Sapphire HD 4870 - artefakty, kratki, błędy

(Purtas 00) #1

Witam, mam problem z w/w kartą graficzna. Podczas grania w różnego rodzaju gry miej lub bardziej wymagające po jakimś czasie na ekranie pojawiają się np. niebieski, szary, czarny obraz, czasem pojawiają się kratki bądź linie w danym kolorze. Nie pozostaje nic innego jak restart komputera. Co może być powodem takiego zachowania karty graficznej?? Zasilacz jest odpowiedni do tego sprzętu. A karta w spoczynku ma 70 stopni (tak podaje program producenta), wszystko na karcie jest ustawione na automatyczne: obroty wiatraka oraz taktowania. Cały sprzęt poniżej.

(Szotek5) #2

Zdaje mi się że karta graficzna po prostu zaczynia wysiadać, ot i cała filozofia. Ale niech się inni wypowiedzą jeszcze.

(Zajczyk95) #3

moim zdanie to za dużo (jak na temp. w idle)

nie masz zakurzonego kompa? otwórz go i przeczyść

(Purtas 00) #4

po dwóch latach karta by zaczęła wysiadać ? dziwne patrząc na to ze nie była nigdy "katowana". a co do temperatury obudowę czyściłem, wentylacja tez jest dobra. A jak by karta uznała ze te 70 stopni to dal niej za dużo to przecież wiatrak sam się włączy na większe obroty.

(freedom) #5

70*C w spoczynku to normalna* wartość dla tej karty. Sprawdź temperaturę w stresie, wbrew pozorom nie powinna się dużo zwiększyć.

*dla referencyjnego chłodzenia

(Dimatheus) #6

Hej,

:arrow: Czy po restarcie komputera w czasie uruchamiania systemu albo w BIOS'ie pojawiają się artefakty graficzne?

:arrow: Czy po uruchomieniu systemu po takiej awarii system raczy nas komunikatem o odzyskaniu sprawności czy czymś podobnym? Albo komunikatem o błędnym działaniu sterownika graficznego?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Purtas 00) #7

Co do Domatheus:

1. nie pojawiają się. Wszystko uruchamia się normalnie.

2. komunikatu o błędnym działaniu sterowników graficznych nie ma. A Win jak to Win po 30 sekundach, sprawdza sobie dysk i włącza się normalnie

Co do freedom

Temperatura w stresie to jakieś 74-76 stopni.

(Dimatheus) #8

Hej,

Skoro tak ma się sytuacja to posprawdzałbym też temperatury procesora oraz chipsetu płyty głównej. Te komponenty też mogą powodować problem. Najlepiej byłoby sprawdzić komputer z inną kartą graficzną. Jeśli objawy będą takie same, będziemy mieć pewność, że ich źródłem nie jest karta graficzna.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Purtas 00) #9

ok. zobaczę temp. pozostałych elementów. Powiedzcie tylko który program mogę użyć do tego ? A to sprawdzenie z inna karta to będzie trochę problem... Kto normalny wyciągnie kartę ze swojego kompa i mi pożyczy :smiley:

(Dimatheus) #10

Hej,

Na przykład darmowego Speccy.

Może uda się kogoś znaleźć. W końcu wystarczy na test kilkadziesiąt minut...

Pozdrawiam,

Dimatheus

Purtas_00 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Purtas 00) #12

Tak jak mówiłem grafika 70 stopni, procesor 41 stopni, płyta główna 22 stopnie i o ile to ważne dysk 19 stopni.

Co do Moderatora: Za bardzo nie wiem jak mam nazwać poprawie ten post bo to nie typowy problem co do tej karty.

(Dimatheus) #13

Hej,

Sprawdzałeś to programem Speccy? Troszkę niskie te temperatury płyty głównej oraz dysku...

Na przykład Sapphire HD 4870 - artefakty, kratki, błędy przy obciążeniu :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Purtas 00) #14

Cześć, Temperatury może i niskie ale zadbałem o dobra cyrkulacje w obudowie. :slight_smile:

(Dimatheus) #15

Hej,

Faktycznie, może tak być. Temperatury są więc - można powiedzieć - świetne.

Udało się coś ustalić z kartą graficzną - a bardziej z testowaniem na zestawie innej z kart. Dzięki temu będzie można określić, czy problem leży w samej karcie, czy też może mostek północny na płycie głównej albo RAM zaczyna siadać.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Purtas 00) #16

Witam, po małych testach dochodzę do wniosku ze może to być problem z procesorem. Obciążywszy trochę komputer temperatura procesora skacze na 66/67 stopni. Może to powoduje tak zwany reset systemu. Chyba ze to normalna temperatura przy obciążeniu tak na 80%. I jeszcze pytanie do Pana Dimatheus :slight_smile: może będziesz znać odpowiedź, jaki bios powinien być na tej płycie głównej do tego procesora ? obecnie jest F6

Pozdrawiam,

Purtas_00

(Dimatheus) #17

Hej,

Po pierwsze nie podałeś, jaki procesor posiadasz. Aczkolwiek praktycznie w każdym z przypadków temperatura procesora w obciążeniu poniżej 70 stopni jest temperaturą jak najbardziej w porządku. Zatem przyczyny resetowania i pasków nie upatrywałbym w procesorze - co najwyżej w karcie graficznej, porcie PCI-E lub w wadliwej pracy mostka północnego płyty głównej. Ale by to sprawdzić potrzebne jest testowanie z inną kartą - jakąkolwiek z interfejsem PCI-E.

Na forum nie posługujemy się terminami Pan / Pani - po prostu Dimatheus. :slight_smile:

Mowa jest o komputerze z podpisu? Jeśli tak, to masz praktycznie oryginalną wersję BIOS'u. Z informacji na stronie Gigabyte'a wynika, że BIOS w wersji F7 rozszerza wykrywalność procesorów z rdzeniami Wolfdale/Yorkfield, a do takich należy posiadany przez Ciebie Quad Q9300 2,50 GHz. Na dobrą sprawę można więc zaktualizować BIOS do wersji F7, a później w razie konieczności do wersji F10 - byle nie do F11e, gdyż jest to wersja beta.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Purtas 00) #18

Witam, czyli temperatura procesora w normie nawet pod obciążeniem. Po świętach postaram się pożyczyć jakąś kartę do testów (wiadomo jak w święta z komputerami :slight_smile: )

Tak, mowa jest o komputerze z podpisu. W takim razie muszę zaktualizować BIOS, może poprawi to trochę prace komputera, ale sam nie odwarze się podjąć takiego ryzyka związanego z aktualizacja BIOS'u

(Dimatheus) #19

Hej,

Oki, więc będę czekał z informacją o wynikach śledztwa... :slight_smile: A komputery w święta to już zupełnie inna sprawa...

Zgadza się, powinna się polepszyć. Oczywiście jeśli masz obawy w aktualizacji BIOS'u - choć to już nie to samo, co kilka lat temu z użyciem zwykłej dyskietki 3,5" - postaraj się znaleźć kogoś, kto coś takiego już robił. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus