Samoczynne wyłączanie się dysku

Witam!

Do płyty głównej mam podłączone dwa dyski twarde: WDC WD800JB, na którym mam zainstalowany system i programy oraz WD2000JB, zawierający różne dane, muzykę itp. Ten drugi dysk kupiłem jakiś czas temu z drugiej ręki i do tej pory nie miałem z nim żadnych problemów. Jednak od pewnego czasu, podczas pracy, dysk w nieregularnych odstępach się wyłącza. Słyszę charakterystyczny dźwięk wyłączenia się dysku i dalsza praca jest niemożliwa - muszę zrestartować komputer. Sprawdzałem wielokrotnie podłączenie taśmy i zasilania do dysków i wydaje mi się, że jest w porządku. Jednak dysk nadal się rozłącza. To czysta loteria, czasami wyłącza się co kilka godzin, czasami przez kilka dni działa bez zarzutu. Nie wiem, co może być tego przyczyną. Taśmy, przewody, jakieś luzy w gnieździe, a może elektronika? Proszę o pomoc.

Oto screeny z HD Tune, jeśli mogą okazać się przydatne:

80bp1.th.pngthpix.gif

200zy6.th.pngthpix.gif

Pozdrawiam

Miałem tak samo z dyskiem na którym miałem system. Oddałem na gwarancji, przysłali mi nowy egzemplarz. Wykonaj kopię zapasową wszystkich zawartych na nim danych i do serwisu z nim.

jak jest jeszcze na gwarancji to pędź do serwisu bo w każdej chwili możesz stracić dane, bo przestanie całkiem działać

Niestety, dysk już dawno nie jest na gwarancji.

to musisz zrobić kopie bezpieczeństwa ważnych dla ciebie plików i kupic nowy dysk, ale narazie się wstrzymaj może jest jakiś sposób którego nieznam, nie przychodzi mi do głowy

Oba dyski są zdrowe. Dysk na pierwszym screenie odnotował problemy z połączeniem z płytą główną. Są tu trzy możliwości: 1. uszkodzenie elektroniki dysku (ale inne parametry na to nie wskazują), 2. uszkodzony kontroler na płycie głównej, 3. uszkodzony kabel sygnałowy.

Najłatwiej jest zmienić wspomniany kabel (nie chodzi o wysunięcie się wtyczki, ale uszkodzenie samego kabla).

Drugi dysk zaczął monitować to samo. Zobacz parametr C7.

To jeszcze jedno pytanie: czy w związku z tym powinienem wymienić cały zasilacz (bo samego kabla chyba się nie da)?

Zasilacz?! Po co?! Nie chodzi o kabel zasilający tylko kabel transferu vel taśmę.