SATA II a SATA III

Witam.

Kiedyś się mówiło i czytało ze do najwolniejszego dysku czy tam napędu dostosowują się inne dyski (napędy) w komputerze.

Więc mam takie pytanie … jak mam w komputerze podłączone 2 dyski SATA II i III … czy ten drugi nie zwolni z szybkością transferu danych do pierwszego.

HDDTune pokazuje mi ze dysk w moim przypadku SAMSUNG HD200HJ SATA II 200 GB transfer ma ok 90 MB/s a drugi dysk w gnieździe SATA III WD15EARS SATA III 1,5 TB ma ten sam transfer :expressionless:

Komputer chyba nie najgorszy … inne podzespoły aby mieć wgląd na sytuacje:

Płyta główna ASUS P8Z68-V LX

Procesor I5 3570

Pamiec 8 GB 1333 MHz

Czekam na porady…

Pozdrawiam.

Kiedyś tak było jak dwa dyski były na jednym kablu (master - slave). Teraz każdy jest osobno. Co do transferów tego drugiego dysku taka jego uroda (po prostu jest wolny).

żadne spowolnienie nie występuje każdy dysk ma swoje gniazdo i tylko jeden dysk na raz łączy się z chipsetem

SATAII czy SATAIII to rodzaje złączy sata różnią się tylko prędkością transferu a dysk WD15EARS SATA III 1,5 TB ma taki tranfer bo taki powinien być tak ten dysk został skonstruowany, jest to dysk z linii WD Green najmniej wydajnościowej przez WD zalecany jako magazyn na pliki

Dyski pracują niezależnie od siebie (nie maja wpływu na siebie).

Po prostu dydki mają takie transfery.

Przy dyskach HDD nie ma znaczenia czy podłączysz do SATA2 czy SATA3, będą miały takie same transfery, żaden dysk HDD (talerzowy) nie wykorzystuje w pełni SATA2.

Dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam.