Samoczynna zmiana mnożnika

W jaki sposób mógł sie zmienić mnożnik w Bartonie XP 2800, który normalnie wynosi 12.5 a FSB 166 MHz i daje to 2.08 GHz u mnie na początku też tak było ale pewnego razu spojrzałem w ustawienia BIOSu

i mnożnik ustawiony był na 20 a FSB na 100.

Co mogło to spowodować i jak przywrócić normalne ustawienia??

Z góry dzięki za pomoc

Musisz w BIOS-ie płyty podać ręcznie właściwy mnożnik i FSB. Spróbuj wcześniej ustawić go domyślnie i sprawdź jak z automatu jest rozpoznawany. Możesz też spróbować zrobić upgrade BIOS-u nowsze wersje z reguły lepiej rozpoznawały procki.:mrgreen:

Załóż nową baterię (koszt około 4 zł) biosu i ustaw bios i zapisz Save - możliwe że padła bateria,nieraz problem jest gdy np w czasie burzy komp pracuje i się zresetuje, wtedy wystarczy ustawić parametry w biosie i zapisać bios Save i powinno być dobrze.

Pomoc książka do płyty głównej.

Fakt że problem zauważyłem po tym jak siadła bateria (w tym też jest coś dziwnego komputer mam 3 lata a baterie wymieniałem już 2 razy)

A co do ręcznej zmiany albo załadowania ustawień domyślnych to nic to nie daje mnożnik sie nie zmienia jedynie FSB przeskakuje na normalne 166 ale z tym mnożnikiem sie nie włącza.