Samsung NP530U3C-A05PL + SSD

Witam

Mam pytanie związane z Samsungiem 530U3C. Jest to nowy nabytek mojej siostry, więc przy okazji zakupu poradziłem jej dokupienie dysku SSD (dodawali dysk Samsunga 840 120GB z 12 miesięczną licencją na Nortona i całkiem fajną myszką bezprzewodową, a do dysku Samsung dołożył klucz do AC III :slight_smile: ).

Fabrycznie zamontowany był dysk 500GB wspomagany 24GB Express Cache. Skopiowałem stary dysk na SSD, odpaliłem komputer i wszystko śmiga jak należy.

Teraz mam pytanie o Express Cache, czy jest on wykorzystywany przez komputer kiedy jest SSD? Jeśli nie to czy można go wykorzystać na dane?

Po skopiowaniu danych z dysku na SSD, który do użytku daje ok. 111GB, pozostaje około 60GB wolnej przestrzeni. Teraz może to być dużo, ale po kilku aktualizacjach Windowsa 8 i instalacji kolejnych programach boje się, że zrobi się niebezpiecznie mało miejsca. Myślałem o wykorzystaniu Express Cache jako miejsce do przechowania partycji recovery. Obecnie zajmuje miejsce na dysku i chyba się zmieści do EC. Zawsze to 20GB więcej.

Czy ktoś robił coś takiego? Pierwszy raz mam do czynienia z EC. Myślałem na początku, że EC jest wbudowany w dysk twardy jak w Seagate Momentus XT.

Nawet chciałem wsadzić sobie do mojego PC :twisted: . Jak odkryłem, że jest to zwykły twardziel przerobiłem go na dysk zewnętrzny (w sklepie dołożyli mi obudowę zewnętrzną na USB 3.0 za 20zł).

Opieram się na NP530U3B, ale zasada jest podobna, też mam wymieniony dysk na SSD. Przyznam szczerze, że nie wiem czy wykorzystywany jest EC w takiej sytuacji, ale EC jest widoczny w systemie (przynajmniej u mnie) jako zwykły dysk w zarządzaniu dyskami, który można sobie spartycjonować wedle uznania, dodać literę dysku i wykorzystywać jak zwykły dysk. Można też było odinstalować usługę (instalowałem system “na czysto”) odpowiedzialną za ExpressCache (a nawet jej nie instalować - przez pewien czas nie działała w Windows 8).

Nie wiem jak z przeniesieniem partycji recovery - możliwe, że nie będzie się już wtedy nadawała do użytku (jak ją wtedy uruchomić?), a to mało interesująca opcja.