Sapphire HD 4870 - artefakty, kratki, błędy

Witam, mam problem z w/w kartą graficzna. Podczas grania w różnego rodzaju gry miej lub bardziej wymagające po jakimś czasie na ekranie pojawiają się np. niebieski, szary, czarny obraz, czasem pojawiają się kratki bądź linie w danym kolorze. Nie pozostaje nic innego jak restart komputera. Co może być powodem takiego zachowania karty graficznej?? Zasilacz jest odpowiedni do tego sprzętu. A karta w spoczynku ma 70 stopni (tak podaje program producenta), wszystko na karcie jest ustawione na automatyczne: obroty wiatraka oraz taktowania. Cały sprzęt poniżej.

Zdaje mi się że karta graficzna po prostu zaczynia wysiadać, ot i cała filozofia. Ale niech się inni wypowiedzą jeszcze.

moim zdanie to za dużo (jak na temp. w idle)

nie masz zakurzonego kompa? otwórz go i przeczyść

po dwóch latach karta by zaczęła wysiadać ? dziwne patrząc na to ze nie była nigdy “katowana”. a co do temperatury obudowę czyściłem, wentylacja tez jest dobra. A jak by karta uznała ze te 70 stopni to dal niej za dużo to przecież wiatrak sam się włączy na większe obroty.

70*C w spoczynku to normalna* wartość dla tej karty. Sprawdź temperaturę w stresie, wbrew pozorom nie powinna się dużo zwiększyć.

*dla referencyjnego chłodzenia

Hej,

:arrow: Czy po restarcie komputera w czasie uruchamiania systemu albo w BIOS’ie pojawiają się artefakty graficzne?

:arrow: Czy po uruchomieniu systemu po takiej awarii system raczy nas komunikatem o odzyskaniu sprawności czy czymś podobnym? Albo komunikatem o błędnym działaniu sterownika graficznego?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Co do Domatheus:

  1. nie pojawiają się. Wszystko uruchamia się normalnie.

  2. komunikatu o błędnym działaniu sterowników graficznych nie ma. A Win jak to Win po 30 sekundach, sprawdza sobie dysk i włącza się normalnie

Co do freedom

Temperatura w stresie to jakieś 74-76 stopni.

Hej,

Skoro tak ma się sytuacja to posprawdzałbym też temperatury procesora oraz chipsetu płyty głównej. Te komponenty też mogą powodować problem. Najlepiej byłoby sprawdzić komputer z inną kartą graficzną. Jeśli objawy będą takie same, będziemy mieć pewność, że ich źródłem nie jest karta graficzna.

Pozdrawiam,

Dimatheus

ok. zobaczę temp. pozostałych elementów. Powiedzcie tylko który program mogę użyć do tego ? A to sprawdzenie z inna karta to będzie trochę problem… Kto normalny wyciągnie kartę ze swojego kompa i mi pożyczy :smiley:

Hej,

Na przykład darmowego Speccy.

Może uda się kogoś znaleźć. W końcu wystarczy na test kilkadziesiąt minut…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Purtas_00 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Tak jak mówiłem grafika 70 stopni, procesor 41 stopni, płyta główna 22 stopnie i o ile to ważne dysk 19 stopni.

Co do Moderatora: Za bardzo nie wiem jak mam nazwać poprawie ten post bo to nie typowy problem co do tej karty.

Hej,

Sprawdzałeś to programem Speccy? Troszkę niskie te temperatury płyty głównej oraz dysku…

Na przykład Sapphire HD 4870 - artefakty, kratki, błędy przy obciążeniu :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Cześć, Temperatury może i niskie ale zadbałem o dobra cyrkulacje w obudowie. :slight_smile:

Hej,

Faktycznie, może tak być. Temperatury są więc - można powiedzieć - świetne.

Udało się coś ustalić z kartą graficzną - a bardziej z testowaniem na zestawie innej z kart. Dzięki temu będzie można określić, czy problem leży w samej karcie, czy też może mostek północny na płycie głównej albo RAM zaczyna siadać.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam, po małych testach dochodzę do wniosku ze może to być problem z procesorem. Obciążywszy trochę komputer temperatura procesora skacze na 66/67 stopni. Może to powoduje tak zwany reset systemu. Chyba ze to normalna temperatura przy obciążeniu tak na 80%. I jeszcze pytanie do Pana Dimatheus :slight_smile: może będziesz znać odpowiedź, jaki bios powinien być na tej płycie głównej do tego procesora ? obecnie jest F6

Pozdrawiam,

Purtas_00

Hej,

Po pierwsze nie podałeś, jaki procesor posiadasz. Aczkolwiek praktycznie w każdym z przypadków temperatura procesora w obciążeniu poniżej 70 stopni jest temperaturą jak najbardziej w porządku. Zatem przyczyny resetowania i pasków nie upatrywałbym w procesorze - co najwyżej w karcie graficznej, porcie PCI-E lub w wadliwej pracy mostka północnego płyty głównej. Ale by to sprawdzić potrzebne jest testowanie z inną kartą - jakąkolwiek z interfejsem PCI-E.

Na forum nie posługujemy się terminami Pan / Pani - po prostu Dimatheus. :slight_smile:

Mowa jest o komputerze z podpisu? Jeśli tak, to masz praktycznie oryginalną wersję BIOS’u. Z informacji na stronie Gigabyte’a wynika, że BIOS w wersji F7 rozszerza wykrywalność procesorów z rdzeniami Wolfdale/Yorkfield, a do takich należy posiadany przez Ciebie Quad Q9300 2,50 GHz. Na dobrą sprawę można więc zaktualizować BIOS do wersji F7, a później w razie konieczności do wersji F10 - byle nie do F11e, gdyż jest to wersja beta.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam, czyli temperatura procesora w normie nawet pod obciążeniem. Po świętach postaram się pożyczyć jakąś kartę do testów (wiadomo jak w święta z komputerami :slight_smile: )

Tak, mowa jest o komputerze z podpisu. W takim razie muszę zaktualizować BIOS, może poprawi to trochę prace komputera, ale sam nie odwarze się podjąć takiego ryzyka związanego z aktualizacja BIOS’u

Hej,

Oki, więc będę czekał z informacją o wynikach śledztwa… :slight_smile: A komputery w święta to już zupełnie inna sprawa…

Zgadza się, powinna się polepszyć. Oczywiście jeśli masz obawy w aktualizacji BIOS’u - choć to już nie to samo, co kilka lat temu z użyciem zwykłej dyskietki 3,5" - postaraj się znaleźć kogoś, kto coś takiego już robił. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus