Samochód z autonomiczną jazdą na poziomie 3 i inne

Zaprezentowano samochód z autopilotem 3 poziomu. Dla przypomnienia w Tesli jest poziom 2.

Wyjaśnienie poziomów autonomiczności poniżej, tak żeby było wiadomo do czego dążymy The 6 Levels of Vehicle Autonomy Explained | Synopsys Automotive

Pojazdy poziomu 3 mają zdolność „wykrywania środowiska” i mogą samodzielnie podejmować świadome decyzje, takie jak przyspieszanie obok wolno poruszającego się pojazdu. Ale… nadal wymagają nadrzędności człowieka.

Samochód autonomiczny od AutoX na ruchliwych ulicach . Drogi publiczne w „miejskich wioskach - nie wiem jak to przetłumaczyć” są bardzo ruchliwe, chaotyczne i przepełnione ludźmi.

Materiał wideo jest w przyspieszeniu 4x zrobiony. Jak ustawi się na normalną szybkość (0.25x) to już nie wygląda to tak fajnie.
Poza tym takie sytuacje jak ta: [youtu.be/TFEvkmvIjVo?t=234]
Człowiek po prostu wjechałby kawałek na chodnik, aby pojazdy się zmieściły. Komputer czekał na reakcję drugiego kierowcy i zmusił go do dziwnych manewrów.

Moim zdaniem takie coś ma sens tylko w ruchu gdzie nie ma „ludzkich” kierowców i jest komunikacja pomiędzy pojazdami. Większa ilość takich pojazdów zakorkowałaby ruch na ulicach. :wink:

Oczywiście naturalnie się zgadzam, że zmierza to w kierunku tylko pojazdów autonomicznych wraz z uproszczeniem dróg.

Niemniej jednak to co pokazało AutoX jest imponujące.

Żeby nie tworzyć nowych tematów, aktualizacja odnośnie tego co dzieje się na rynkach wschodnich

Użyteczne wyłącznie przy powrocie z imprezy po pijaku. Prędzej bym na piechotę dotarł do domu. Ale zmierza wszystko w dobrym kierunku.

Tesla na samych kamerkach, bez Lidar. Godne podziwu