Sanki wyciszające do HDD-jaka skuteczność?

Witam,

mam obudowę Chieftec Bravo LBX, w której dyski twarde montuje się na plastikowych sankach. Powodują one jednak głośną pracę dysku(WD SE16 3200AAKS), a obudowa wpada w wibracje. Próbowałem montować podkładki gumowe, ale ostatecznie skuteczne okazało się tylko zawieszenie HDD na szelkach. Jednak to rozwiązanie jest dla mnie mało estetyczne, dlatego zastanawiam się nad zakupem sanek wyciszających Pentagram jednak nie wiem czy są skuteczne. Może ktoś z forumowiczów korzysta z tego wynalazku, i podzieli się opinią bo w google nie znalazłem nic konkretnego.

Witam.

Też po części interesował mnie ten temat, ale konkretnych

informacji nie otrzymałem.

Montaż HDD - tłumienie drgań

Trochę też czytałem. Z jednym się mogę zgodzić, że przy zastosowaniu

wszelkiego rodzaju podkładek, czy stabilizatorów gumowych powodują one

odizolowanie dysku twardego od części metalowych, które po części mogą

odprowadzać ciepło. Natomiast zapewne nie przenoszą drgań.

Jest kilka rozwiązań tego typu.

Przeczytaj ten artykuł : Ciche dane

Zobacz tez jakie rozwiązania proponuje firma ANTEC

w swoich obudowach m.in. : Antec Solo i Antek NSK6000.

Ja rozwiązałem problem drgań nieco inaczej.

Miało to być tymczasowe (brak kasy), ale ten sposób okazał się być tak dobry, że już nie było sensu inwestować w jakieś dodatkowe kieszenie czy mocowania, mianowicie:

swój hdd umieściłem na gumowych szelkach w zatoce 5,25". Takowe szelki to nie było nic innego jak kawałki dętki. dysk oczywiście przykręciłem do gumy. Gumę natomiast zamontowałem za pomocą kołków montażowych od płyt głównych. Całość wygląda może nieco śmiesznie, ale wierzcie mi jest to bardzo efektowna metoda wygłuszenia drgań wywołanych pracą hdd.

P.S. Nad dyskiem umieściłem kanał dolotowy z wentylatorem, który pobiera powietrze z przodu komputera i wspaniale chłodzi mój dysk.

Pozdrawiam

patent z gumkami jest stary i sprawdzony, choc dziala tylko na drgania, gorzej ze swistem talerzy/glowic :slight_smile:

moj patent jest… banalny - koszyk okleilem karimata i wstawilem na koncu wentyl 92’@5-7v

korzysci sa conajmniej dwie - jedna to chlodzenie hdd niezaleznie od ustawienia, druga to tunel powietrzny, ktory postawiony wyzej (zdjecie) bedzie dostarczal w miare swieze powietrze w okolice karty graficznej:

post-102858-1193001835_thumb.jpg

po licznych bojach z wentylami, tez je w koncu ‘uciszylem’ - plyta ma 3 wejscia, ale sterowane jest tylko jedno, wiec box intela poszedl na sterowania, dwa pozostale sa podlaczone pod uklady sterujace z diodami termicznymi ( sporo starych zasilek ma takie) - jedna sonda jest na pasywnym r9550 (radiator z gf2), druga na pamieciach ram

efekt jest taki, grr, ze musze teraz robic fanswapa w zasilaczu - jest najglosniejszy :slight_smile:

temp: na 3xhdd ~28-40C, gpu ~40-55C, cpu ~35-50C - pomiar termometrem