Samsung NP530U3C-A05PL + SSD


(Aleksy K) #1

Witam

Mam pytanie związane z Samsungiem 530U3C. Jest to nowy nabytek mojej siostry, więc przy okazji zakupu poradziłem jej dokupienie dysku SSD (dodawali dysk Samsunga 840 120GB z 12 miesięczną licencją na Nortona i całkiem fajną myszką bezprzewodową, a do dysku Samsung dołożył klucz do AC III :slight_smile: ).

Fabrycznie zamontowany był dysk 500GB wspomagany 24GB Express Cache. Skopiowałem stary dysk na SSD, odpaliłem komputer i wszystko śmiga jak należy.

Teraz mam pytanie o Express Cache, czy jest on wykorzystywany przez komputer kiedy jest SSD? Jeśli nie to czy można go wykorzystać na dane?

Po skopiowaniu danych z dysku na SSD, który do użytku daje ok. 111GB, pozostaje około 60GB wolnej przestrzeni. Teraz może to być dużo, ale po kilku aktualizacjach Windowsa 8 i instalacji kolejnych programach boje się, że zrobi się niebezpiecznie mało miejsca. Myślałem o wykorzystaniu Express Cache jako miejsce do przechowania partycji recovery. Obecnie zajmuje miejsce na dysku i chyba się zmieści do EC. Zawsze to 20GB więcej.

Czy ktoś robił coś takiego? Pierwszy raz mam do czynienia z EC. Myślałem na początku, że EC jest wbudowany w dysk twardy jak w Seagate Momentus XT.

Nawet chciałem wsadzić sobie do mojego PC :twisted: . Jak odkryłem, że jest to zwykły twardziel przerobiłem go na dysk zewnętrzny (w sklepie dołożyli mi obudowę zewnętrzną na USB 3.0 za 20zł).


(mktos) #2

Opieram się na NP530U3B, ale zasada jest podobna, też mam wymieniony dysk na SSD. Przyznam szczerze, że nie wiem czy wykorzystywany jest EC w takiej sytuacji, ale EC jest widoczny w systemie (przynajmniej u mnie) jako zwykły dysk w zarządzaniu dyskami, który można sobie spartycjonować wedle uznania, dodać literę dysku i wykorzystywać jak zwykły dysk. Można też było odinstalować usługę (instalowałem system "na czysto") odpowiedzialną za ExpressCache (a nawet jej nie instalować - przez pewien czas nie działała w Windows 8).

Nie wiem jak z przeniesieniem partycji recovery - możliwe, że nie będzie się już wtedy nadawała do użytku (jak ją wtedy uruchomić?), a to mało interesująca opcja.