SATA na SATA II

Dobra mam może i łatwe pytanie ale sam już nie wiem czy dysk SATA zadziała na płycie która obsługuje SATA II. :?:

Pytam się ponieważ moja płyta obsługuje SATA II i ATA ale nie znalazłęm nigdzie obsługi starszego SATA, a jest pilnie potrzebne.

THX

Dysk SATA zadzała na płycie która obsługuje SATA II bez problemu.

Dyski SATA I spokojnie pójdą na kontrolerze SATA II.

Odwrotnie nieraz jest problem, dyski SATA II na kontrolerze SATA I.

Ja problemów nie miałem. Sprawdzałem dysk Samsung SpinPoint SATA2 i działał idealnie na czipsecie NForce4 Ultra (kontroler SATA2) oraz na chipsecie NForce3 i Via. To samo z dyskiem Seagate Barracuda SATA1 działał na moim czipsecie Sata2.

Szczęściarz z Ciebie,ale tak lekko nie jest, poczytaj w sieci. Występują nieraz problemy z dyskami SATA II w przypadku instalacji na niektórych kontrolerach SATA I.

np

http://www.tweak.pl/wpis_2869.php

Ja mam zworkę, która decyduje o tym, czy dysk przedstawia się jako Sata1 czy Sata2. Niestety, muszę przyznać się, że nie wiem jak jest z tym w innych dyskach niż spinpoint.

Zworka SATA II/I to nieraz mało - przestawisz i nic płyta nie widzi dysku,a wiele dysków SATA II nie posiada zworek - więc wszystko zależy od elektroniki dysku i chipa płyty i kontrolera SATA.

JNJN sam maiłem lekkie wątpliwości ale mimo że mam Via i SATA 2 nie było żadnych problemów. Ale nawet nie prubowałem bez zworki ale jest wszystko OK :slight_smile: Płyta Abit AV8 a HDD Samsung 160 Sata 2