Samoczynne odcinanie zasilania w komputerze


(Pharun) #1

Dostałem za free starszy sprzęcik który chciałbym postawić na nogi i sprezentować przyjaciółce na mikołajki (jej jest JESZCZE STARSZY więc PLZ - nie mówcie że to crap - ja to wiem :wink: ).

W/w komputerem jest:

Gigabyte GA K8 NE

AMD Athlon 64 2800+ 1,6GHz

2x 512 MB RAM Kingstone

HDD 160GB SATA

Radeon X600 128 MB

zasilacz Logic ATX 350W o parametrach:

+3,3V__+5V___+12V____-5V_____-12V____+5VSB

28A___35A____16A____0,3A____0,8A____2A

Komputer nigdy nie był podkręcany itd.

Sprawa ma się tak że przy mocniejszym korzystaniu z komputera zostaje momentalnie odcięte zasilanie (np. mam podłączony napęd DVD i podczas intensywnego kręcenia płyty siada napięcie, lub włożyłem 8GB pendriva i rozpoczynam instalację Office z niego - siada napięcie). Komputer przedtem działał bez problemu pierwszym właścicielom a pozbyli się go właśnie ze względu na te wady. Mimo tych problemów udało mi się zainstalować Windowsa XP na nim, wszystkie SP do niego, programy itd, i komputer potrafił działać bezawaryjnie przez dobre 4 godziny, ale wystarczy zwiększenie wymagań względem mocy i już siada. Kartę graficzną włożyłem nową bo stara była uszkodzona przez właściciela (a dokładniej chłodzenie - kupił wiatraczek do chłodzenia pasywnego i z 3 kabelków (czarny, czerwony, żółty odciął żółty, a czarny i czerwony związał z analogicznymi kolorami chłodzenia procesora i powodowało to notoryczne spięcia i wyłączanie zasilania - po rozwiązaniu tego problemu i instalacji nowej karty komputer działa DUŻO lepiej ale wciąż ścina mi napięcie w w/w przeze mnie sytuacjach). Chłodzenie teraz działa normalnie, wszystkie temperatury są w normie. Bezpiecznik w zasilaczu nie jest spalony, części są przeczyszczone.

Mam w domu inny zasilacz z mojego starego komputera, niestety różni się napięciami

+3,3V__+5V___+12V____-5V_____-12V____+5VSB

28A____28A___19A____brak____0,8A_____2A

i z tym zasilaczem komputer włącza się na kilka sekund ale zanim pojawi się cokolwiek na ekranie to napięcie jest odcinane (sam zasilacz jest 100% sprawny-sprawdzałem na innym kompie).

I tu się pojawia moje pytanie - czy ten mój drugi zasilacz ruszy na tym kompie? A jeżeli nie to czy ktoś ma pomysł co się tu dzieje i jak sprawdzić czego wina to może być.