Samodzielne złożenie kompa, a licencja Windows XP OEM

Złożyłem znajomemu komputer z nowych części kupionych w sklepie. W innym sklepie kupiłem Windows XP HE OEM. Sprzedawca powiedział, że w tym przypadku to ja jestem “producentem” sprzętu i dlatego mogę na tym złożonym kompie zainstalować XP OEM (był kupiony osobno). Teoretycznie muszę świadczyć znajomemu pomoc techniczną :-). Słyszałem, że zmiany licencyjne pozwalają na kupienie OEM-a osobno, ale na książeczce z XP pisze “do rozprowadzania tylko z nowymi komputerami PC”. Czy postąpiłem legalnie, instalując na tym kompie XP?

Proszę o nieudzialanie odpowiedzi w stylu “wydaje mi się” itp. Nie wiesz - nie pisz.

Pozdrawiam

Cześć , sam sobie odpowiedziałeś na pytanie

Wszystko jest jak najbardziej zgodne z prawem , mało tego sam M$ zachęca do zakupu tej wersji /OEM/ systemu celem zalegalizowania systemu na starszych kompach z piratami .

Dzięki, teraz mogę być spokojny :-). A jeszcze jedno pytanko. Mam komputer z Linuxem kilka lat, był kupiony bez Windows. Teraz - załóżmy - kupiłbym Win XP OEM i sobie zainstalował. Czy to będzie legalne?

Movement poczytaj sobie o licencji OEM na stronach MS.

Tak, jest to legalne. Nie ważne jaki to komputer. Możesz kupić OEM i zainstalować.

Jak masz wątpliwości - dzwoń do MS

Czytałem licencję, acz specyfika języka MS nie ułatwia orientacji :? . Dziękuję za odpowiedź, co chciałem wiedzieć - wiem.

A jak się temu twojemu znajomemu coś skopie sfajczy albo jeszcze coś innego, że wymienićie kopma lub zmieniczie jego bebechy to też niema problemu… :slight_smile: Zdzonisz na linie M$ wisisz na lini jakieś 40minut w tym czasie postepujesz jak ci automat opowiada i po 40minutach reaktywujesz OEM’a na nowym kompie :lol: tak jak ja zrobiłem :smiley:

itq5 racja, tylko, że w przypadku moim i mojego kumpla zależy na całkowitej, przynajmiej tej teoretycznej legalności :-), bo to, że ktoś tam ma oryginalną płytkę, książeczkę i COA to nie znaczy, że używa legalnie… mimo, że pare stów za system zapłacił :?

Wszystko jest zgodnie z prawem jeśli system w wersji OEM kupił razem z jakąś częścią która będzie pracowała w tym komputerze.

Wg nowej licencji OEM nie jest to wymagane.

Co do licencji OEM Microsoftu jest ona ważna razem z płytą główną. Jeśli wymienisz po jakimś czasie płyte główną tracisz licencje na windowsa (OEM). Chyba że wymiana była w trakcje okresu gwarancyjnego. Wszytskie inne cześci można wymieniać w zależności od potrzeby.

Windowsa możesz kupić osobno bez żadnej części.

Licencja OEM wiąże system operacyjne do sprzętu z którym została zakupiona. jeśli kupisz Windows OEM z np. myszką to możesz go zainstalować na każdym komputerze do którego ta myszka jest podłączona, co prawda jest zastrzeżenie że system musi być powiązany z integralnym i nieodzownym elementem komputera (niekoniecznie z płytą główną - płyta tyczy się systemów zakupionych już z zainstalowanym oprogramowaniem) a instalując system OEM samodzielnie sami wybieramy z czym wiążemy system, i ta część musi być na dowodzie zakupu systemu. Systemu OEM zgodnie z licencjom OEM nie można legalnie nabyć samodzielnie. Sprzedający nie ma prawa przekazać takiej płyty do użytkownika końcowego wyjątkiem jest właśnie to jak sam składasz sobie komputer wtedy jesteś uznawany za producenta systemu, więc system musisz kupić od producenta MS ci oczywiście jednej sztuki raczej nie sprzeda więc musisz kupić w sklepie, a tam już obowiązuje zasada że sprzedawcy nie wolno, dlatego powinien ci system sprzedać z kawałkiem komputera który wykorzystasz do budowy komputera. (chyba że znowu coś się zmieniło)

Kup wersję OEM jeśli posiadasz komputer i chcesz by legalnie pracował na platformie Windows. Dodatkowo dzięki nowym warunkom licencji OEM nie musisz już kupować systemu razem z innym podzespołem komputera.

Ok znalazłem w końcu potwierdzenie - można nabyć OEM bez kawałka komputera :slight_smile:

TAK