Samoczynne uruchamianie się komputera

(deziu) #1

Witam, w moim komputerze wymieniłem płytę główną, która się spaliła. Zaczęło się dobrze wchodzę do biosu, klikam opcje aby zainstalować system na komputerze, instaluje go. Po wyłączeniu komputera i włączeniu po kilku minutach nie wyświetlil się obraz na monitorze. Zresetowalem bios i włączył się normalnie.
Mój sprzet:
I5 3450
Gtx 560 2gb
Hitachi 2tb
8gb ram
MSI b75ma-p45
(teraz komputer włącza się sam po podłączeniu do prądu, bez klikania przycisku)

(pocolog) #2

Testowałeś zasilacz? Może płyta się spaliła, bo ten podaje nieodpowiednie napięcia?

(deziu) #3

Nie testowałem ale mam jeszcze jeden 400w od tracera, tylko, że leży w piwnicy i się kurzy. Nie wiem czy się nada

(Astor44) #4

Do próby związanej z tym samoczynnym uruchamianiem się komputera, jak najbardziej się nada. Zakładam, że jest sprawny?

(deziu) #5

Nie przeszkadza to, że jest zakurzony w środku?

(sensu) #6

No zależy jak jest zakurzony.

(marcin20000) #7

bardziej przeszkadza chyba, że płyta się spaliła a podpinasz ten sam (który spalił?!?!?!) zasilacz:P

(sensu) #8

Nie ten sam tylko inny z piwnicy.

(deziu) #9

Podpinam narazie ten sam, ale mam możliwość podpięcia drugiego z piwnicy.

(marcin20000) #10

bierz z piwnicy a ten co spalił do ekoportu, jak zasilacz uwali płytę to dalsze korzystanie to jak …:stuck_out_tongue:

(deziu) #11

Ok dzisiaj spróbuję

(deziu) #12

Nadal sam się włącza

(marcin20000) #13
  1. uszkodzona płyta od kopiącego zasilacza,
    najlepiej dla pewności weź płytę i sprawdź na jeszcze jednym zasilaczu, jak masz możliwość też procek (zostawiłeś stary sprzed upgrade np.) wymień na chwilę.
    Wygląda tak jakby przycisk power powodował stałe zwarcie turn on.

(LORDEK) #14

Jakby powodował to byś miał ciągłe nagłe wyłączenia. Ba. Prawdopodobnie byś go nawet nie włączył.

Koledze radzę zajrzeć do biosu i znaleźć opcję w guście “After power loss” - w zależności od BIOSU/producenta mobo ta funkcja inaczej się moze nazywać. Są trzy opcje:

• Last State czyli po powrocie zasilania przywracany jest poprzedni stan komputer tj. jak zasilanie odcięto podczas pracy to po powrocie komputer się włączy, a jak był wyłączony to wyłączony zostanie
  • Power On czyli niezależnie od stanu komputer się włączy
  • Power Off czyli niezależnie od stanu komputer się samoczynnie nie włączy.

Najlepszą opcją dla użytkowników domowych jest chyba ostatnia. Masz pewność, że komputer się sam nie włączy jak Cię nie ma lub w nocy gdy nagle zabraknie prądu.

Jak to nie pomoże to trzeba szukać przyczyny w zasilaczu. Jeżeli jednak problem powstał po resecie BIOS to być może domyślnym ustawieniem jest właśnie Power ON.

(marcin20000) #15

Tu bym troszkę polemizował, jeszcze w dawnych czasach (podstawki 775) znajomy spalił zasilacz i uszkodził płytę. Uszkodzenie objawiało się tym, że po włączeniu listwy komputer startował i gasł, podobie było po kliknięcu przycisku power. Dopiero po którymś razie odpalał się stabilnie. W takim stanie chodził on dość długo, później chyba był na lepszy model wymieniony :wink:

(deziu) #16

Przy odpietym przycisku power on od płyty dalej to samo