[Samsung N130]: "Klekot" dysku

(funbooster) #1

Witam

Wczoraj mniej więcej po godzinie 0:00, gdy mój netbook był włączony na pobieranie z torrentów (debiana i innych linuxów), miałem dziwny przypadek. Przez 20 minut, usłyszałem 3 "klekoty"z dysku (takie same, gdy zawiesi się mój netbook, i wyłącza się go przez przytrzymanie włącznika). Następnie po tych 3 "klekotach" po cichu chyba hmm... przez 2 sekundy głośnik systemowy "piszczał", ale po cichu (mimo, że głos mam wyciszony). No to wstałem, wyłączyłem netbooka, rano włączyłem wszystko OK. Dzisiaj mniej więcej znowu po 0:00 włączyłem, żeby dokończyło pobieranie z torrentów, i znowu przed paroma minutami usłyszałem "klekot". Co mogę z tym problemem zrobić?

Nie wiem czy to się przyda, ale dam tutaj screeny z hdtune

LINK

-- Dodane 05.12.2010 (N) 0:32 --

Zasilacz od netbooka mam podłączonego do podwójnego gniazda, do której w jednym jest podłączony zegarek,a do drugiego rozdzielacz (3), do którego jest podłączony zasilacz i lampka nocna (gniazko, oraz rozdzielacz bez uziemienia)

(JNJN) #2

Dysku z niego czasami nie wyjmowałeś ?

Może powoli pada mechanika dysku ?

Widać, że zaczyna mieć błędy C7 kontrolera dysku, może płyta, złącze,dysk ?

Sprawdź go narzędziem producenta dysku.

(funbooster) #3

Netbooka nie rozbierałem. Hmmm samsung ma narzędzie do sprawdzania dysku?

(Chojinka) #4

tak to bywa gdy się ściąga z netu masę plików na jeden dysk systemowy, do tego dochodzi wiek dysku i temperaturka, w takim przypadku pomaga sprawdzenie go wszystkimi możliwymi programami a czasami formacik całego dysku. pamiętaj aby usunąć masę zbędnych danych z kompa a po ściągnięciu pliki zapisywać gdzieś indziej a nie na głównym dysku laptopka

(funbooster) #5

Raczej nie. Format robiłem tydzień temu. Przy masie ściąganych plików, które już ściągałem kiedyś to dysk nie powinien "klekotać", tylko delikatnie wibrować. Temperaturka jest OK. W lato chodził netbook przez 20 dni non-stop i nawet nie był gorący i nie było problemów.

-- Dodane 05.12.2010 (N) 13:41 --

Wykres z HD Tach

LINK

-- Dodane 05.12.2010 (N) 13:43 --

Zna ktoś program do PEŁNEGO formatu dysku. Najlepiej, żeby ten program bootował się z pendriva

(Daneodzyskaj) #6

http://daneodzyskaj.pl/download/odzyskiwanie_danych/LLFsetup.2.36.1181.exe

(funbooster) #7

WDClearem sformatowałem dysk. Ale i tak potem, dysk miał problemy z "klekotem". Ale po usunięciu MSE i zainstalowaniu AVASTA, nie ma już problemów z dyskiem.