SATA na ATA - dlaczego?!

Witam, sprawa przedstawia się następująco:

Mam laptopa LG od roku, myślę że szczegółowe dane techniczne nie są tu istotne (2rdzenie, 2 gb ram, 120 gb twardy itp.) i często wgrywałem sobie dziwne systemy typu tysiąc i jeden linuksów, XP, Vista a nawet win2000, oraz BSD i open solarisy, i chyba te ostatnie ********* sprawiły że poprzestawiało się coś w BIOSie - od jakiegoś czasu podczas każdej nowej instalacji linuksów w instalatorze graficznym przy ręcznym podziale partycji widzę coś w stylu podziel dysk ATA pomimo że mój dysk jest SATA! (menedżer urządzeń pod Vistą niby wykrywa sterowniki serial ATA i jakieś IDE - co chyba świadczy o dysku SATA, ale nie znam się zupełnie)

Co z tym czymś zrobić, w czym ta ATA zagraża mojemu laptopowi? dodam że BIOS w moim lg (podobnie zresztą jak ponoć w każdym laptopie) jest okrojony i nic nie mogę zmienić w ustawieniach…

W sumie niczym tylko tym że dysk będzie pracował wolniej niż w trybie SATA :slight_smile:

Bo SATA nie jest takim przyjętym standardem,nawet XP potrzebuje sterowniki,aby wykryć dysk,systemy mogą go przełączać,gdy jest potrzeba zachowania kompatybilności,możliwe,że masz coś w BIOSIe włączone,ATA Compatybility Mode,itp. Bez tego może nie dać się zainstalować niektórych systemów

AHCI - tryb dla dysków sata

IDE - tryb dla dysków ata lub sata jeśli nie chcesz doinstalowywać podczas instalacji xp/2000 sterowników dla ahci

Choć wydaje mi się, że z włączonym ahci windows 2000 nie zainstalujesz, bo chyba żaden producent nie pisał sterowników dla ahci pod windows 2000. Zresztą te sterowniki można zainstalować na dwa sposoby:

z dyskietki podczas instalacji systemu lub integrując nlitem z instalatorem windowsa.

Możliwe że w biosie została zmieniona funkcja kontrolera sata z AHCI na IDE

BIOS-> Integrated Peripherals-> OnChip SATA Type (tak to wygląda w biosie Gigabyte’a)

Dzięki, ale to chyba w biosie trzeba ponownie zmienić, a jak już pisałem laptop LG ma okrojony (dla użytkownika) bios, i w moim przypadku jak przy rozruchu przechodzę w tenże to takich opcji nie mam :frowning:

dzięki wszystkim za info.

Pozostaje pytanie: pozostać z przestawionym kontrolerem w Biosie i ATĄ, czy wysyłać kurierem do serwisu i być do 14 dni na “odwyku” i odzyskać SATA?

A nie możesz przywrócić w biosie ustawień zoptymalizowanych (czy jak to sie pisze xD)? Mianowicie: Restore the defaults… coś tam.

No niestety klikam w przywracanie ustawień fabrycznych/zoptymalizowanych, robię zapisz i wyjdź i nic się nie zmienia ;]

Jak w biosie nie masz opcji wyboru pomiędzy ahci, a ide to niemożliwe jest aby tryb działania dysku Ci się zmienił.

Nie to że nie mam opcji, ale nie mam możliwości prawie żadnych zmian w Biosie. Ponoć w laptopach to normalne że “okrajają” różne biosowe funkcje. Musiał to za mnie (z SATA na ATA) zrobić więc jakiś z systemów (prezentowanych zresztą na voralu DP)

http://i258.photobucket.com/albums/hh26 … 46563d.jpg

No masz tam napisane: “Serial Ata stroage controller”, więc chyba wszystko git.

Komp chodzi wolniej, zauważyłeś jakieś róźnice w działaniu? Jeżeli nie to nie ma chyba co się bać xD.

Ok, na Viście pokazuje sterownik Serial ATA (to ma oznaczać SATA?), ale już podczas próby instalacji Ulteo:

http://i258.photobucket.com/albums/hh26 … pshot1.png

pokazuje mi ATA, wcześniej pod każdym linuksem chciało mi dzielić/partycjonować dysk SATA ;]

Nie zauważyłem żeby komputer wolniej chodził, ale dla porządku i czystego sumienia chciałbym mieć znowu SATA ;]

Oddawać do serwisu?

Oprogramowanie czasami podaje błędne informacje, czyli wychodzi na to, że masz sata i tymi komunikatami nie przejmuj się, wszystko jest jak najbardziej prawidłowo.

Dzięki, nic nie będę zmieniał.

Z tego co czytałem sda oznacza SATA, hda ATA.

JA mam na załączonym linku sda a dalej 120 GB ATA - ;/ dziwne to…