Scythe mugen 2 - wyciszanie

Witam, kupiłem procesor AMD black box 965 4 rdzenie, dołączony do niego radiator obracał się z prędkością prawie 6000 rpms więc w sklepie zalecili kupić scythe mugen 2. Mugen obraca się z prędkością ok 1500.

Tak też zrobiłem, zakupiłem, zamontowali mi. lecz mam problem - czy można na trwałe usunąć wiatrak z mugena ? trochę hałasuje a w sklepie zapewniali, że będzie się prawie wcale nie obracał … - czy też wymienić wiatrak na jakiś inny np noctua ?

pozdrawiam i proszę o odpowiedź

radiator Ci się obracał? ;d

Niby można usunąć ten wentylator, ale przy Twoim procesorze stanowczo bym to odradzał.

Zamiast tego podaj na forum screen z temperaturami. Pomóc w wyciszeniu może zmniejszenie temperatury procesora, przy założeniu, że czujnik temperatury i regulacja obrotów są w 100% sprawne. Możesz też dokupić za niewielkie pieniądze regulator obrotów wentylatora i samemu ustawiać prędkość a co za tym idzie poziom generowanego hałasu.

P.S.

Ciekawe też czy względem pasty termo-przewodzącej w sklepie, w którym montowali mugena wszystko zrobili OK, bo różnie to może być…

komp chodzi 24/7 wiec z temperatura to roznie bywa

Ważne aby nie przekraczała pewnej granicy.

mugen2, to klocek jest i wymaga dobrej wentylacji w obudowie oraz wentylatora (wiatraki to sa w Holandii) o duzym cisnieniu i przeplywie powietrza, np. fander selekta lub noiseblocker pl2/xl2/xlp…

wentylator mam od mugena, byl w zestawie, wyprowadzenie powietrza jest ustawione do tylnej ścianki obudowy a wyprowadzenie ciepła z obudowy zapewnia wentylator wyprowadzający

zrob moze zdjecie, bo za duzo tych ‘wyprowadzan’ 8)

ps. na ktorym boku mugena masz wentylator (patrzac od strony otwartego boku obudowy)? powinien byc na prawym i dmuchac przez ‘klocka’ w kierunku tylu i wentyla wyrzucajacego powietrze poza bude…

http://www.myimg.de/?img=IMAG0232ce3cc.jpg od lewiej odpowiednio wentyl wyprowadzający na zewnątrz i wentyl od mugena

  1. nie masz ‘dwojki’, tylko jedynke :roll:

  2. wentylator jest zle zalozony, kompletnie… pomijam nawet zly bok i kierunek dmuchania - powinien byc u spodu coolera, by jak najwieksza jego powierzchnie wentylowal (silnikiem w strone schladzacza)

  3. wentylator mozna zamontowac na tym boku, ale wymaga ‘blizniaka’ po drugiej stronie, czyli drugiego

  4. skoro wszedl mugen, to na tylna scianke powinna wejsc jakas 120’tka - 5min. zabawy z nozycami do metalu lub dremelem i masz otwor odpowiedni 8)

  5. kable uloz w obudowie, by nie zaklocaly obiegu, szczegolnie to klebowisko po prawej…

więc specjaliści ze sklepu spieprzyli sprawę ?

wyjaśniono mi, że wentyl z mugena wyprowadza ciepło z radiatora a mały wentyl na obudowie wyprowadza ciepło na zewnątrz, co wydaje sie dość logiczne dla laika.

a czy jesli bym przełożył wentyl z mugena tak by wiał jeszcze na grafike czyli tak by wiał na dół obudowy - będzie ok ?

http://www.myimg.de/?img=Beztytu322u183d6.jpg a tutaj zamieszczam temp na poszczegolnych podzespolach

to sklep montowal to!? :o

  1. wiekszosc wentylatorow obraca sie zgodnie z ruchem wskazowek zegara, czyli w tym wypadku strzalka oznaczajaca kierunek obrotu wentylatora powinna kierowac sie ku gorze (z tej strony patrzac)

  2. wentylator jesli juz, powinien byc po drugiej stronie chlodzenia - zeby wial przez nie (poniewaz to krotszy bok mugena, to nawet do polowy nie dowieje)

  3. to AMD, wiec sposob montazu jest tylko jeden - przeloz wentylator na dol (miedzy cooler a karte graficzna) tak, by dmuchal do gory - czesc powietrza odbierze wentylator na tyle, czesc zasilacz (wada jest jego nieco wieksza temperatura, a co za tym idzie rowniez halas)

nie masz wentylacji w obudowie - wiekszosc powinna byc 10C mniej - chocby dyskom niewiele brakuje do limitu 60C (a sa pewnie w idle)

uporzadkuj kable, przeloz wentylator na mugenie i zmierz, czy nie zmiesci sie jakis wiekszy wentylator na tyle, niz obecna 80’tka

ew. dodaj jakis na przodzie budy, gdzie zapewne sa dyski…