Samoczynny restart komputera przy próbie odczytu CD

Co może być przyczyną notorycznego (3 przypadki na 5) restartowania się komputera przy próbie odczytu płyty CD :?: Nie mam wgranych żadnych programów “wirtualnych napędów” (odinstalowane). Przetestowałem pamięć RAM w MemTest - żadnych blędów.

Płyta główna to Gigabyte GA-7N400-L.

Ile masz napędów optycznych w systemie?

Spróbuj zmienić z tyłu wtyczkę zasilającą zasilacza…

Czy taśma dobrze siedzi?

Spróbuj odinstalować CD-ROM , zrestartować komputer i niech zainstaluje ponownie…

Czy chodzi o jedną płytę?

Dwa, ale z jednym również się restartuje.

Przy dwóch napędach, chyba wtyczka nie ma znaczenia, bo przy obu napędach się restartuje.

Taśmę wymieniłem dzisiaj, bo myślałem, że to jej wina…

Usuwałem cały kontroler. Nie pomogło.

Nie. Obojętnie jaka płyta.

Jak widać sytuacja wygląda na beznadziejną… I to mnie martwi… :frowning:

PS Chyba jutro zdecyduję się na odtworzeniu systemu z obrazu. Wtedy się wyjaśni czy to problem sprzętowy, czy coś w systemie się sypnęło.

Hmmm…

Jeśli to nie pomoże spróbuj zmienić taśmy do napędów, bo chyba masz je na jednej podłączone… Włóż jakąś inną, ale żeby działała…

Odepnij jeden napęd i tylko z nim wystartuj do systemu i zobacz, co z płytą… Czy jest restart… Mało prawdopodobne, aby zepsuły się oba napędy

Jeśli to nie wina systemu, możliwe zepsucie IDE… Wtedy spróbuj zrobić tak, że wepnij jeden napęd na taśmę razem z dyskiem do IDE1. I zobacz

Próbowałem. Restarciki sypały się aż niemiło.

Też myślę, że mało prawdopodne. Hmmm… A co do IDE. Na pewno spróbuję jak piszesz, tylko czy w takim razie nie powinno w ogóle kopiować/wykrywać napędów :?:

PS Jeszcze przeskanuję w nocy gruntownie kompa pod kątem obecności wirusów.

Wystartuj do konsoli odzyskiwania systemu i zaaplikuj mu chkdsk /r. Może się opamięta…

A co do IDE… Różnie to z nim bywa. Osobiście nie spotkałem się z tym, co opisujesz, więc tylko proponuję rozwiązanie. Natomiast widziałem błąd, że wykrywało wszystko, wkładałem płytkę i nastapiła totalna zwieszka…

Zobacz loga z HijackThis , czy tam wszystko gra na pierwszy rzut oka… Jak coś będzie podejrzanego, wrzuć cały wpis w google i zobacz, co one na to…

OK, dzięki squeet za radę. Nie omieszkam z niej skorzystać, zwłaszcza że kiedyś “chkdsk /r” już mi pomogło :smiley:

Zobaczymy co to z tego będzie.

PS Jak pojawi się w tym topicu pochwała to znaczy, że pomogło :wink:

Zrób jeszcze tak:

odepnij wszystkie taśmy od napędów

włącz system, niech się załaduje bez napędów

wyłącz system

podepnij napędy

włącz system

i zobacz

Nie doczytałem czy z obydwoma napędami CD ten problem - jeśli z jednym to może pada.

Taśma sygnałowa napewno nowa.

Przeinstaluj stery do płyty głównej,wrzuć najnowsze.

Scandisk wykonaj z poziomu konsoli.

Z uruchom komenda sfc /scannow ,włóż płytę z XP do napędu,po sfc spacja.

Mam podobny problem tylko że z nagrywarką. Jak nagrywa lub czyta płyte to za jakiś czas restart heh :slight_smile: . Zauważyłem jedno przy dużej prędkości nagrywania restart następuje szybciej zaraz jak tylko sie zacznie a przy prędkości 8x moge normalnie nagrać płytke a na prędkości 12x jest różnie raz sie uda raz nie dlatego wszystko nagrywam najwolniej jak sie da. Mam też cd-rom ale on jest dobry jak czyta płyte to sie komp nie restartuje. Myśle że pewnie jakiś spiepszony sprzęt mi wcisneli i już!

Josef18 , u mnie jest identycznie, bo też mam problemy z nagrywaniem. Do tego dochodzi wszystko co wyżej już pisałem.

Jeszcze nic nie robiłem w tej sprawie, bo teraz kto inny potrzebuje tamtego komputera…

Czytałem kilka różnych postów i z tym problemem też pisałem tutaj jakiś czas temu i ku jednemu sie chyle że to może być zasilacz tak poprostu jakby nie dawał se rady z kompem. Jeden wcześniej mi sie spalił dlatego teraz myśle o zakupie jakiegoś chyba mocniejszego nie znam sie na tym za bardzo ale innego pomysłu nie mam.

W sumie mam możliwość podmiany zasilacza bez wydawania pieniędzy, więc jak już wszystko zawiedzie to i tego spróbuję…

Złączono Posta : 29.08.2005 (Pon) 21:43

Kolejne próby zdiagnozowania problemu nie przynoszą rezultatu. Dzisiaj podłączyłem jeden z napędów pod I kanał IDE, drugi zostawiłem nieużywany i restarty dalej występowały. Z tego wynika, że i zmiana sterowników nic nie dała…

Teraz mam w planach 2 kolejne kroki:

  1. Zmiana zasilacza.

  2. Postawienia systemu na nowo z jego obrazu.

Nie wiem, od którego zacząć. Szczerze powiedziawszy ten 2. nie za bardzo mi się podoba, bo prócz restartów system obecnie chodzi jak w zegarku…

Czy ja dobrze rozumiem…

HDD były na IDE1, a napędy optyczne na IDE2… Przełożyłeś jeden z napędów na IDE1 i dalej są restarty?

Skoro tak, to IDE są dobre… Stawiam na zasilacz… Zacznij od niego… Być może przepięcia idą po kablu, bądź po prostu ma awarię…

Zmień, potestuj i zobacz… Nie pamiętam, albo nie mówiłeś - czy te restarty stały się nagle?

TAK.

Hmmm… tego to i ja nie pamiętam :? Z początku jakoś je ignorowałem (pierszych kilka), ale z czasem mnie to zaczęło drażnić i postarałem się dojść do przyczyny. I z tego wykluł sie ten topic, po tym jak sam zobaczyłem, że nie daję sobie z tym rady… Ale w tamtym czasie niczego szczególnego z kompem nie robiłem, ale na pewno wtedy jeszcze był podkręcony.

Jutro podmienię, a w ogóle to już od dawna nosiłem się z zamiarem kupna nowego. A że kasy mam ograniczoną ilość (wiadomo - początek roku szkolnego), to zdecydowałem się na ten:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61799731

:spoko:

Jak już posprawdzasz wszystko, odezwij się z wynikami…

A z sadzaniem systemu wstrzymaj się jeszcze…

OK, jutro zamawiam. Jeszcze tylko zobaczę jak na Toto-Mixie mi pójdzie, bo być może do końca się nie spłuczę :smiley:

Jeśli zasiłka pomoże (odpukać w niemalowane), to kurczę będę very happy. No i system się ostanie, co jest dla mnie bardzo istotne.

Zmieniłem zasiłkę przed chwilą… Testuję…

No jestem ciekaw, jak to wyjdzie… Zrób mu godzinę ostrego testu - najlepiej włóż płytki, które restartowały go, a później włóż jakąś Audio CD i posłuchaj sobie muzy…

Słucham muzy… Póki co jest wszystko OK. Zaraz nagram jakąś płytę, bo przy szybkim nagrywaniu zawsze się restartował…

Tylko uważaj z prędkością 52x :wink:

Najlepiej zainstaluj sobie teraz jakąś grę… Żeby cała instalacja z CD przebiegła…