Samoczynny restart, przywracanie systemu i niewykrywanie HD


(S Nestor) #1

Witam,

mój problem przedstawia się następująco:

 1. Od jakiegoś czasu co pewien okres pojawia mi się niebieski ekran z masą informacji po czym system się restartuje...taki stan trwa od kilku miesięcy i wspomniana sytuacja występuję z różną częstotliwością (czasem raz na tydzień, czasem raz na dwa tygodnie, czasem 2 razy dziennie) i w różnych sytuacjach (gra, film, przeglądarka, pulpit).

 2. Od kilku dni po restarcie manualnym (guzik restart) lub poprostu podczas włączania komputera pojawia się informacja, że system Windows musi naprawić przed uruchomieniem jakieś błędy (wybierałem sprawdzanie - zalecane lub normalne) po czym myśli, sprawdza i najczęściej albo zawsze (nie zwracałem na to uwagi) przeprowadzał przywracanie systemu.

 3. Od wczoraj po uruchomieniu komputera pojawiała się informacja: "Reboot and select proper Boot device or insert Boot Media in selected device and press a key". Początkowo poprostu resetowałem kompa i po kilku (czasem po jednym) restarcie system odpalał po przerobieniu naprawy systemy z pkt. 2. Jeżeli natomiast wybierałem normalne uruchomienia Windowsa zamiast zalecanego sprawdzania systemu to przed uruchomieniem systemu i tak na czarnym tle białe napisy informowały mnie mniej więcej takim komunikatem: "sprawdzanie systemu plików na C: typ systemu plików to NTFS, sprawdzanie spójności danych"

po czym system się uruchamiał.

Trochę poszperałem na forum i w BIOSie i znalazłem, że miałem ustawione w BIOSie w zakładce Boot Device Priority jako 1st Boot Device CD ROM i zmieniłem to tak aby na pierwszym miejscu był: SATA: 3M-WDC WD2500AAKS-00L9A0 (to jest dysk twardy prawda?) Nigdy nie grzebałem w BIOSie więc skąd ta zmiana w Boot Device Priority? Wcześniej nie miałem takich problemów.

Po tej operacji system uruchomiłem kilka razy i normalnie się odpalił.

I teraz się zastanawiam....biorąc pod uwagę problemu z pkt 1,2 i 3 co to może być? Jakiś problem z dyskiem czy może Windowsem?

Jeżeli ktoś dotrwał do końca tego wywodu to proszę o pomoc i podpowiedź co powinienem zrobić, co sprawdzić itp. Może format i nowy system zainstalować?

Czekam na posty i pozdrawiam.


(Ciastos H) #2
 1. W Dzienniku Zdarzeń sprawdź co to był za kod błędu.

2 i 3: Mi to wygląda na coś z zasilaniem dysku - sprawdź czy taśmy danych i wtyczki zasilania są podłączone poprawnie (żadnych luzów ma nie być). Jeśli to nie pomoże, sprawdź zworki na dyskach (też kiedyś miałem podobne problemy z powodu złego ustawienia dysków).

Skąd zmiana w Boot Device Priority? Otóż BIOS, gdy nie znajdzie wpisu urządzenia startowego, które jest ustawione w tablicy rozruchu, ustawia sobie pierwsze podłączone bootowalne urządzenie (w tym wypadku napęd optyczny).

Tak jak mówiłem - albo zworki, albo zasilanie, albo mechanika dysku.


(S Nestor) #3

Dzięki za szybką odpowiedz!

Nie wiem czy o to chodzi ale mam coś takiego:

Typ zdarzenia z ostatnich 7 dni:

 1. Krytyczne: identyfikator zddarzenia: 41 (System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Przyczyną tego błędu może być fakt, że system przestał odpowiadać, uległ awarii lub nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.)

 2. Błędy: identyfikator zdarzenia:

 3. 7 (W urządzeniu \Device\Harddisk0\DR0 wystąpił zły blok.)

 4. 55 ("Struktura systemu plików na dysku jest uszkodzona i nie nadaje się do użytku. Uruchom narzędzie chkdsk na woluminie \Device\HarddiskVolume1.")

 5. 1000 (Nazwa aplikacji powodującej błąd: pes2012.exe, wersja: 1.3.0.0, sygnatura czasowa: 0x4ecd86d9

Nazwa modułu powodującego błąd: afsio.DLL, wersja: 12.2.2.1, sygnatura czasowa: 0x4f42be18

Kod wyjątku: 0xc0000005

Przesunięcie błędu: 0x00001311

Identyfikator procesu powodującego błąd: 0xec0

Godzina uruchomienia aplikacji powodującej błąd: 0x01cd81e6f7607982

Ścieżka aplikacji powodującej błąd: D:\Gry\PES 12\pes2012.exe

Ścieżka modułu powodującego błąd: D:\Gry\PES 12\kitserver\afsio.DLL

Identyfikator raportu: 12595af1-eddb-11e1-b29e-002354a1bd1b)

 • 1001 (Nastąpił ponowny rozruch komputera po operacji wykrywania błędów. Wyniki tej operacji były następujące: 0x000000d1 (0x00000072, 0x00000002, 0x00000000, 0x89c6b99f). Zrzut zapisano w: C:\Windows\MEMORY.DMP. Identyfikator raportu: 082112-19000-01.)

 • 1002 (Serwer DHCP 192.168.1.1 odmówił dzierżawy adresu IP 192.168.1.102 dla karty sieciowej o adresie sieciowym 0x00027271C405 (serwer DHCP wysłał komunikat DHCPNACK).)

 • 6008 (Poprzednie zamknięcie systemu przy 11:21:18 na ‎2012-‎08-‎21 było nieoczekiwane.)

Są jeszcze ostrzeżenia i informację ale to chyba niepotrzebne...

Przepisałem to ale kompletnie nie wiem co z tym zrobić:smiley:

Posprawdzam czy wszystko jest dobrze podłączone....ale jeżeli problem będzie się powtarzał to albo nowy dysk albo gdzieś do naprawy?

Pozdrawiam.


(Ciastos H) #4

Zły blok - badsector, maybe?

Zaplanowane zostało sprawdzanie systemu plików, co powoduje to, że widać komunikaty "sprawdzanie spójności".

0xC0000005 oznacza tyle, co aplikacja próbowała nadpisać obszar pamięci, do której nie miała dostępu (access violation).

BugCheck o kodzie 0xD1 - DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL - Sterownik nie zmienia licznika odwołań dla jakiegoś obiektu urządzenia - Problem z reguły natury softwarowej.

Popraw kable, przeinstaluj system, a jeśli to nie pomoże, dysk jest uszkodzony.


(Agatonster) #5

s.nestor ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.


(S Nestor) #6

badsector....nie wiem co to ale czy da się to naprawić?

Załóżmy, że po poprawie kabli sytuacja z niebieskim ekranem itd. będzie się powtarzać znaczy to czy prorokuje to sytuacje w której dysk padnie na dobre i stracę wszystkie dane? Tzn czy jeżeli sytuacja będzie się powtarzać to jak najszybciej wymienić dysk aby nie stracić danych czy mogę za spokojem pracować sobie na tym dysku jeszcze jakiś czas bez obawy o utratę danych?


(Ciastos H) #7

Badsector to fizyczne uszkodzenie struktury dysku twardego, najczęściej nieodwracalne. Jeśli po poprawie kabli sytuacja z BSoD będzie się powtarzać to zrób kopię zapasową wszystkich danych i spróbuj przeinstalować system. Jeśli to nie pomoże, to przykro mi, Twój dysk jest do wymiany.

Widzę że masz Western Digital... One często lubią takie cyrki odstawiać.


(S Nestor) #8

MrCiastexx dzięki za ekspresową pomoc.

Zastosuję się do Twoich rad.

Pozdrawiam.


(reos) #9

Cokolwiek zrobisz, będzie to Twój wybór. Nikt nie zgadnie, kiedy komputer przestanie działać.

Dlatego zabezpiecz swoje dane, przenieś, skopiuj.

Wyzeruj dysk, lub sprawdź/napraw programem MHDD

Zainstaluj na nowo system.


(S Nestor) #10

Sytuacja obecnie wygląda następująco....

komputer działa normalnie bez problemów poza momentem uruchamiania...

Gdy uruchamiam kompa pojawia mi się narzędzie do naprawy systemu Windows przed uruchomieniem....komp chce robić przywracanie, gdy potwierdzam pokazuje się jakiś błąd i ponownie odpala się sprawdzanie systemu i naprawianie....po ok 5-10 min kończy i uruchamia się ponownie już działając...czasem operacja powtarza się 2-3 razy....

Po uruchomieniu Windowsa w dzienniku zdarzeń nie ma żadnych "błędów" ani "krytycznych" w ostatnim czasie....

W BIOSIE w zakładce Boot Device Priority cały czas jest dysk na miejscu pierwszym.....

Nie znam się ale wnioskuję z powyższego, że nie ma problemu z odczytem dysku tylko coś się sypie z systemem...

Kolega reos zaproponował sprawdzenie dysku programem MHDD....troszkę poczytałem i ludzie chwalą ten program jednocześnie ostrzegając, że bardzo łatwo zniszczyć dysk osobie nieobeznanej....jako, że ja właśnie jestem nieobeznany może macie jakąś inna propozycje sprawdzenia dysku i innych podzespołów kompa w poszukiwaniu uszkodzeń/nieprawidłowości?

Padła też propozycja wyzerowania dysku....czy całkowity format wszystkich partycji i ponowna instalacja systemu przyniesie podobny efekt?

Reasumując chciałbym sprawdzić jakoś dysk, zasilanie itp. pod względem prawidłowego funkcjonowania i albo w ten sposób wykryć źródło problemu....albo jeżeli okaże się to nieskuteczne zrobić całkowity format dysku i ponownie zainstalować Windowsa.

Prosze o porade.


(Ciuci) #11

Pokaż smart dysku.Program HDtune zakładka Haelth.


(S Nestor) #12

Zrzuty z programu HDtune:

Program właśnie wykonuje "error scan". Jak skończy to wstawię screena. Na tym etapie dojechał do połowy i są same zielone kratki oprócz dwóch, które są czerwone..."Damaged Blocks: 0,1%"

-- Dodane 27.08.2012 (Pn) 15:13 --

Przesyłam ostatni zrzut z programu HDtune:

Proszę o pomoc bo wydaje mi się, że sam nie jestem wstanie właściwie ocenić wyników.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

-- Dodane 28.08.2012 (Wt) 11:11 --

Witam,

wczoraj kilka razy wyłączyłem i włączyłem kompa i było wszystko ok jednak dzisiaj rano po uruchomieniu pojawił się taki ekran:

Wcisnąłem F1 i szstem normalnie si uruchomil....

Analizujac wczorajsze zrzuty z programu HDtune i dzisiejszy link jest ktos w stanie postawic jakas diagnoze??

Prosze o pomoc bo nie wiem czy kombinowac ze sprzetem czy z systemem...

Pozdrawiam.

-- Dodane 29.08.2012 (Śr) 11:30 --

Widzę, że nie ma chętnych do komentarzy to opiszę co się dzieję i może się komuś przyda w przyszłości...

Znów pojawił się problem z niebieskim ekranem i restartem.

Kilka razy uruchamiałem kompa i było wszystko ok....jednak dzisiaj rano po włączeniu znów problem typu "poszukiwanie problemu przez windows", nieudana próba przywracania systemu po czym znów "poszukiwanie problemu przez windows" i po tym system uruchomił się normalnie....kilka razy ponownie wyłączyłem i włączyłem kompa, kila restartów ręcznych i wszystko odpala się bez problemu....nie czaje tego:D

Zamieniłem kabelek łączący dysk twardy z płytą główną z kabelkiem od czytnika płyt....kabelek od dysku wpiąłem w inne miejsce na płycie głównej....

Odpaliłem kompa i nie było problemów, czytnik płyt wysuwa się normalnie bez problemu...zrobiłem test HDtune:

http://i49.tinypic.com/vfi4aw.png Tym razem Quick Scan, wcześniej na dłuższym scanie były dwie czerwone kratki(patrz pierwszy dodany link)

Zamieniłem kabelki tak jak były na początku zanim zacząłem kombinacje:

Nie znam się na tym ale poczytałem na innch forach i ponoć takie skoki prędkości dysku są bardzo niedobre.

Zrobię formata, zainstaluje na nowo system, zrobie defragmentację (takie czynności radzili na innym forum i gościowi pomogło - brak skoków szybkości na dysku). Następnie zrobię test HDtune i zamieszczę na forum.

Nadal czekam na komentarze osób obeznanych w temacie.

Ciuci

radziłeś abym zrobił test HDtune...zrobiłem i proszę Cie o komentarz.

Pozdrawiam.

-- Dodane 02.09.2012 (N) 19:07 --

Problem już rozwiązany....

okazało się, że uszkodzony był kabel od wiatraczka....robił jakieś spięcie i uszkodził dysk oraz nagrywarkę.

Może się komuś przyda.

Pozdrawiam.