Samoistne włączanie komputera

Witam

Czasem jak wyłączam komputer po chwili sam sie z powrotem włącza. Ponieważ jestem początkująca i mam małe doświadczenie w tym zakresie, proszę o podanie ścieżki dostępu tej naprawy jeżeli taka istnieje. Mam zaistalowanego Windowsa XP. Przeczytałam na forum, że może być to zasilacz lub płyta główna jak również innych rzeczy. Chciałabym wiedziec jednak co, ponieważ zasilacz niedawno wymieniałam i jest na gwarancji.

Pozdrawiam

Przepraszam, że pytam o takie rzeczy ale spotkałem się już z podobnym przypadkiem u osoby “początkującej”.

Czy przypadkiem zamiast “wyłącz komputer” nie zdarza Ci się kliknąć na “uruchom ponownie”?

Nie, prawidłowo wyłączam kompouter, start/wyłącz komputer

Przyczyn takiego zachowania może być bardzo dużo.

Napisz dokładnie jaki masz komputer, w jaki sposób korzystasz z internetu (kabel sieciowy, Neostrada, inny dostawca) jeśli korzystasz z modemu to z jakiego itd. Im więcej szczegółów tym lepiej.

Ponieważ piszesz, że rzecz się dzieje “czasami” to być może jest to wina ustawienia w Biose.

Nie wiem jaki masz BIOS ale standardowo powinnaś znaleźć coś takiego:

Power Management Setup => IRQ/Event Activy Detect => PowerOn by PCI Card i jeśli tam jest ustawione ne ENABLED to zmień na DISASBLED

Oczywiście jest to tylko jedna z wielu możliwości.

Moje podłączenie do internetu jest kablem sieciowym.

Komputer ( odpisuję z faktury)- ATI Rodeon 9550

Pamięć DDR 256 MB PC400 Kingston 512

tyle chyba wystarczy czy nie?

A teraz z tym BIOS-em to tragedia. Ja tez nie wiem jaki mam BIOS. A jak się mam dowiedzieć/.W prawdzie można się doszukać w wyszukiwarce jak wejść do BIOS, ale ja się trochę boję. Proszę podać jak, żebym była pewna w 100%. Najlatwiej jest przecież coś zepsuć. Jeżeli jeszcze masz do mnie cierpliwość to proszę o podanie całej ścieżki dostępu czyli zaczynając jak wejść do BIOS-a :slight_smile:

wciśnij power na obudowie komputera:)

pierwszy ekran to karta graficzna

drugi to test pamięci i tam na gorze powinno pisać jaki masz bios i jak wciśniesz klawisz break na klawiaturze to nawet zdąrzysz go spisać

żeby wejsc do biosu to musisz przeczytac na tym drugim ekranie jakim klawiszem

bedzie pisało mniej więcej coś takiego z dołu ekranu:

Press KLAWISZ to enter SETUP lub [KLAWISZ] setup.

niektóre karty mają zablokowany pierwszy ekran (na moim 6600 musiałem sam odblokowywać :wink: )

ale spisz tylko firmę biosu (AMI, Award itd.) i numer… jak będzie to rewizję

najczęściej Del ale czasami jest też F2

Bona , Skoro łączysz się z internetem przez kabel sieciowy to zanim zaczniesz “grzebać” w BIOSIE, możesz przetestować jedną rzecz.

Wyjmij z gniazda kabel sieciowy i wtedy sprawdź, czy komputer sam się uruchomi. Jeśli wszystko wróci do normy i komputer nie będzie sam się uruchamiał, to znaczyć będzie, że właśnie w BIOSIE trzeba zmienić to o czym pisałem i wtedy dopiero zaczniemy “grzebać” :wink:

Zrobiłam tak jak piszesz. Wyciągnęłam z gniazdka kabel sieciowy. Dla pewności 3- razy otwierałam komputer i zamykałam. Komputer sam sie nie włączał - gloria Świetna podpowiedz, śliczne dzięki ale w takim razie pozostaje tak jak piszesz bios a to trudne, nie wiem czy poradzę sobie. B. bardzo proszę o bardzo dokładne instrukcje .

:slight_smile: dla Ciebie

Bona , Żeby przygotować bardzo dokładne instrukcje trzeba wiedzieć jaki masz BIOS. Kilka sposobów na określenie rodzaju BIOSU masz podane w postach powyżej.

Możemy jednak spróbować rozwiązań standardowych, które być może pozwolą na wejście do BIOSU bez znajomości szczegółów.

Zrestartuj komputer. W kiedy na czarnym ekranie zaczną się pojawiać napisy (nie “Windowsowe” tylko te jeszcze wcześniej) zacznij naciskać klawisz DEL jeśli mimo tego uruchomi się Windows to powtórz cała procedurę, tym razem (zamiast klawisza DEL) naciskając klawisz F2. Są to dwa chyba najpopularniejsze klawisze do uruchamiania BIOSU. Jeśli nie uda Ci się wejść do BIOSU to musisz jednak podać nam jego rodzaj.

Jeśli jednak uda Ci się uruchomić BIOS to postaraj się dojść po ścieżce, którą podałem wcześniej ( Power Management Setup => IRQ/Event Activy Detect => PowerOn by PCI Card ) i zmień ustawienie z ENABLED na DISABLED

Niestety w różnych rodzajach BIOSu nazewnictwo poszczególnych pozycji może być trochę inne.

Jeśli uda Ci się zmienić wpis o którym pisałem to nie zapomnij zapisać ustawień przed wyjściem z BIOSU.

Zazwyczaj w BIOSie wszystko jest opisane w miarę przejżyście ale w języku angielskim. Może jednak język ten nie stanowi dla Ciebie problemu.

Daj znać jak poszło :wink:

Jeśli po wejściu do BIOSu nie będziesz jednak wiedziała co masz robić dalej (bo nazewnictwo będzie zupełnie inne) to spisz wszystkie pozycje jakie tam będą i podaj je tutaj.

Będziemy wchodzili tam “krok po kroku” :wink:

Witam,

Weszłam do BIOS-a i potem w PowerManagent Setup ale dalej nie ma już takiej ścieżki jak podałeś tj IRQ/Event Activy Detect , więc wyszłam bo nie wiedziałam w co mam kliknąć. Natomiast z postów podanych wyżej spisałam firmę BIOS-u ,. Jest to Award v6 00PG. Czy to wystarczy? :slight_smile:

Power Management Setup -> PM Wake Up Events -> Resume By PCI PME

i to na disabled…

Bona , Nie znam ustawień w BIOSie, który masz u siebie więc spróbuj zrobić to co podaje klopas. Jeśli jednak w Twoim BIOSie nie ma takich pozycji (chociaż podejrzewam, że klopas wie co pisze :wink: )to zanotuj i podaj tutaj wszystkie wpisy jakie masz dostępne po wejściu do PowerManagent Setup.

KLOPAS - dziękuję za podanie ścieżki. Robiłam chyba z 10 razy i nic ale problem był w tym, że kiedy zmieniłam ustawienia z ENABLED na DISABLED to z powrotem przeskakiwało na ENABLED pomimo, że za każdym razem zmianę akceptowałam. Nie wiem o co chodziło ale w każdym razie jest już dobrze i komputer poddał się.

Dziękuję ślicznie, jeden problem mam z głowy. Podziwiam wiedzę i zaangażowanie w niesieniu pomocy innym, Podziwiam nie tylko Ciebie ale Wszystkich, którzy pomagali mi , jak równiez pomagają innym. Jeszcze raz DZIĘKUJĘ.

SDAR -dziekuję za pomoc. Dziękujęm że miałeś tyle cierpliwości do mnie. Robicie dobrą robotę, co ja mówie, bardzo dobrą. Życzę samych sukcesów. Na pewno jeszcze nie raz będę potrzebować Waszej pomocy i wtedy będę się uśmiechać i znowu prosić o pomoc :slight_smile: POWODZENIA