Samoczynne zmiany w biosie

Witam, mam problem: czasem zdarzy się, że zawiesi mi się komputer, a więc go resetuję.

Po tym resecie bios zmienia taktowanie procesora, czyli:

Mam obecnie Pentium 4 3,2 Ghz(16x200)

Po resecie komputera: Pentium 4 2,8 Ghz (14x200)

Proszę o pomoc

Na początek to bateryjka na płycie głównej do wymiany, jak nie pomoże to będziemy się zastanawiali co dalej.

Przecież P4 ma zablokowany mnożnik? Więc jakim to cudem się zmienia?

Właśnie też się nad tym zastanawiałem. Też się dziwie. Bateryjka nowa

Ma ktoś jakiś pomysł?

A w jakich okolicznościach ci się komputer zawiesza?

w przeróżnych okolicznościach, często jak podłącze jakiś sprzęt USB

Zacznijmy od tego co mi na razie przychodzi do głowy.

Wyczyść komputer Ccleaner’em.

Zrób skan HiJackThis’em i ComboFix’em i podaj LOG’i do działu “Bezpieczeństwo i logi HijackThis”. Niech tam ci go sprawdzą czy nie ma śmieci. Odinstaluj stare sterowniki i zainstaluj najnowsze. Od wszystkiego - Grafika, chipset, dźwięk. Wszystko! Jeżeli to nie pomoże, to możesz w ostateczności zainstalować system + sterowniki na innej partycji i testować go i zobaczyć czy dalej się to powtarza. Jeżeli się będzie powtarzać tzn. że najprawdopodobniej ci płyta główna siadła. Te opcje to jest już totalna ostateczność bo już nic mi do głowy nie przychodzi… Aaaa, no jeszcze jedno istotne pytanie… Jak sprawdzałeś jakie masz taktowanie procka to robiłeś to we właściwościach “Mój komputer”? Jeżeli tak to spróbuj sprawdzić jeszcze taktowanie w Evereście:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ition+2.20

Zacznij od tego - później spróbuj wcześniej wymienionych sposobów :wink: Jeżeli everest pokaże prawidłowe taktowanie a w “Mój komputer” będzie inne tzn. że masz coś w systemie nagrzebane :wink:

System jest świeżo po formacie. Wszystkie sterowniki wgrane. Na taktowanie patrze w biosie evereście i cpu-z.

Dodane 28.06.2009 (N) 11:34

Ma ktoś jakiś inny pomysł?