Samoczynne wyłączanie się komputera


(Chateau de Jabol) #1

Witam panowie, uszanowanko. Problem właściwie jest już opisany w temacie. Dodam jeszcze takie szczegóły, że komputer jest już bardzo stary, +/- 7 lat (Typ: stacjonarny, XP PRO). Przesiaduje na nim dziennie dosyć długo. W kwestii obecności wirusów, raczej ich nie ma, bo dzisiaj mbam wyłapał jednego, później eset online na pełnych ustawieniach wykazał że PC jest czysty. Piszę z innego komputera bo komputer wyłącza się po zaledwie około 5 minutach. Co mógłbym zrobić żebyście mi pomogli wyjaśnić problem w takiej sytuacji i czego +/- można się spodziewać na wstępnym opisie?


(falcon89) #2

Czy w trybie awaryjnym włącza się poprawnie?


(Bogdan_G) #3

Po wstępnym opisie, nic nie widać. Stary komputer? Mój ma siedem lat i nic mu się nie dzieje.

Zacznijmy od zasilania. Po czterech latach wywaliłem tracera. Mam fortrona i właśnie takiego polecam. Masz możliwość zmiany zasilacza? Właśnie tak z dnia na dzień wyskakują problemy. Masz degraggler, choćby portable? Żeby zmieścić się w tych pięciu minutacj, otwiera się program, dajesz analizuj i klika się w zakładkę status. Po lewej masz taki wypis, jak w zakładce health hdtune. Kopiuj myszą i tu wklejaj.

Pozdrawiam.


(mrFreeze) #4

Zasilacz model oraz temperatury z

http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html


(falcon89) #5

Jeśli komputer uruchomi się w trybie awaryjnym to pokaż SMART’a dysku z CrystalDiskInfo portable wypakuj i uruchom (zmień ustawienia, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), pokaż screena z programu (wszystkie parametry).


(Chateau de Jabol) #6

Zaraz spróbuję, może zdążę dać zapis z programu, w trybie normalnym - tak chyba będzie najlepiej

Dodane 02.08.2013 (Pt) 20:12

Skopiowane z defragglera :

Temperatura wg defragglera: 36C PS jak sprawdzić nazwę zasilacza?

Dodane 02.08.2013 (Pt) 20:20

Screeny z cristaldisklinfo (PC uruchomiony w trybie normalnym)

http://naforum.zapodaj.net/f2a480a2e71c.png.html

http://naforum.zapodaj.net/f333999c95dd.png.html


(mrFreeze) #7

Trzeba otworzyć obudowę komputera i odczytać. Daj temperatury z HWiNFO.


(Chateau de Jabol) #8

Screen HWiNFO: http://naforum.zapodaj.net/7b709d59c266.png.html Co do otworzenia obudowy, to dopiero raczej jutro kiedy chłopak siostry przyjdzie :?


(mrFreeze) #9

Taki problem dwie śrubki odkręcić? Temperatury z programu wciśnij sensors i daj te okno co się pojawi. Dość długie okno więc zrób dwa screeny.


(Chateau de Jabol) #10

HWiNFO, Screeny: http://naforum.zapodaj.net/a04ce1041463.png.htmlhttp://naforum.zapodaj.net/197e113560d3.png.html

Zaraz zapodam rodzaj zasilacza bo myślałem że trzeba obudowę rozkręcać ale już chyba wiem o co chodzi


(mrFreeze) #11

Karta graficzna się przegrzewa. Nic nie robiłeś na kompie (myślę o graniu) przed zrobieniem screena? Teraz nie wyłączaj programu odpal jakąś grę i daj znowu screena o ile się komp nie zwiesi.

EDIT:

Pograj min. 3 min.


(Chateau de Jabol) #12

Jestem z powrtoem. Przepraszam, że tak długo, ale mam WIFI, porozkręcam jeden komputer to drugi nie działa. Ale jest, chyba mam model zasilacza - tracer 4Life 400, AC ~ 230V 4A 50Hz. Gier żadnych nie mam ze względu, że na mojego staruszka żadne już nie pójdą. No mam jedną starą (2008r) ale w nią gram od święta do święta. Natomiast długo siedze na komputerze


(mrFreeze) #13

Zasilacz dno. Wyjaśnienie dlaczego.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Obserwuj temperatury i zobacz czy nie rosną i daj jeszcze screena z CrystalDiskInfo jak Cię prosił falcon89 ,

EDIT

Sorki widzę, że screeny są z CrystalDiskInfo


(Chateau de Jabol) #14

Screeny CristalDiskInfo: http://naforum.zapodaj.net/f133c9e5afe9.png.htmlhttp://naforum.zapodaj.net/754ba385adb6.png.html

Co diagnozujesz i co radzisz? PS temperatura wg CristalDiskInfo podrosła teraz o 2 stopnie. Temperatura karty graf. z HWiNFO Zmalała… o 2 stopnie, jest 67C #-o

Dodane 02.08.2013 (Pt) 21:40

Temperatura wg CristalDiskInfo znowu podrosła o 2 - jest 44C. Temperatura karty graf. wg HWiNFO już 68.69C #-o

EDIT: Póki co PC przestał się wyłączać


(mrFreeze) #15

Używaj komputer normalnie i obserwuj temperatury. Dysk nie ma znaczenia GPU. Jeżeli komputer będzie się wyłączać proponuję zakup nowego zasilacza do tego staruszka nie warto nowego ale coś markowego używanego. Chyba, że możesz podmienić z drugiego komputera?


(Bogdan_G) #16

Niewłaściwe napięcia mogą uszkodzić kartę graficzną. Właśnie ja wyrzuciłem tracera, bo to raz, że z czasem nie trzyma napięć, drugie zaś, często pali płyty. Dobrze, że dość dobrze jeszcze wygląda procesor. Taki fortron fortron 350W 80 Plus Bronze, jest o wiele więcej sprawny, tzn więcej daje napięcia, niż tracer 450, bo taki mogę komuś oddać za darmo. Fortron, jeśli chodzi, to dość cicho. Ma chodzić 100 000 godzin. jakby co, to stąd kupiłem http://www.bino.com.pl/product,139968, … apn85.html


(Chateau de Jabol) #17

Myślę, że mógłbym kupić jakiś zasilacz. Tylko, że w temacie prosze-obiektywna-ocene-t538800.html “zakazali” kupować oddzielne części, powiedzieli, że jeśli dokupię coś lepszego to inne stare podzespoły nie wytrzymają takiego dopingu, więc nie wiem…

Z drugiego komputera nie podmienię, bo to netbook. PS mogę normalnie używać tej “bomby zegarowej” skoro ma takie temperatury ale przestała się wyłączać??


(mrFreeze) #18

Powiem jak przedmówca. Kup nowy zasilacz ale za 150zł będziesz mieć dużo lepszy i wykorzystasz go w przyszłości.

http://www.morele.net/zasilacz-ocz-core … -eu-463853

Możesz kupić coś używanego jakiegoś Fortrona.


(Bogdan_G) #19

Stare podzespoły, to takie, jak u mnie. Gram sporo, mam “biurowe” roboty, a net śmiga. Obrabiam PDF na 3D i takie tam. Ponadto jeszcze dużo mam starych gier na emulator playstation. Tylko odłączyłem stacje dyskietek, bo teraz po co to. Właśnie, to u mnie procesor ma przechodzone ponad 20 000 godzin. Właśnie to spec z bino doradził i zamontował mi zasilacz, bo wg niego, właśnie najlepiej nadawał się do starszych podzespołów. Nie kłamał.


(Chateau de Jabol) #20

Taka cena i jeśli jest w miarę dobry, bardzo mi pasuje :slight_smile: (mam nadzieję, że w sklepach, kosztuje +/- tyle samo, bo z neta nie chcę kupować) Natomiast jedno ale: Skąd mam mieć pewność , że będzie pasował do obudowy mojego komputera i jej struktury?

Dodane 02.08.2013 (Pt) 23:49

Czyli zasilacz mogę jeszcze spokojnie kupić jako doping? Bo RAM to już raczej nie bardzo tj pisali w prosze-obiektywna-ocene-t538800.html

hmm?