Ścinanie systemu pod SATA

Witam. Mam dysk WDC WD800JD-00JNC0 (80 GB) Western Digital. Pod starą płytą dysk ten działał pod kontrolą SATA. Niestety stara płyta się spaliła i do nowej podłączyłem go poprzez IDE. Dziś podłączyłem go poprzez SATA i system zaczął się ścinać. Niezależnie czy miałem włączoną pamięciożerną grę czy tylko sam system mógł się w każdej chwili ściąć. Proszę, pomóżcie.

Nie rozumię Cię. Dysk ma złacze SATA lub ATA. Jeżeli on jest SATA to mogłes go podłaczyć tylko złaczem SATA, ewentualnie ustawić w BIOSIE jako emulacje ATA. Ale jak był sformatowany pod SATA to musisz usunąć partycję i ponownie go sformatować pod ATA.

Ale jeżeli dysk ma złacze IDE to napewno nie mógł chodzić jako SATA bo dla dysków SATA jest inne złacze. Coś pokręciłeś #-o

Dla dysków SATA można ustawic w BIOSIE oby były widziane jako ATA ale odwrotnie to sie nie da.

To jakie ma złacze ten dysk w końcu : Taką szeroka wtyczkę IDE czy taka mała SATA ?

To TY nie rozumiesz. Nie wiesz, że istnieją adaptery SATA>ATA?

w pierwszym poście nie wsponiałeś nic o adapterze. zawsze większą wydajnoś uzyskasz bez adaptera.

Ale jak on był sformatowany przez adapter lub kontroler i w BIOSIE było ustawione jako SATA a potem go użyłes jako ATA przez bezpośrednie podłaczenie to sie mogła pokićkać tablica alokacji. Poprostu usuń partycje, utwórz ponownie i go sformatuj.

Dodane 03.02.2010 (Śr) 13:23

Tu nie chodzi o adapter czy kabel tylko o sterownik obługujący dysk - pod jakim był tworzony zapis.

Nie. Poprzez adapter formatowałem, w biosie wcale nie widział dysku tylko IDE2, a potem użyłem jako SATA bezpośrednio