się film na przykład .avi lub .mpg2 ze otwierał się samoczynnie czyli żeby po włożeniu płatki nastąpiło odtwarzanie filmu.

Wiem jak nadać ikonę i ze trzeba plik „autorun”, który zawiera następujące dane:

[AutoRun]

open=“00009.mpg”

icon=“AiG.ico”

, ikona się pokazuje, ale film się nie odtwarza, jak ktoś wie to niech napisze, co jest nie tak.

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ w prawym górnym rogu Swojego posta, przy okazji popraw treść samego posta, obecnie nie wiadomo o co chodzi!

film się nie odtwarza bo pewnie masz w systemie wyłączony autorun :))

ale nawet w odtwarzaczu DVD nie otwiera się samemu, tylko trzeba wejść na płytkę i odtworzyć danymi

Hej,

Normalne - odtwarzacz uruchamia automatycznie płyty DVD Video, czyli płyty z określoną strukturą danych. Gdy struktura ta jest inna, płyty po prostu nie uruchamiają się automatycznie - i dodanie wpisu nic nie zdziała. Sposób, który opisałeś zadziała tylko w systemach operacyjnych - oczywiście tych, które nie mają wyłączonego autostartu, a dodatkowo mają rozszerzenie - w tym przypadku mpg - przypisane do danego programu domyślnego.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Możesz napisać plik bat który będzie zawierał windowsową komendę uruchamiającą ten film i ten plik zadeklarować w autorun.inf do automatycznego odpalenia po włożeniu płytki.

Można też dość łatwo napisać program który odpali wskazany plik tak jakby plik ten był odpalony normalnie przez dwuklik na nim (mógłbym na szybko coś takiego napisać) i ten program zadeklarować w autorun.inf.

Pomijając wspomnianą już kwestię że może być wyłączone w windowsie autouruchamianie (w takim przypadku nie ma sposobu na obejście tego) jest jeszcze kwestia taka że w systemie muszą być odpowiednie dla pliku kodeki i program który jest przypisany do odpalania tego formatu.

Dlatego robiąc płytki z filmem który chce się udostępniać ludziom zwykle robi się je w formacie DVD Video.

Można też na takiej płytce umieścić jakiś odtwarzacz w wersji portable z własnymi kodekami który wywołany przez autoodtwarzanie (poprzez pik autorun.inf) wystartuje od razu wskazany plik.

Taką funkcjonalność oferuje między innymi ALLPlayer ale jestem podejrzewam że nie tylko on wśród popularnych odtwarzaczy ma taką możliwość.

A konkretniej tylko w systemach z rodziny windows które nie mają wyłączonego autostartu i mają dane rozszerzenie przypisane do konkretnego programu.

Oczywiści metody które ja opisałem bazują na tym samym mechanizmie windowsa więc i one zadziałają tylko na windowsach.

Co do stacjonarnych odtwarzaczy DVD to jest to zupełnie odrębna sprawa.

Niektóre stacjonarne odtwarzacze oferują funkcję odtwarzania określonych/wybranych przez producenta formatów plików (do tego o określonych/wybranych przez producentach parametrach kodowania obrazu i dźwięku) nie odtwarzając pozostałych formatów plików/kodowań plików a inne odtwarzacze nie odtwarzają nić poza płytami DVD Video.

To znacz ze automatycznie płytka się nie odtworzy, bo nie ma struktury takiej jak DVD Video, sam plik w rozszerzana .avi nie otworzy się samoczynnie. A jakie pliki filmowe oprócz DVD Video da się samoczynnie odtwarzać .

Dodane 16.07.2013 (Wt) 22:53

Mam płytkę DVD, która zajmuje standardowo 4,7 GB i automatycznie odtwarzana jest w komputerze jak i w odtwarzaczu, bo jest w nim „struktura dvd”.

A teraz mam film, który zajmuję 8 GB jest rozszerzenia .avi i tąż chce żeby automatycznie się odtwarzała w komputerze jak i w odtwarzaczu. Format nieważny byle nie było kompresji tego filmu 8 GB na 4.7 GB, bo są płytki DVD Dual, które są w stanie zmieścić do 8.5 GB . Czym to wykonać i w jaki sposób bez utraty jakości i wielkości filmu.

??? :slight_smile:

Owszem, są płyty DVD o dużej pojemności ale są to płyty DVD Dual Layer (dwuwarstwowe - standard DVD9; 1 strona, 2 warstwy) o pojemności 8,5 GB i DVD Dual Side (dwustronna - standard DVD10; 2 strony po 1 warstwie na każdej) o pojemności 9,4 GB ale żeby je wykorzystać do do przechowywania tak dużego pliku bez jego kompresji czy podziału musisz dysponować nagrywarką która obsługuje ten standard (w przypadku płyt dwustronnych chyba można je zapisywać w nagrywarce obsługującej tylko jednostronne płyty ale jedynie traktując każdą ze stron osobno jako osobną kompletną płytę).

Istnieją nawet płyty w standardzie DVD18 o pojemności 17,08 GB (2 strony po 2 warstwy na każdej) ale z nimi sprawa ma się dokładnie tak jak z płytami w standardzie DVD9 i DVD10.

Nagrywarkę do komputera obsługującą jeden z tych standardów, dwa pierwsze lub nawet wszystkie wyżej wspomniane da się kupić ale wątpię aby były stacjonarne odtwarzacze DVD wyposażone w napęd który by obsługiwał choćby jeden z nich, standardy te są rozszerzeniem pierwotnego standardu DVD (standard DVD5) i powstały z myślą o przechowywaniu dużych ilości danych komputerowych a nie z myślą o filmach DVD (z myślą o filmach powstały standardy BlueRay i HDDVD oparte na laserze koloru niebieskiego używające zupełnie innych nośników).

A co do kwestii jak przygotować film w formacie DVD Video to musisz się posłużyć programem do tzw. Masteringu DVD (polecam poszukać w google) lub odpowiedniego konwertera który przekonwertuje film na odpowiedni dla DVD Video format i odpowiednie dla niego kodowanie (programy do masteringu mają często funkcję wypalenia od razu filmu na DVD z odpowiednią dla DVD Video strukturą) i to wypalić na płycie.

Programy typu Nero potrafią wypalać płyty DVD Video od razu z właściwą strukturą plików ale zwykle musisz już mieć przygotowany film w odpowiednim formacie i kodowaniu.

Przy czym strony tytułowej z menu wyświetlanej zwykle na początku filmów DVD sam ci taki program nie stworzy (robią to lepsze programy do masteringu DVD) ale to nie jest niezbędne.

Tak przygotowana płyta DVD Video będzie się odtwarzać.

A co do formatów plików i ich kodowania jakie jest w stanie samodzielnie odtwarzać stacjonarny odtwarzacz DVD (i czy w ogóle jest w stanie jakieś odtwarzać) to musisz to sprawdzić w instrukcji twojego odtwarzacza DVD.

Hej,

Tak, dokładnie - pyty dwustronne nagra praktycznie każda nagrywarka DVD.

Jeśli chcesz bezproblemowo przekodować film do standardu DVD - a nie zależy Ci na menu początkowym - to możesz posłużyć się programem Freemake Video Converter. Wrzucasz materiał, zaznaczasz DVD Video i tyle. :slight_smile: Oczywiście musisz liczyć się ze stratą na jakości oraz z dostosowaniem rozdzielczości do standardu DVD.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wszystko fajnie są programy, która zapisują filmy DVD 9 tylko jak mi różne programy pokazują ze zapisu w PAL (Europa) MPEG2 Video – 720x575 – 25 Fps n 16:9, a ja mam film 1980x1044. Nie wiem czy to coś zmienia. Ale jeśli dałem film formatu 1920x1044 to, czemu zmienia na 720-575. I tak parę programów już, chyba ze znacie jakiś program, który nie zmniejsza a pisuje w DVD Video.

To DVD Video ma format 720x576 i tego nie da się zmienić, to widocznie lepiej mieć pliki .avi i rozdzielczości 1920x1044 ?? nie popsuje wtedy filmu kompresją i rozdzielczością .

Hej,

Tak, standard DVD jest z góry ustalony i to jest maksymalna jakość i rozdzielczość materiału dla DVD Video. Zawsze wybierając standard DVD Video otrzymasz rozdzielczość 720x576. Tego nie zmienisz.

Musisz wybrać, co dla Ciebie ma priosytet - automatyczne uruchamianie czy wysoka rozdzielczość - obu w tym przypadku mieć nie możesz.

Pozdrawiam,

Dimatheus

To jednak pozostaje przy formacie .avi, a tak przyszłościowo to spytam, jakiej rozdzielczości filmy można dawać na BlueRay i HDDVD ??. Nie nam tego jeszcze, ale powoli zbliża się wielkimi krokami ze będzie standardem.

Hej,

Standardowe rozdzielczości dla obu formatów są takie same: 1280×720 i 1920×1080.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Oki, wszystko, co chciałem do stałem odpowiedz, wielkie dzięki za odpowiedzi, wiec koniec tematu.