Samoczynne restarty komputera

Witam,

mój problem polega na samoczynnym restatcie komputera podczas jego pracy, nawet gdy komputer bezczynnie jest włączony. wygląda to tak jakby w dysku przestały się kręcić talerze i następuje wtedy restart, po czym dysk “rusza” gdy podczas ponownego odpalania komputera zostają wykrywane napędy hdd i odd. w obawie że to może być zasilacz kupiłem nowy. i nadal jest to samo. zmieniłem twarde dyski bo miałem drugi i też nie ma poprawy. a ten problem już się ciągnie miesiącami :frowning:

oto moj log http://wklej.org/id/0ee3b782df

prosze o pomoc

Podaj swoje podzespoły + zasilacz + temperatury

POUSUWAJ ZBĘDNE POSTY :smiley:

Być może komp ci się przegrzewa… odkręć obudowę i zobacz jak będzie :stuck_out_tongue: Sprawdź czy wentylator chłodzący procesor działa

Mam ten sam problem, a temperatury sa wporządku, myślałem ze to system ale po zmianie to sie juz 1 powtórzyło na dodatek straciłem dostep do niektórcy folderów zalozylem juz nowy topic o tym. Nie wiem czy mam kupowac nowy komp czy dac jeszcze temu szanse

Oprócz tempów i zasiłki sprawdź , czy nie zalągł Ci się jakiś robal, albo nawet całe stadko.

U mnie ostatnio wysypały się pamiątki - też kilka razy system padł, aż w końcu się nie podniósł - spróbuj Memtest 86 +.:mrgreen:

grafika GEFORCE fx 5500 na radiatorze, ddr 512MB, zasilacz mode com feel III 400W, procek AMD athlon 64 3000+

system windows XP profesiional+ SP2 wraz ze wszystkimi akualizacjami. dyski samsung SP1213N 120GB, płyta głóna gigabyte k8 triton agp 8X

ze zdjentą obudową jest to samo. wentylator na procku działa.

jak mam sprawdzić temp??

EVEREST HWiNFO ORAZ SPEEDFAN (TO NAJLEPSZE PROGRAMY DO MIERZENIa TEMPERATUR)

Witam

zainstalowałem speedFan’a.

aby komputer się troche “spocił” włączyłem skanowanie dysku c programem ArcaMicroScan i worda 2007. po 1,5h pracy komputer zrestartował sie.

max temperatury jakie zauważyłem były takie:

temp1:26C

temp2:31C

temp3:10C

hd0:45C

cere:41C

p.s. mam tylko 1 wentylator - na procku.

i być może najważniejsze… przed restartem temp hd0 była ok 41C a po restarcie skoczyła na 45C

A miałeś odkręconą obudowę podczas tych operacji ? Dobrze jest sprawdzić ręką (:D) dotykowo dysk twardy, kartę graficzną itp. Spróbuj zauważyć zmiany zachodzące w kompie ( Fizycznie ) Może na dysku coś się przykleiło ? Kurz itp. Wyczyść kompa odkurzaczem, szczególnie wokół proca itp. ^^

Witam po małej przerwie…

Sprawa z moim kompem wygląda następująco…

Testy temperatur, o których pisałemostatnio robiłem z odkręconą obudową (po obu stronach). Tak na marginesie to mam tą starsza obudowę ATX (tą troszke szerszą, niższą i płytszą). Wyjąłem komponenty komputera i odkurzyłem go troche(nie zdejmowałem radiatora z procka i nie wyjmowałem procka,radiator i wentylator na procku mam orygialny- był w kartonie z prockiem).Poza tym mimo że już zanim napisałem tego posta skanowałem ram programem memtest spod windowsa i nie wykrył mi błędów, tak niedawno powtórzyłem testowanie ramu programem który polecił mi gugu007 (MemTest86) i okazało się że podczas godzinnego testu program wykrył 7 błędów!! :o :frowning: Nie znam się na tym programie, ale pewny jestem ze błędy były i na dodatek zapuściłem ten test jeszcze raz. testowałem go ok. 5H, wykrył 11 błędów i testu nie skonczył.(podczas tych 5H bez przerwy robił testy, tzn. gdy skończył 1 to zaczynał od nowa i miałem cierpliwość do momentu 4 powtórki czyli te 5H)oczywiście 1 pełny test (120% zaawansowania i zaczynał od nowa) składał sie z 8 podtestów. i nie doczekałem sie aż ujże informacje, że test ukończony lub coś w tym stylu( wg mnie podczas testu mogło sie coś zaciąć, bo czas działania, który wskazuje program się zatrzymał, ale jakieś cyferki zmieniały sie), co ma miejsce gdy program działa na sprawnym ramie.

mam kilka pytań…

Co dalej?

Czy mam testować ram tyle H ile będzie trzeba, aż zobacze monit że test ukończony?

czy test wykonałem poprawnie?

Jeśli rzeczywiście ram mam uszkodzony to czy można go jakoś naprawić (sformatować, naprawić klastry, itp.)?

Czy czeka mnie wymiana Ramu na sprawny??

Pozdrawiam & dzięki za pomocne informacje :wink:

mareckig , w związku z tematem viewtopic.php?f=2&t=213590 część Twoich postów poleciała w kosmos. Następnym razem za pisanie posta pod postem zarobisz ostrzeżenie.

Ten test się nie kończy. Ram nie jest naprawialny. A co ilości błędów. 7-11 (przez 4-5H, czyli test wielokrotny, około 6-7 razy, błędy mogą być w tym samym miejscu*ilość testów) no nie jest jeszcze źle, ale zależ co system zapisuje w te obszary. Jak dane krytyczne, to po próbie ich odczytu komp się sypnie. Jeżeli dane mniej ważne to nastąpi taka sytuacja, że windows zapisze coś i odczyta z tych miejsc, no i mamy dajmy na to 2 błędy. Powtórzy tą operację z innymi danymi, no i mamy 4 błędy itd, itd. W końcu liczba błędów będzie tak duża, że system się sypnie. Niestety dla bezawaryjnej pracy trzeba zmienić RAM. Oczywiście na taki, jaki obsługuje Twoja płyta główna.

Pamiętaj,im mniej ramu, tym więcej razy coś tam trafi. Jeżeli system przechowuje tam swoje dane to restart jest jeszcze bardziej prawdopodobny.

chciałem poinformować, że dzisiejszego dnia reklamowalem RAM bo jak sie okazało jest jeszcze na gwarancji :smiley:

Gdy będę miał już RAM (czyli za ok tydzień lub 2) to zobacze jak będzie działał komputer, i poinformuje Was oczywiscie o tym :wink:

Mam nadzieje że w raz z zainstalowaniem nowego ramu moje problmy z restartami komputera się skończą :slight_smile:

Pozdrawiam & “do zobaczenia” na forum

M.

W dniu 16.05.2008 , o godzinie 9:46 został dopisany post przez mareckig

Wiatam,

Po wymianie ramu na nowy (w ramach gwarancji :D) problem restartów skończył się.

Chciałem Wam serdecznie podziękować za wsparcie mnie wiedzą która umożliwiła mi wykrycie problemu. Odwalacie kawał dobrej roboty!!

jeszcze raz dziękuję

Pozdrawiam

M