SAMSUNG F3, zmiana na partycję podstawową z poziomu Gparted

(Mskitek) #1

Witam!

Mam następujący problem, odłączyłem dysk ATA i teraz nie mogę zainstalować na F3 systemu, ponieważ jest on partycją logiczną.

Chce to zmienić z poziomu Gparted, lecz przy wyborze rodzaju partycji można wybrać tylko "logical".

Proszę o pomoc.

-- Dodane 15.09.2009 (Wt) 15:17 --

Próbowałem wszystkiego i się nie da, proszę o pomoc! :smiley:

(Dimatheus) #2

Hej,

Jeśli na dysku nie masz danych, które chciałbyś ocalić, to nie ma problemu. :slight_smile: Partycje logiczne powstają zawsze i tylko na partycjach rozszerzonych. By możliwe było zatem utworzenie partycji podstawowej konieczne jest:

:arrow: usunięcie wszystkich partycji logicznych utworzonych na partycji rozszerzonej - najczęściej są one zaznaczone zielonkawym kolorem,

:arrow: usunięcie partycji rozszerzonej - zaznaczonej najczęściej kolorem seledynowym - partycja ta w polu File System ma zdefiniowany identyfikator extended. Po usunięciu tej partycji (oczywiście najpierw trzeba usunąć partycje logiczne, gdyż w przeciwnym wypadku polecenie Delete nie będzie aktywne) możliwe będzie utworzenie nowej partycji - w tym i podstawowej.

Daj znać, czy się udało... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Mskitek) #3

Zrobiłem tak jak napisałeś tzn. usunąłem wszystkie partycje stworzone na F3, zrobiłem jedną podstawową i podzieliłem ją na dwie podstawowe 80 i 300 ileś. Kiedy próbowałem zainstalować system wywaliło to samo co poprzednio: "System nie może znaleźć woluminu spełniającego kryteria", chociaż w typie jest napisane "podstawowa".

-- Dodane 19.09.2009 (So) 23:19 --

Podłączyłem pod inny slot i zrobiłem jeszcze raz jedną partycję i jest nadal to samo.

Czy może być to zepsuty dysk, jeżeli system się na nim instaluje i normalnie plikami można operować (nie zrozumcie źle, pliki się instalują na Samsungu a BOOT na ATA)?

Proszę o pomoc jeszcze raz :).

(Dimatheus) #4

Hej,

Wszystko wskazuje zatem na fakt, że instalacja systemu nie ma nic wspólnego z tym, czy partycja jest logiczna czy podstawowa. :expressionless: W końcu teraz na dysku masz podstawowe partycje, a system i tak nie chce się zainstalować.

Przychodzą mi na myśl dwie kwestie:

:arrow: Czy na dysku, na którym chcesz zainstalować system, nie było przypadkiem ukrytej partycji z plikami przywracania systemu. Wielokrotnie jest bowiem tak, że oprócz płytki potrzebna jest ukryta partycja, by móc przywrócić system. Jeśli wcześniej była, a teraz została usunięta, to prawdopodobnie instalacja nigdy się nie uda,

:arrow: Być może instalator poszukuje partycji o konkretnym, oryginalnym rozmiarze. Niektóre programy przywracające system niestety mają jeden defekt - jeśli próbujesz przywrócić je na mniejszej lub większej partycji, po prostu nie wiedzą, co zrobić z pozostałą przestrzenią - i wyświetlają komunikat, że nie znaleziono odpowiedniego woluminu.

W to, to raczej wątpię, ale dla pewności możesz przetestować dysk narzędziem jego producenta. Jakiej firmy to dysk??

Tego niestety zupełnie nie rozumiem. Co miałeś na myśli??

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Mskitek) #5

Dobra rozgryzłem problem. Wystarczyło odłączyć drugi dysk. Ale teraz jak podłącze z powrotem to nadal nie da się zainstalować.

Wyciągnąłem także zworkę z dvd.

A mam jeszcze jedno pytanie, jak jest podłączony dysk ATA to w biosie jest on na master a wszystko inne na slave, jak jest sam samsung też jest na slave, może w tym jest problem?

(Dimatheus) #6

Hej,

Ciężko stwierdzić, dlaczego tak jest - może identyfikator dysku, przy podłączeniu dwóch jest inny i dlatego proces instalacji nie chce się rozpocząć. A swoją drogą - jaki jest ten drugi dysk - podłączany też na ATA czy na SATA??

:arrow: A jak ustawiona jest zworka na tym dysku; i jak na pozostałych napędach??

:arrow: Czy wszystkie napędy podłączasz przez ATA czy też niektóre przez SATA??

:arrow: Raczej tym spowodowany problem nie jest - przy błędnej konfiguracji napędów i dysków komputer prawdopodobnie zatrzymałby się na testach BIOS'a i zgłosił odpowiedni błąd lub też w ogóle nie wykrył urządzeń, których podłączenie jest konfliktowe.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Mskitek) #7

Dobra rozwiązałem problem. Wystarczyło podłączyć Samsunga pod gniazdo SATA-0, a ten drugi obojętnie gdzie.