Samochód z autonomiczną jazdą na poziomie 3 i inne

Zaprezentowano samochód z autopilotem 3 poziomu. Dla przypomnienia w Tesli jest poziom 2.

Wyjaśnienie poziomów autonomiczności poniżej, tak żeby było wiadomo do czego dążymy The 6 Levels of Vehicle Autonomy Explained | Synopsys Automotive

Pojazdy poziomu 3 mają zdolność „wykrywania środowiska” i mogą samodzielnie podejmować świadome decyzje, takie jak przyspieszanie obok wolno poruszającego się pojazdu. Ale… nadal wymagają nadrzędności człowieka.

Samochód autonomiczny od AutoX na ruchliwych ulicach . Drogi publiczne w „miejskich wioskach - nie wiem jak to przetłumaczyć” są bardzo ruchliwe, chaotyczne i przepełnione ludźmi.

Materiał wideo jest w przyspieszeniu 4x zrobiony. Jak ustawi się na normalną szybkość (0.25x) to już nie wygląda to tak fajnie.
Poza tym takie sytuacje jak ta: [youtu.be/TFEvkmvIjVo?t=234]
Człowiek po prostu wjechałby kawałek na chodnik, aby pojazdy się zmieściły. Komputer czekał na reakcję drugiego kierowcy i zmusił go do dziwnych manewrów.

Moim zdaniem takie coś ma sens tylko w ruchu gdzie nie ma „ludzkich” kierowców i jest komunikacja pomiędzy pojazdami. Większa ilość takich pojazdów zakorkowałaby ruch na ulicach. :wink:

Oczywiście naturalnie się zgadzam, że zmierza to w kierunku tylko pojazdów autonomicznych wraz z uproszczeniem dróg.

Niemniej jednak to co pokazało AutoX jest imponujące.

Żeby nie tworzyć nowych tematów, aktualizacja odnośnie tego co dzieje się na rynkach wschodnich

Użyteczne wyłącznie przy powrocie z imprezy po pijaku. Prędzej bym na piechotę dotarł do domu. Ale zmierza wszystko w dobrym kierunku.

Tesla na samych kamerkach, bez Lidar. Godne podziwu

Takiego stwierdzenia z ust Muska się nie spodziewałem :astonished:

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Chiny są światowym liderem w dziedzinie wytwarzania energii odnawialnej i pojazdów elektrycznych. Cokolwiek byśmy nie myśleli o Chinach, to jest to po prostu fakt.

Prawie kupił to nie oznaczą jako fake news.

Haha, teraz to już trudno powiedzieć co tam się w zarządzie Twittera dzieje :wink: Musk odpowiedział na ten tweet https://twitter.com/stats_feed/status/1530971467092897792 a samych chińskich marek samochodów elektrycznych jest tyle, że ja już jakiś rok temu odpuściłem sobie ich śledzenie. Od prostych samochodów podobnych do tanich spalinówek, jedynie z silnikiem elektrycznym z przodu - a nie w kołach, po ekskluzywne marki.

Włączyłem ostatnio Internet :wink: i znowu pojawiły mi się jakieś dwie nowe firmy, o których nigdy nie słyszałem Elektryczny XPENG P7 to Chińska KOPIA TESLI? TEST - YouTube czy NIO ES8 - Chiński elektryk z WYMIENNĄ BATERIĄ 🤔 RECENZJA PL - YouTube

Tesla jest wg mnie wciąż dosyć unikatowa, ze swoim oprogramowaniem ale ze wschodu idą na ilość.