Samsung HD502HJ - niski transfer, prosze o pomoc

(Ryko44) #1

Witam. Ostatnio kupiłem na allegro nowy dysk Samsung HD502HJ 500GB który działa z kontlorerami SATA II/SATA , ja mam kontlorer SATA na płyciegłównej wg. którego transfer powinien wynosić max. 150 MB/s . U mnie ten dysk w programi HD Tune osiąga max 100 MB/s , a powinien wg. wszelkich testów, screenów znalezionych w necie mieć max 145 MB/s , no i właśnie tu się zaczyna problem. Przy włączeniu kompa na ekranie ukazuję się kilka informacji z biosu między innymi z dysku jest tam napisane HD502HJ / IDE100/ 500 GB . O co chodzi z tym IDE100 które mi penie ogranicza transfer dysku , przecież dysk mam podpięty pod złącze SATA .Prosze o pomoc , jakieś informacje .Screeny z HD Tune

MÓJ

POWINNO BYĆ

(Dimatheus) #2

Hej,

To, że dysk podłączony jest przez port SATA to jedno, a rodzaj trybu, w którym pracuje, to drugie. Prawdopodobnie w ustawieniach BIOS'u płyty głównej kontroler SATA ustawiony jest w trybie natywnym (SATA Mode: Native lub IDE-Mode), przez co działa z maksymalną szybkością 100 MB/s.

:arrow: Jakiego systemu operacyjnego używasz??

:arrow: Jaki jest producent i model płyty głównej??

I kwestia druga - jeśli używasz systemu XP, to używając dysków SATA w trybie AHCI, przy instalacji konieczna jest integracja sterowników do kontrolera SATA. Jest to mała niedogodność, ale po zrobieniu tego można korzystać z wyższych transferów i systemów zarządzania dyskiem. Natomiast przy instalacji w trybie Native lub IDE-Mode Windows XP widzi dysk twardy, ale kosztem późniejszego zmniejszenia wydajności...

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Ryko44) #3

system jakiego używam to Windows XP Service Pack 3 zintegrowany z systemem na płycie instalacyjnen

producent i model płyty głównej to ECS RS482-M754 bios AWARD

(Dimatheus) #4

Hej,

Windows XP i płyta ESC - czyli wszystko wskazuje na to, że faktycznie mamy do czynienia z ograniczeniem transferu wynikający z działania w leciwym trybie Native-IDE. Możesz to sprawdzić wchodząc do BIOS'u płyty głównej -> Integrated Peripherals -> drugi South OnChip PCI Device (Press Enter) -> SATA Controller. Jeśli ustawiony jest na IDE Mode, to mój strzał był dobry. :slight_smile: Wtedy zostaje rozważyć, czy opłacalne jest przeinstalowywanie systemu, by aktywować AHCI - jeśli teraz zmienisz wspomniany tryb, jedyne co ujrzysz to BSOD... :confused: Zresztą, w poście Windows XP na laptopie - problem z instalacja znajdziesz nieco przydatnych informacji. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Ryko44) #5

no tak jest faktycznie i mam do wyboru tam IDE Mode i PIO Mode wybrac PIO ?

(Cosik Ktosik) #6

Nie, to wolniejszy tryb. Ma być IDE.

W zasadzie to traci się tylko kolejkowanie NCQ.

Do autora wątku, podaj proszę zakładkę Info z HD Tune.

(Ataserwis) #7

Dysk podłączony do płyty głównej z kontrolerem SATA150 nie osiągnie więcej niż 100-120MB/s. Wszystko się zgadza, problemu nie ma (150MB/s to dla kontrolerów SATA150 wartość teoretyczna , nieosiągalna w praktyce).

(Dimatheus) #8

Hej,

Tak, przy trybie IDE możliwe jest stosowanie trybu UDMA, który umożliwia pomijanie procesora przy operacjach dyskowych. Natomiast w trybie PIO we wszystkich operacjach dyskowych uczestniczy procesor, przez co transfer jest ograniczany prędkością taktowania procesora.

Czyli najprościej mówiąc producent płyty poszedł na łatwiznę - bo dorzucił do płyty kontrolery SATA, które nawet za bardzo w tym trybie nie działają. WObec tego faktycznie zostać musi IDE Mode.

A może faktycznie w testach dysk był podłączony do kontrolera SATA II i stąd wyższe transfery danych??

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Ryko44) #9

ojć sorki tu wprowadziłem was w błąd bo do wyboru jest IDE Mode i RAID Mode , RAID to nie mogę chyba użyć przy jednym dysku , tylko zostaje IDE Mode , no i z waszych postów wywnioskowałem że na IDE Mode mogę zapomnieć o transferze większym niż 100 MB/s i kolejkowaniu danych NCQ , no to w sumie dysk się będzie mi marnował

-- Dodane 07.10.2009 (Śr) 18:08 --

a co myślicie o kupnie osobnego kontlorera SATA na PCI ?

-- Dodane 07.10.2009 (Śr) 18:11 --

http://allegro.pl/item752637937_hq_kont ... _bios.html ?

(Ataserwis) #10

Kontroler SATA150 na PCI ograniczy transfer dysku do 80-90 MB/s. Kontroler SATA II (SATA300) na PCI-e kosztuje około 200 zł.

(Dimatheus) #11

Hej,

W takim układzie cofam stwierdzenie o pójściu na łatwiznę... :stuck_out_tongue:

No właśnie nad tym zastanawiam się... Czy jest to niedoprecyzowanie w opisach czy też bardzo wybiórczo dobrane funkcje. Przejrzałem instrukcję obsługi do płyty głównej oraz jej specyfikację, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, czy w trybie RAID możliwe jest działanie dysku w trybie AHCI. Z drugiej strony AHCI stosowane jest w układach Intel'a, a skoro płyta oparta jest o chipsety AMD, to może dla świętego spokoju po prostu napisali RAID Mode. Tutaj nie zostaje nic innego, jak po prostu to sprawdzić... :slight_smile:

Tak nie do końca - może marnowanie się dysku to przesadne stwierdzenie. Wszystko zależy od tego, co robisz na komputerze. Jeśli nie zajmujesz się obróbką audio/video lub nie pracujesz na innych potężnych plikach, to różnica w wydajności praktycznie nie będzie zauważalna. A gdy do tego dorzucisz regularną defragmentację danych powinno być OK.

Przeglądając stronkę z płytą natknąłem się na jeszcze jedno - czy instalowałeś sterowniki do chipsetu, a dokładnie do mostka południowego?? Jeśli nie, to zrób to koniecznie, gdyż może poprawić to wydajność. Sterowniki ATI Southbridge Driver znajdziesz tutaj.

Szczerze to może to dać niewiele - może okazać się, że wzrost wydajności może być marginalny, a może i żaden. Na Twoim miejscu nie bawiłbym się w takie rozwiązanie... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Ryko44) #12

zobacze z tym RAID Mode i napisze ...

-- Dodane 07.10.2009 (Śr) 20:30 --

ok dałem RAID Mode, transfer pozostał na tym samym poziomie, więc chyba to nic nie dało, dobra pozostawię to na IDE Mode i będę się musiał z tym pogodzić , a przydało by się te 145 MB/s i NCQ bo mam 1 GB ramu i gry w które gram dużo korzystają z pliku wymiany , no i start systemu skrucił by się

aha co to są za opcje http://ifotos.pl/img/rehxna.JPG ?

-- Dodane 08.10.2009 (Cz) 9:56 --

ten cytat wziąłem z innego forum

czyli mam rozumieć że tryb AHCI = RAID Mode ?

(Dimatheus) #13

Hej,

A z uruchomieniem komputera po zmianie nie było żadnych problemów?? Jeśli nie i jeśli transfer się nie zmienił to wszystko wskazuje na fakt, że zwolniony transfer wynika z ograniczeń tego konkretnego kontrolera SATA - i tutaj rozwiązania już nie ma...

Szczerze - różnica w wydajności nie będzie wcale taka wielka. Tym bardziej że NCQ zwiększa wydajność przy wielu operacjach odczytu i zapisu, więc przy pojedynczym pliku jakim jest plik wymiany zbyt wielkiego zastosowania nie ma. A z drugiej strony wydajność nawet najszybszego dysku jest wiele, wiele niższa niż pamięci RAM. Dlaczego więc lepiej nie rozbudować kompa o dodatkową pamięć - z tego co przeczytałem w specyfikacji płyta obsłuży 2 GB RAMu, więc możliwość rozbudowy potencjalnie jest... :slight_smile:

Zapewne służą zwiększeniu wydajności dysku dlatego lepiej ich nie wyłączać.

Z Twojej poprzedniej odpowiedzi wnioskuję, że tak - tryb RAID w twoim przypadku oznacza nie tylko tryb macierzowy, ale i tryb SATA.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Ryko44) #14

to dziękuję wszystkim za branie udziału w dyskusji , w najbliższym czasie mam zamiar wymienić płytę główną na jakąś z procesorem AMD Athlon X2 i z ramam DDR2 , slotem PCIEx, no i SATA II