Screenshoot podczas instalacji (tryb tekstowy)

(Van) #1

Witam, chciałbym się zapytać czy jest jakiś sposób aby zrobić i zapisać screenshoty z instalacji np. Debiana, archa (systemu który ma instalator w trybie tekstowym), oczywiście wykluczam opcję fotografowania cyfrówką monitoru , czy instalacji systemu na wirtualnej maszynie.

(Marjaan) #2

Bez aparatu, wirtualnej maszyny się nie da.

(mati75) #3

w trybie tekstowym zapomnij

(nintyfan) #4

A jeżeli ta konsola wykorzystuje framebuffer? Nie chcę nikogo obrazić. Moim zdaniem wiele osób uważa, że konsola musi pracować w trybie tekstowym karty graficznej. Jeżeli korzystasz z framebuffera, to jest taka możliwość(zapomniałem tylko nazwy programu). Jeżeli korzystasz z trybu tekstowego, to wystarczy tylko nasłuchiwać na odpowiednim wirtualnym terminalu i zapisywać wypisywane w nim rzeczy do pliku

cat /dev/ttyn > stan

Później trzeba by się zastanowić, jak zrobić zwykły screenshot z takiego zapisu. Rozwiązaniem wydaje się być otworzenie takiego pliku(ze screnshotem tekstowym) w programie less, wykorzystując X Terminal(pod serwerem X), i zrobienie zrzutu okna X Terminala.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

(roobal) #5

Co do Debiana. oferuje on w opcję screenshotów ale jedynie w trybie instalacji graficznej, podejrzewam, że screenshoty instalacji w wersji tekstowej dałoby rade zrobić.

Pozdrawiam!

(Van) #6

Witam, tak się zastanawiałem, gdyż podczas botowania płyty instalacyjnej całe(?) jądro jest wczytane, więc instalacja programów też powinna być możliwa (w tym przypadku prawdopodobnie do pamięci ram). Możliwe także być powinno montowanie dysków (w tym przypadku pendrive, gdyż tam chciałbym zapisywać screeny). Cały system instaluje się bez ponownego uruchomienia komputera, wiec screny byłby z całego procesu instalacji, tylko właśnie screny w trybie tekstowym... jak, nintyfan coś wspomniał o framebufferze, nie wiem czy insalator debiana, archa, etc wykożystuje to, nawet nie wiem co to jest, gdyż jestem świeżym użytkownikiem linuksa. Mając chwile czasu poczytam o tym - z ciekawości.

Prawdopodobnie zainstaluje wirtualna maszyne i tam udokumentuje cały proces instalacji, będzie znacznie łatwie :wink:

(nintyfan) #7

Znalazłem przez przypadek w swoim systemie takie coś:

fbdump [opcje] > screenshot

Polecenie ma jakieś opcje. Wpisz: fbdump --help, aby się przekonać :wink: . Mój system to OpenSuSE, nie wiem czy w Debianie też ten programik będzie.