SAMSUNG F3, zmiana na partycję podstawową z poziomu Gparted

Witam!

Mam następujący problem, odłączyłem dysk ATA i teraz nie mogę zainstalować na F3 systemu, ponieważ jest on partycją logiczną.

Chce to zmienić z poziomu Gparted, lecz przy wyborze rodzaju partycji można wybrać tylko “logical”.

Proszę o pomoc.

Dodane 15.09.2009 (Wt) 15:17

Próbowałem wszystkiego i się nie da, proszę o pomoc! :smiley:

Hej,

Jeśli na dysku nie masz danych, które chciałbyś ocalić, to nie ma problemu. :slight_smile: Partycje logiczne powstają zawsze i tylko na partycjach rozszerzonych. By możliwe było zatem utworzenie partycji podstawowej konieczne jest:

:arrow: usunięcie wszystkich partycji logicznych utworzonych na partycji rozszerzonej - najczęściej są one zaznaczone zielonkawym kolorem,

:arrow: usunięcie partycji rozszerzonej - zaznaczonej najczęściej kolorem seledynowym - partycja ta w polu File System ma zdefiniowany identyfikator extended. Po usunięciu tej partycji (oczywiście najpierw trzeba usunąć partycje logiczne, gdyż w przeciwnym wypadku polecenie Delete nie będzie aktywne) możliwe będzie utworzenie nowej partycji - w tym i podstawowej.

Daj znać, czy się udało… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zrobiłem tak jak napisałeś tzn. usunąłem wszystkie partycje stworzone na F3, zrobiłem jedną podstawową i podzieliłem ją na dwie podstawowe 80 i 300 ileś. Kiedy próbowałem zainstalować system wywaliło to samo co poprzednio: “System nie może znaleźć woluminu spełniającego kryteria”, chociaż w typie jest napisane “podstawowa”.

Dodane 19.09.2009 (So) 23:19

Podłączyłem pod inny slot i zrobiłem jeszcze raz jedną partycję i jest nadal to samo.

Czy może być to zepsuty dysk, jeżeli system się na nim instaluje i normalnie plikami można operować (nie zrozumcie źle, pliki się instalują na Samsungu a BOOT na ATA)?

Proszę o pomoc jeszcze raz :).

Hej,

Wszystko wskazuje zatem na fakt, że instalacja systemu nie ma nic wspólnego z tym, czy partycja jest logiczna czy podstawowa. :expressionless: W końcu teraz na dysku masz podstawowe partycje, a system i tak nie chce się zainstalować.

Przychodzą mi na myśl dwie kwestie:

:arrow: Czy na dysku, na którym chcesz zainstalować system, nie było przypadkiem ukrytej partycji z plikami przywracania systemu. Wielokrotnie jest bowiem tak, że oprócz płytki potrzebna jest ukryta partycja, by móc przywrócić system. Jeśli wcześniej była, a teraz została usunięta, to prawdopodobnie instalacja nigdy się nie uda,

:arrow: Być może instalator poszukuje partycji o konkretnym, oryginalnym rozmiarze. Niektóre programy przywracające system niestety mają jeden defekt - jeśli próbujesz przywrócić je na mniejszej lub większej partycji, po prostu nie wiedzą, co zrobić z pozostałą przestrzenią - i wyświetlają komunikat, że nie znaleziono odpowiedniego woluminu.

W to, to raczej wątpię, ale dla pewności możesz przetestować dysk narzędziem jego producenta. Jakiej firmy to dysk??

Tego niestety zupełnie nie rozumiem. Co miałeś na myśli??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dobra rozgryzłem problem. Wystarczyło odłączyć drugi dysk. Ale teraz jak podłącze z powrotem to nadal nie da się zainstalować.

Wyciągnąłem także zworkę z dvd.

A mam jeszcze jedno pytanie, jak jest podłączony dysk ATA to w biosie jest on na master a wszystko inne na slave, jak jest sam samsung też jest na slave, może w tym jest problem?

Hej,

Ciężko stwierdzić, dlaczego tak jest - może identyfikator dysku, przy podłączeniu dwóch jest inny i dlatego proces instalacji nie chce się rozpocząć. A swoją drogą - jaki jest ten drugi dysk - podłączany też na ATA czy na SATA??

:arrow: A jak ustawiona jest zworka na tym dysku; i jak na pozostałych napędach??

:arrow: Czy wszystkie napędy podłączasz przez ATA czy też niektóre przez SATA??

:arrow: Raczej tym spowodowany problem nie jest - przy błędnej konfiguracji napędów i dysków komputer prawdopodobnie zatrzymałby się na testach BIOS’a i zgłosił odpowiedni błąd lub też w ogóle nie wykrył urządzeń, których podłączenie jest konfliktowe.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dobra rozwiązałem problem. Wystarczyło podłączyć Samsunga pod gniazdo SATA-0, a ten drugi obojętnie gdzie.