"Ścinanie" się laptopa po formacie

Witam. :slight_smile:

Od jakiegoś czasu (około 4 miesiące) stan mojego laptopa Sony Vaio zaczął się pogarszać, było widać że jego wydajność maleje, nie pracowało się na nim już tak dobrze jak kiedyś, był dość wolny. Dochodziły do tego drobne problemy np. z USB, którego w ogóle nie czytało plus baaardzo głośne działanie przy większym obciążeniu systemu. Zainstalowałam system jeszcze raz przez recovery, ale to nie pomogło. Myślałam że świeży system będzie działał szybciej, bo wcześniejsze czyszczenia przez programy jak CCleaner czy Odkurzacz nie pomagały, jednak działa on jeszcze gorzej! Instalacja z tego co mi się wydaje przebiegła dość sprawnie, nie było problemów, sprawa z USB się rozwiązała, laptop przestał także buczeć.:slight_smile: Tyle że system chodzi teraz jeszcze wolniej niż przedtem! Włączenie gry, która wcześniej włączała się w przeciągu 3sec, teraz zajmuje mu czasem do 10. Ścina się, czasami totalnie nie reaguje chociażby przy próbie włączenia internetu, zachowuje się tak, jakbym w ogóle nie kliknęła na ikonkę, jakby nic się nie stało. Prawda jest taka, że działa jak mu się umyśli, raz jest dobrze raz nie. :slight_smile: Nie mam pojęcia co z nim zrobić, mam wyrzuty sumienia że zrobiłam ten format, bo tak naprawdę pogorszyłam sprawę. Poza tym zamulaniem wszystko działa w jak najlepszym porządku. Co można zrobić żeby to naprawić? Nie wydaje mi się, by się przegrzewał.

 

Przeglądałam inne tematy, ale nie znalazłam tam nic co by mi pomogło. 

 

screen z crystal disc info

http://zapodaj.net/39cbf92cf8f35.jpg.html

 

Czy układ chłodzenie był kiedykolwiek czyszczony?

 

Sprawdź temperatury podzespołów za pomocą HWMonitor

 

Czy zainstalowane zostały niezbędne sterowniki?

Nie był (laptopa mam od około 3 lat). Jednak naprawdę nie wydaje mi się by była to kwestia przegrzania, bo raczej nie bywa gorący, poza tym problemy ze ścinaniem zaczęły się zaraz po formacie, wtedy stracił tą swoją płynność działania.

HWMonitor http://zapodaj.net/6099a9bbb0f87.jpg.html

 

Sterowników osobno nie instalowałam, bo zainstalowały się automatycznie z windowsem, normalnie działa wszystko co związane z obrazem czy dźwiękiem, więc chyba to nie to. Chyba że o inne sterowniki chodzi, bo ogólnie nie jestem zbyt obeznana w tym temacie.:slight_smile:

Systemowe sterowniki nie są najlepsze, zainstaluj sterowniki ze strony producenta laptopa (podstawa to sterownik do chipsetu i karty graficznej).

 

kompa powinno czyścić się nawet dwa razy do roku. gdy formatowales kompa to całego ( wraz z systemem) czy tylko dane, jeśli całego to jaki system miałeś kiedyś i jaki masz teraz.

falcon ma rację… serowniki najlepsze są z stron producenta

Ja tylko dorzucę że fakt że laptop nie jest gorący nie znaczy że się nie grzeje mocno. Ja bym go wyczyścił i tak. Mój też nie był gorący a po czyszczeniu się okazało że problemy ustąpiły. Laptopy mają to do siebie że dość szybko zalega w nich kurz i inne pyły, osady bo nie mają takiego przewiewu jak komputery stacjonarne.

Poza tym tam jak koledzy piszą - sterowniki od producentów. Systemowe są w sumie tylko do w miarę komfortowego utrzymania systemu do czasu instalacji właściwych sterowników i dopiero wtedy uzyskasz właściwą wydajność.

Okej. :slight_smile: Także wzięłam się za szukanie tych sterowników, tylko że kiedy jestem już na stronie producenta: http://www.sony.pl/support/pl/product/VPCEB2Z1E_BQ/updates nie wiem jakie mam wybrać. Prosiłabym jeszcze tylko o pomoc w wybraniu bo się  w tym nie orientuję, jeżeli widzę dwa sterowniki do karty graficznej, mam ściągnąć dwa? 

 

masz procesor intel więc pobierz te które mają intel w nawiasie. :rolleyes:

a co do czyszczenia najlepiej było by odkręcić fragmenty obudowy i wydmuchac kurz i resztę syfu :slight_smile:

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile: